Współtwórca technologii PureView Damian Dinning odchodzi z Nokii

przeczytasz w 1 min.

Następca ma wysoko postawioną poprzeczkę

Nokia Pure View Damian Dinning

W lutym tego roku Nokia, firma skazana podówczas na powolną śmierć rynkową, pokazała technologie, która zaskoczyła świat mobilnej fotografii. Określane mianem PureView rozwiązanie to połączenie zalet wysokiej klasy sensora światłoczułego, dobrej optyki i procesora obrazu, które w efekcie dało jakość zdjęć nieosiągalną dotychczas smartfonom. Ba, nawet niektórym kompaktom.

Pierwsze wcielenie tej technologii objawiło się w postaci 41 Mpix aparatu w smartfonie Nokia 808 PV. Drugie to cyfrówka zainstalowana w Nokii Lumia 920. Tym razem zamiast wysokorozdzielczej matrycy producent postanowił zastosować stabilizację optyczną. Za wszystkimi tymi rozwiązaniami stoi Damian Dinning, główny inżynier zajmujący się rozwojem technologii obrazowania. Niestety jego przygoda z fińskim koncernem dobiegła końca.


 

Damian odchodzi z Nokii z powodów osobistych, które jak wyraża, wiążą się z niechęcią do przeprowadzki z Wielkiej Brytanii do Finlandii. W tym momencie można zadać sobie pytanie, czy Nokia utraci czar technologii PureView, czy jej współtwórca nie przekaże swojej wiedzy innej konkurencyjnej firmie? To zapewne byłoby nie w smak Nokii. Na szczęście Damian nie ma takich planów, aczkolwiek chce wykorzystać doświadczenie, które przez osiem lat zdobył w branży mobilnej. Chce poświęcić się motoryzacji, swojej drugiej, oprócz fotografii pasji, i idei Connected Car.

Z początkiem grudnia Nokia będzie musiała znaleźć nowego kierownika projektów związanych z aparatami cyfrowymi w smartfonach. A ponieważ fotografia jest jednym z motorów napędowych rynku mobilnego, musi to być osoba, która będzie kontynuoowała owocną politykę. Z pewnościa będzie to ktoś zarówno doświadczony w sprawach fotografii, jak i biznesowych, tak jak Damian Dinning, który wcześniej pracował dla Minolty i Kodaka. Kto? Na razie nie wiemy.

Źródło: Endgadget

Strefa Windows 8

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  to w końcu ten facet jest pm czy głównym inżynierem?
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Taka fajna technologia niestety zmarnowana przez kolaborację z Microsoft.
   • avatar
    Varso
    0
    Czy to ta stabilizacja obrazu gdzie na reklamie w szybie odbijał się samochód z kamerą na statywie zamiast komórki :D