Technologie i Firma

Nowy, mniejszy limit płatności gotówką dla firm

przeczytasz w 1 min.

Nie 15 tysięcy euro, a 15 tysięcy złotych wynosi teraz limit płatności gotówkowych w ramach działalności gospodarczej. Po co ta zmiana?

15 tysięcy złotych – tylko tyle od 1 stycznia tego roku wynosi limit płatności gotówkowych w ramach działalności gospodarczej. Jeśli masz firmę, pamiętaj o tym.

Dotychczas przedsiębiorcy mogli dokonywać płatności gotówką, jeśli kwota nie przekraczała 15 tysięcy euro. Ministerstwo finansów postanowiło jednak zmniejszyć tę wartość więcej niż czterokrotnie – również do 15 tysięcy, tyle tylko że złotych. 

Gotówkowe płatności powyżej kwoty 15 tysięcy złotych nie będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Aby mogły być, należy zrealizować je za pośrednictwem rachunku płatniczego. Zmiana ta została wprowadzona w nowelizacji ustaw o PIT i CIT oraz o swobodzie działalności gospodarczej.

Po co ta zmiana? Jak mówią przedstawiciele ministerstwa: aby ograniczyć szarą strefę. Dowodem na skuteczność ma być przykład Hiszpanii, w której zmniejszyła się ona z 19,2 do 18,6 proc. po wprowadzeniu limitu na poziomie 2,5 tysiąca euro. 

Na koniec dwie ważne informacje. 1) Płatności realizowane przez PayPal czy PayU będą uznawane za płatności z rachunku. 2) limity nie obejmują form regulowania zobowiązań, takich jak potrącenie czy wymiana barterowa.

Źródło: Money

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rejestr29
  4
  Dla Skarbu Państwa, to może i dobrze, ale dla przedsiębiorców, którzy przyjmują sporo gotówki od klientów detalicznych oznacza to wzrost kosztów finansowych, bo gotówkę trzeba wpłacić do banku, a to związane jest z prowizją.
  • avatar
   Q'bot
   -2
   A co gdy dobrze zarabiający pracownik zażyczy sobie wypłatę pensji w gotówce? Podzielą mu na dwa kawałki by nie przekroczyć limitu?