Ciekawostki

1,125 Tb/s - nowy rekord transferu danych

przeczytasz w 1 min.

Świat coraz bardziej polega na informacji cyfrowej. Naukowcy robią co mogą, by zwiększyć wydajność systemów jej przesyłania.

światłowód

Padł nowy rekord – naukowcy z Optical Networks Group z University College London osiągnęli prędkość 1,125 Tb/s podczas transferu informacji cyfrowej. To część projektu, którego celem jest podniesienie wydajności optycznych systemów transmisji danych w obliczu rosnącego zapotrzebowania. 

Sezon Gry o tron w sekundę

Obecnie wykorzystywane komercyjnie systemy tego typu cechują się maksymalnym przesyłem 100 Gb/s, a przeważnie mamy do czynienia ze znacznie wolniejszą transmisją danych. Projekt, któremu przewodzi dr Robert Maher, zakłada, że uda się osiągnąć stały transfer powyżej poziomu 1 Tb/s. 

„To prawie 50 tysięcy razy wydajniej niż w przypadku typowych łączy szerokopasmowych w Wielkiej Brytanii, które oferują prędkość 24 Mb/s i są określane przez operatorów jako «superszybkie»”, mówi dr Maher i dodaje: „dla przykładu, osiągnięta przez nas szybkość umożliwiłaby pobranie całego sezonu Gry o tron w wysokiej rozdzielczości w zaledwie jedną sekundę”. 

Kamień milowy

Wspominaliśmy o rosnącym zapotrzebowaniu – o co chodzi? Ano o to, że z dnia na dzień jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od transmisji cyfrowych informacji. To już nie tylko czysty Internet (który swoją drogą również stanowi coraz większe wyzwanie), ale też chmura oraz tzw. Internet Rzeczy.

„Ten wynik jest kamieniem milowym, ponieważ pokazuje, że możliwe jest osiągnięcie transferu mierzonego w terabitach na sekundę przy wykorzystaniu sieci światłowodowych. Wydajna infrastruktura stanowi zaś podstawę praktycznie całego naszego życia” – powiedziała prof. Polina Bayvel z UCL. 

Jak udało się osiągnąć rekordowy wynik? Naukowcy wykorzystali 15 różnych kanałów, z których każdy przesyłał sygnał optyczny o innej długości fali. Wszystkie były modulowane (za pomocą znanego formatu 256QAM), a następnie łączone w jeden sygnał i wysyłane do odbiornika. 

Sporo do zrobienia

Naukowcy nieco nagięli warunki. Aby sygnał nie uległ zniekształceniu podłączyli nadajnik bezpośrednio do odbiornika. Teraz spróbują dopracować tę technologię w taki sposób, by uzyskać jak najmniejsze straty przy wielokilometrowej transmisji. 

Pozostaje tylko pogratulować wyniku i trzymać kciuki.

Źródło: UCL, SlashGear, Gizmodo, Phys.org, inf. własna

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adam6056
  6
  Zasysałbym :D
  • avatar
   korax
   5
   Wszystko fajnie, tylko znajdźcie mi dysk który wyrabiałby z zapisem :P
   • avatar
    krynka
    5
    To bardzo fajnie, że będziemy mieć szybszy internet. Operator też mi tak mówi, szkoda tylko, że od 5 lat...
    • avatar
     ciomasta
     4
     Nie jestem pazerny więc 1GB by starczył spokojnie niż obecnie 60mb co mam :)
     A pamiętacie dawniej ? jak się miało ADSL od neostrady i mieliśmy 125kb dl :) lub mniej hehe to były czasy .
     • avatar
      wdowa94321
      4
      "Wydajna infrastruktura stanowi zaś podstawę praktycznie całego naszego życia"- Racja, dzięki szybszym światłowodom będzie więcej chleba i wody...
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Fajnie byłoby mieć nawet 2Mb byle nielimitowanego i z rozsądnym pingiem :(
       • avatar
        kladiator
        2
        Hahah a ja mam download ok. 190KB/s a upload 9KB/s :D
        • avatar
         cyberant
         1
         eh... a gdzie te czasy, gdy dzwoniło się na numer tpsa, i po dźwiękach brzęczącego modemu człowiek był w stanie rozpoznać z jaką prędkością nastąpiło połączenie :)
         • avatar
          karodarek
          1
          „To prawie 50 tysięcy razy wydajniej niż w przypadku typowych łączy szerokopasmowych w Wielkiej Brytanii, które oferują prędkość 24 Mb/s i są określane przez operatorów jako «superszybkie»”, mówi dr Maher i dodaje: „dla przykładu, osiągnięta przez nas szybkość umożliwiłaby pobranie całego sezonu Gry o tron w wysokiej rozdzielczości w zaledwie jedną sekundę”.
          ???? - standard to dziś 80 Mb/s w Wielkiej Brytanii!
          • avatar
           grzech7
           -2
           Super czekam z niecierpliwością, mi wystarczy 500/500 Mbps
           Moje 250Mbps down / 25Mbps up
           • avatar
            Konto usunięte
            -18
            łaaa ale zapłon, chyba ze 3-4 dni temu o tym czytałem?
            • avatar
             07013391
             0
             Mój pierwszy net, z "osiedlówki" miał 256kb/s. Po 2 latach, przesiadłem się na "Neo" 1MB/s - to było coś :). Net, śmigał - jak oszalały. Obecnie, mam net ok. 20 Mb/s i jest całkiem nieźle. Filmów w FHD nie oglądam, bo komp nie da rady, a przy 480p czasem też i klatki polecą.
             Niestety, żarłoczne reklamy na stronach i ich coraz bardziej złożona budowa powodują, że byle jaka stronka, zużywa więcej zasobów, niż jakaś stara, porządna gierka. Cóż poradzić, "rozwój".
             Osiągnięcie niezłe, lecz bez nowych materiałów na światłowody, to się racej nie obejdzie, więc trochę sobie jeszcze poczekamy...
             • avatar
              jakub1t
              0
              Mój pierwszy to właśnie 0202122 i modem 14.4 jakieś 20 lat temu :) a teraz mam nielimitowane lte max 2 mb :)
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               "Sezon Gry o tron w sekundę" wiem, że to dla zobrazowania, ale jak szybki musiałby być twardziel nie mówiąc o przepustowości płyty głównej :)
               • avatar
                dezmont
                0
                Takie czasy że prędkość 30 Mb/s to minimum. Mam w UPC (60 Mb/s), w pełni wystarcza ale czasem przydałoby się trochę wincyj
                • avatar
                 pawluto
                 0
                 Więcej...Szybciej...
                 Pytanie tylko co jest lepsze - łacze 10 mb/s z dobrze skonfigurowanym kompem i podłączeniem po kablu czy łącze 100 mb/s ze starym powolnym laptopem przez WiFi ?
                 Wielu ludzi zmienia łącza na szybsze a potem płacze że właściwie nic się nie zmieniło, strony ładują się tak samo wolno...
                 Sam mam 10 mb/s i oglądam czasem filmy w 720 i nic nie tnie...Ciekawa dlaczego...