Karty graficzne

Karty Nvidia GeForce 400 i 500 jednak bez wsparcia dla Vulkan API

przeczytasz w 1 min.

Producent zdecydował się nie wprowadzić wsparcia dla starszych kart graficznych, które mają bardzo mały udział na rynku.

Vulkan logo

DirectX 12Vulkan to niskopoziomowe interfejsy programowania, które pozwalają lepiej wykorzystać potencjał nowych podzespołów i w efekcie uzyskać jeszcze lepszą wydajność. W przypadku kart graficznych Nvidii początkowo deklarowano kompatybilność od modeli GeForce 400 i 500 z generacji Fermi, lecz pod koniec ubiegłego roku producent wycofał się tutaj ze wsparcia dla DirectX 12. Na ostatniej konferencji zespołu Khronos Group okazało się, że starsze karty nie zapewnią też wsparcia dla technologii Vulkan.

Przedstawiciel Nvidii, zapytany o wsparcie dla starszych modeli z serii GeForce 500, odpowiedział, że producent jednak nie planuje wprowadzać obsługi Vulkana w konstrukcjach bazujących na procesorach graficznych z generacji Fermi, a więc nie tylko w kartach GeForce 500, ale też w starszych modelach z serii GeForce 400.

Nvidia - wsparcie dla Vulkan

Powodem takiej decyzji podobno jest bardzo niski udział starszych kart – większość klientów zdążyła już wymienić stare modele na nowsze z serii GeForce 600/700 „Kepler” lub GeForce 700/900 „Maxwell”, które zapewniają wsparcie dla interfejsu Vulkan. Podobnie wygląda kwestia profesjonalnych modeli Quadro x00 i x000.

Nvidia GeForce 500, 600, 700 i 900 - wydajność kart graficznych

Co prawda można mieć różne opinie na temat wyłamywania się z wcześniejszych obietnic, ale podane uzasadnienie jak najbardziej jest racjonalne, bo nawet topowe karty graficzne z serii GeForce 400 i 500 są mniej wydajne od „średniaków” z generacji GeForce 900 „Maxwell”. Warto również wspomnieć, że w przypadku kart AMD wsparcie dla Vulkana i DirectX 12 zapewniają modele bazujące na architekturze GCN, które zadebiutowały kwartał przed kartami GeForce 600.

Źródło: Sweclockers, Nvidia

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Blashix
  1
  Tak traktują konsumentów.
  • avatar
   hink1
   1
   Dobrze robia. Po co maja sie pakowac w koszta bez sensu. Z tymi kartami i tak nikt nie pogra plynnie w nowe tytuly, przeciez najmocniejsza karta z 5xx jest nie wiele lepsza od 760, o 4xx juz nie wspominajac.
   • avatar
    rTech
    1
    Posiadam GTX560Ti 1gb gram w GTA 5 na większości ustawieniach ultra, zbędne bajery wyłączone lub na minimum 50-60 fpsów oczywiście na 1080p i DX11. :) Jeśli się nie włącza wszystko na pałe na maxa jak się tylko da to miło można pograć nawet na takiej karcie :)
    • avatar
     ogotay
     0
     "większość klientów zdążyła już wymienić stare modele na nowsze z serii GeForce 600/700 „Kepler” lub GeForce 700/900 „Maxwell”, które zapewniają wsparcie dla interfejsu Vulkan"

     Ciekawe, skąd wiedzą, ile klientów wymieniło? Ja nie wymieniłem i nikt mnie nie pytał, czy wymieniałem. Pewnie puścili jakąś ankietę w wąskim gronie, ale obstawiam, że po prostu chcą WYMUSIĆ zmianę sprzętu poprzez brak wsparcia, bo to się im kalkuluje.
     • avatar
      nimitz
      0
      ogotay - nie jesteś pępkiem świata ;) Tym bardziej jako mieszkaniec naszego pięknego, choć średnio bogatego kraju, w którym wymiana karty w średnim segmencie statystycznie to wciąż wydarzenie dla domowego budżetu. Generalnie seria 500 to premiera w 2011 roku, czyli karta ma 5 lat. Toż to prehistoria w świecie IT. Nie tworzyłbym jakichś mega teorii spiskowych, że ktoś chce coś wymusić, po prostu tak to na rynku jest. Popatrz jak Samsung traktuje aktualizację swoich telefonów. Od korporacja robi to, na co klient im pozwala.
      • avatar
       tymczas_dla_TSa
       0
       Będzie ładny wysyp używanych kart na aukcjach. Zastanawiam się czy by jakiejś 580 3GB w dobrej cenie nie dołożyć. Zawsze, to ileś tam GFlopsów do obliczeń. :)
       • avatar
        Artarmar
        -1
        czemu tu sie dziwic? Vulkan jak dobrze pojdzie pojawi sie za rok moze połtora w aplikacjach czy grach

        serie 500 i 400 to obecnie watpie czy 10% ile osob za dwa lata bedzie ich uzywac szczegolnie ze za rogiem sa premiery nowych serii?

        opracowanie mikrokodu to nie tak malo pracy i wydatkow
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Przecież to było więcej niż pewne. Taka już polityka.