Karty graficzne

Nvidia GeForce GTX 1080 - wydajność pod lupą benchmark.pl

przeczytasz w 2 min.

Jak to jest z wydajnością karty GeForce GTX 1080? Czy rzeczywiście jest ona wydajniejsza od dwóch modeli GeForce GTX 980 połączonych w SLI?

Prezentacja karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1080 wzbudziła spore zainteresowanie mediów i entuzjastów – głównie za sprawą szumnych zapowiedzi odnośnie pojawienia się nowego króla wydajności i porównań osiągów do akceleratorów z poprzedniej generacji Maxwell. No właśnie, ale jak to naprawdę jest z tą wydajnością 1080-tki?

Na początku warto zaznaczyć, że redakcje nadal obowiązuje umowa o zachowaniu poufności (NDA), więc na niezależne wyniki wydajności przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Trzeba więc bazować na oficjalnych informacjach producenta – wbrew pozorom są one całkiem interesującym źródłem na temat osiągów GeForce'a GTX 1080.

Nvidia GeForce GTX 1080 - wykres wydajności w grach

Podczas piątkowej konferencji Nvidia Editor's Day pojawiła się prezentacja producenta, która obejmowała dwa różne wykresy porównujące możliwości nowej karty. Pierwszy przedstawiał wydajność ogólną w grach i tutaj GeForce GTX 1080 osiąga mniej więcej 4,4 „punkta” w umownej skali Nvidii. Dla porównania GeForce GTX Titan X osiąga tutaj 3,6 „punkta”, GeForce GTX 980 już 2,6 „punkta”, a GeForce GTX 970 około 2,1 „punkta”. Nietrudno zatem policzyć, że w grach nowa karta jest o około 109% wydajniejsza od modelu GeForce GTX 970, o około 69% od modelu GeForce GTX 980 i tylko o 22% od Titana X.

Nvidia GeForce GTX 1080 - wykres wydajności w VR

Porównanie wydajności z drugiego wykresu zdecydowanie częściej gościła w nagłówkach newsów – tyle tylko, że dotyczy ona osiągów w wirtualnej rzeczywistości (VR). GeForce GTX 1080 uplasuje się tutaj mniej więcej na pozycji 7 "punktów”, natomiast poprzednie modele uzyskały odpowiednio: GeForce GTX Titan X 3,6 „punkta”, GeForce GTX 980 2,6 „punkta”, a GeForce GTX 970 już 2,1 „punkta”. Różnica między starą a nową generację jest już dużo wyższa – 1080-tka jest o 233% wydajniejszy od 970-tki, o 169% od 980-tki i o 94% wydajniejsza od Titana X.

Nvidia GeForce GTX 1080 vs GTX 980 - wydajność

Kolejnym ważnym źródłem na temat wydajności karty GeForce GTX 1080 jest oficjalna strona produktu, na której umieszczono wykres porównujący wydajność kart GeForce GTX 980 i GTX 1080 w trzech scenariuszach: w zastosowaniu VR (benchmark Barbarian), w grze Rise of the Tomb Raider (uruchomionej w trybie DirectX 12) oraz w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Co prawda „zieloni” nie chwalą się ustawieniami, ale w kodzie źródłowym strony można znaleźć informację o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli i maksymalnych ustawieniach graficznych. Kod strony informuje też o dokładnym stosunku długości słupków.

Nvidia GeForce GTX 1080 vs GTX 980 - kod strony
Informacje o ustawieniach graficznych można znaleźć w kodzie strony - ciekawe dlaczego nie widać ich od razu...

W benchmarku Barbarian karta GeForce GTX 1080 okazuje się o 180% wydajniejsza od modelu GeForce GTX 980. W grach ta różnica jest mniejsza – w nowym Tomb Raiderze przewaga wynosi 80%, a w Wiedźminie już 70%. Zakładając straty w skalowaniu konfiguracji multi-GPU, nowa karta rzeczywiście może oferować lepsze osiągi niż dwa modele GeForce GTX 980 połączone w SLI.

Wychodzi więc na to, że GeForce GTX 1080 przyniesie potężny wzrost wydajności przy wirtualnej rzeczywistości, ale w grach różnica ta będzie już zdecydowanie mniejsza. Czy mamy do czynienia z nowym królem wydajności? Jeżeli porównamy jednoprocesorowe modele z obozu "zielonych" to z całą pewnością. Jak będzie w porównaniu do modeli AMD Radeon z nowej serii Polaris dowiemy się dopiero za jakiś czas.

Warto również mieć na uwadze, że informacje o osiągach dotyczą referencyjnych modeli, a producenci mają w zwyczaju wydawać mocno przyspieszone wersje – tak przynajmniej było w przypadku modeli z serii GeForce GTX 900 i zapewne tak też będzie z serią GeForce 10.

Źródło: Nvidia, GeForce, inf. własna

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kieresz
  17
  ideałem była by 1070 za 1600 o wydajnosci 980ti ;D ;D ;D
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Zapowiada się reinkarnacja G80 z epoki brązu. Mam nadzieję, że będzie aż tak dobrze jak się chwalą.
   • avatar
    Kynareth
    3
    Czyli w zależności od zastosowania, nowa generacja może być od 50 do nawet 200% szybsza od Maxwella.
    Wciąż jednak nie wiemy jak wygląda kwestia z podwójną i połowiczną precyzją 1070 i 1080. Niektórych to interesuje. Ludzie zastanawiają się także, czy z VRAMem w 1070 znowu jest podobna sytuacja jak z 970tką.
    Jeżeli wydajność kart się sprawdzi to zostaje tylko problem kursu dolara.
    Módlmy się do Naszego Naczelnego Wodza Jarosława, niech dolar słabnie, a złotówka umacnia się!
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     kiedy wygasa NDA??
     • avatar
      mrdiablin
      -2
      Szykuje się pogrom AMD, coś mi się tak wydaje.
      • avatar
       PL_SBX
       -4
       Teraz PC Master Race guy nie może powiedzieć że karty graficzne są przystopowane przez konsole.

       Poczekam na rozwój sytuacji od strony AMD - to może być ciekawe.
       • avatar
        mjwhite
        0
        "Warto również mieć na uwadze, że informacje o osiągach dotyczą referencyjnych modeli, a producenci mają w zwyczaju wydawać mocno przyspieszone wersje"

        przecież niereferencyjne 980tki też są.
        • avatar
         TomPo75
         0
         Na razie to wróżenie z fusów.
         • avatar
          mutissj
          0
          benchmark i niezależne testy bez sponsorów? nie możliwe
          • avatar
           eco28
           0
           Wiadomo, czy i kiedy wersja 1080TI?
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Jak zwykle ciekawe wypowiedzi znawców, przecież stare odchodzi nowe przychodzi a ceny i tak muszą pokryć produkcje, a czy to będzie lepsze, zawsze musi przynieść coś nowego.
            A wasze teksty i tak nie mają znaczenia.