Telefony

NVIDIA Tegra 2 dominuje w dwurdzeniowych tabletach

przeczytasz w 2 min.

Bieżący rok jest niewątpliwie rokiem dominacji mobilnego systemu operacyjnego Android, a w tym przypadku za zwiększającą się popularnością idzie w parze wysyp kolejnych, coraz szybszych urządzeń mobilnych. Jak się okazuje NVIDIA, znana głównie z produkcji układów graficznych, coraz bardziej skupia się na właśnie na tym sektorze rynku elektroniki użytkowej. logo nvidia tegra oraz android

Efektem tego jest fakt, iż procesory "zielonych" znajdują się już w znacznej większości dwurdzeniowych tabletów oraz smartfonów, a ma być jeszcze lepiej. Wszystko to za sprawą wprowadzenia do sprzedaży mobilnych procesorów NVIDIA Tegra 2. Wspomniany układ bowiem w samych Stanach Zjednoczonych dominuje wśród dwurdzeniowych urządzeń takich jak tablety i smartfony.

Co ciekawe układy Tegra 2 w porównaniu do alternatywnych procesorów typu SoC (System on Chip) innych producentów m.in. Samsung, Qualcomm czy też Texas Instruments są kilkakrotnie częściej stosowane. Oczywiście NVIDIA pozycję lidera osiągnęła jedynie w przypadku urządzeń dwurdzeniowych.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wszystkie dostępne dwurdzeniowe smartfony i tablety dostępne w USA, to proporcje kształtują się następująco: z rozwiązań Samsunga nie korzysta żadne z urządzeń, z procesorów Qualcomm trzy urządzenia, z Texas Instruments dwa, natomiast sprzętów wykorzystujących platformę NVIDIA jest aż 12. Mimo, że to porównanie dotyczy jedynie rynku w Stanach Zjednoczonych, to w innych rejonach globu proporcje są podobne.
 

screen promocyjny NVIDIA Tegra 2


Tak duża przewaga firmy NVIDIA w tej dziedzinie wiąże się ze zwiększeniem wydatków na rozwój technologii mobilnych. Tym samym NVIDIA już od pewnego czasu coraz bardziej skupia się właśnie na tym segmencie rynku. Czyżby właśnie w tym upatrywała swoją przyszłość? Wejście na rynek układów ARM i produkcja zarówno procesora głównego jak i graficznego może okazać się jedyną szansą na osiągnięcie sukcesu w przyszłości, gdyż jak ostatnio pokazują tendencje rynkowe, przyszłość mają stanowić połączone układy CPU i GPU - a te NVIDIA może produkować jedynie w standardzie SoC.

Wracając jednak do głównego tematu, w samych Stanach Zjednoczonych nie ma operatora sieci komórkowych który by nie oferował smartfonów czy też tabletów z platformami Tegra 2. To tylko świadczy o tym jaki sukces już osiągnęła NVIDIA, a należy mieć na uwadze, iż to dopiero początek mobilnej ofensywy "zielonych". Już niedługo będziemy świadkami pojawienia się kolejnych układów wielordzeniowych NVIDIA, jednak czy i one tak jak Tegra 2 odniosą sukces? To w głównej mierze zależeć będzie od postawy producentów tabletów oraz smartfonów.


Więcej o firmie NVIDIA i jej produktach:

Źródło: Slashgear

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  no tak, nvidia rządzi...
  • avatar
   hex3n
   0
   Cieszy mnie ten news, wyraźnie widać że analitycy rynkowi z Nvidia wiedzą gdzie szukać klientów... Przez wiele lat bylem ortodoksyjnym fanem kart graficznych tej firmy, aż pojawił się radeon 6990 ;) Mam teraz to monstrum w moim blaszaku, ale cena jaką zapłaciłem jeszcze przez 5 miesięcy będzie mi ostro dawać po kieszeni...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    W tym artykule jest błąd bo nie ma Sumsung tylko Samsung.
    ps.Chociaż Sumsung zabawnie brzmi.:D