Komputery

NVIDIA zapowiada standard dla overclockerów

przeczytasz w 0 min.

NVIDIA zapowiedziała nowy, wolny od opłat standard ESA – Enthusiast System Architecture. Będzie to specyfikacja, opisująca zasady odczytywania i modyfikacji parametrów różnych komponentów peceta – takich, jak karty graficzne, procesory, zasilacze, czy wentylatory.

Przez wiele lat entuzjaści komputerów i overclockerzy byli zmuszeni do korzystania z różnych aplikacji, które na różne sposoby, nie zawsze w pełni zgodne ze specyfikacjami producenta, odwoływały się do sprzętu. Powodowało to pewien chaos i ryzyko, że np. nowe karty graficzne nie będą współpracowały z istniejącą wersją oprogramowania do ich podkręcania. Teraz, dzięki nowemu standardowi, który będą stosować zarówno producenci hardware, jak i software, ma się to zmienić.

Standard ESA jest w pewnym sensie rozszerzeniem specyfikacji USB, tzn. urządzenia komunikujące się z komputerem będą musiały być z nim w jakiś sposób połączone za pośrednictwem USB – czy to za pośrednictwem porów zewnętrznych, czy wewnętrznych. Wsparcie dla nowego pomysłu NVIDII spotkało się ze wsparciem wielu firm, w tym tak znanych, jak Asus, HP, Dell, Thermaltake, czy Alienware.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!