Karty graficzne

Nvidia udostępnia 30-bitowy kolor też dla kart GeForce i Titan

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
7 komentarzy Dyskutuj z nami

Producent tłumaczy się wzrostem popularności funkcji. Powód takiej decyzji mógł być zupełnie inny...

Dobra wiadomość dla profesjonalistów, którzy korzystają z zaawansowanych aplikacji graficznych. Podczas targów SIGGRAPH 2019 Nvidia udostępniła wsparcie dla 30-bitowego koloru również w kartach graficznych z linii GeForce i Titan.

Do tej pory obsługa 30-bitowego koloru (10 bit na kanał) była zarezerwowana tylko dla profesjonalnych modeli z linii Quadro. W praktyce oznaczało to większy wydatek dla osób, które chciały pracować z wykorzystaniem większej głębi koloru (co było konieczne np. przy materiałach HDR). Do wykorzystania tego potencjału oczywiście wymagany był również odpowiednio dobry monitor.

Nvidia - wsparcie dla 30-bitowego koloru

Nowy sterownik Studio Driver (431.70) eliminuje sztuczne ograniczenia. Od teraz obsługa 30-bitowego koloru dla aplikacji OpenGL jest dostępna również dla posiadaczy desktopowych i mobilnych kart z linii GeForce i Titan. Temat jest o tyle ważny, że nowe karty są dużo tańsze od wersji Quadro.

Producent tłumaczy, że taka funkcja stała się popularna odkąd zostały udostępnione sterowniki Studio Driver, więc zdecydował udostępnić ją również w konsumenckich modelach GeForce i Titan. Warto jednak zauważyć, że konkurencja nigdy nie wprowadziła takiego ograniczenia w swoich konstrukcjach. Czyżby więc zadziałał mechanizm konkurencji?

Źródło: AnandTech

Warto zobaczyć również:

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Najpierw sztuczne blokady zgodności dla dojenia za znacznie droższe karty, a potem robią łaskę bo je zdejmują.
  Przypomina się lord Farquad ze Szreka oraz jego wiekopomne: "znnnnaj mę łaskę".

  Tymczasem AMD oferuje to w standardzie dla wszystkich kart, bez żadnej łaski. BTW, podobną politykę AMD stosuje również w sektorze CPU gdzie nawet podstawowe procesory wspierają sprzętową Virtualizację.
  2
 • avatar
  KENJI512
  No, jeszcze W10 niech nic nie blokuje i działa ładnie na pulpicie z 10bit i będzie miodzio.

  Ah, jeszcze monitor HDR by się przydał :D
 • avatar
  Konto usunięte
  większość tanich monitorów robi 8bit na kolor. zazwyczaj jak monitor ma HDR, to ma też 10bit na kolor, ale trzeba to sprawdzić, oraz czy to działa na złączach/kablach których użyjemy. bo może się okazać że HDR tylko na HDMI, zaś na DP bez HDR i 8bit. albo na odwrót :) oczywiście w DVI (I lub D bez znaczenia) czy VGA takich bajerów już nie będzie.
  -1
 • avatar
  tazik21
  Łał na rx 580 czy też r9 270 mam od 8 do 12 bit głębi kolorów