Dyski

OCZ Vertex 4: dyski SSD wydajniejsze dzięki nowemu oprogramowaniu

przeczytasz w 1 min.

Wydajność do 2 razy wyższa

OCZ wydał nowy firmware dla dysków SSD z serii Vertex 4, który zwiększa osiągi, poprawia stabilność oraz wprowadza lepszą kompatybilność z płytami głównymi. Dodatkowo producent ten zapowiedział wydanie wersji o pojemności 64 GB.

Na początku ubiegłego miesiąca OCZ oficjalnie zaprezentował 2,5-calowe nośniki SSD z serii Vertex 4. Konstrukcje te oferują pojemność 128 GB, 256 GB i 512 GB, a wewnątrz nich znalazły się kości pamięci MLC NAND oraz nowoczesny kontroler Indilinx Everest 2.

Niestety o ile maksymalna wydajność odczytu danych stała na dosyć wysokim poziomie, to w przypadku zapisu nie było już tak dobrze – szczególnie w najmniej pojemnej wersji. Producent przyjrzał się bliżej temu problemowi i postanowił wydać nowe oprogramowanie.

OCZ Vertex 4 dysk SSD wydajność tabela

Nowa wersja firmware nosi oznaczenie 1.4RC (poprzednia to 1.3) i przede wszystkim poprawia prędkość sekwencyjnego zapisu i odczytu danych. Niezależnie od modelu odczyt danych wynosi teraz 550 MB/s, natomiast prędkość zapisu to 420 - 475 MB/s.

Najwięcej zyskała dotychczas najwolniejsza wersja o pojemności 128 GB. Oprócz tego producent poprawił ogólną stabilność nośników oraz kompatybilność z płytami głównymi z mniej popularnymi chipsetami.

OCZ Vertex 4 dysk SSD solid state drive zdjęcie photo Indilinx Everest 2

Plik z nowym oprogramowaniem wkrótce pojawi się na stronie producenta, natomiast wersje dostępne w sklepach będą już wyposażone w nowy firmware.

To jednak nie koniec rewelacji, bowiem producent zapowiedział wprowadzenie do oferty kolejnego modelu Vertex 4 – tym razem o pojemności 64 GB. Do sprzedaży powinien on trafić w ciągu kilku najbliższych tygodni.
 

Więcej o dyskach SSD:

Źródło: TechpowerUp

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DarioX7
  5
  przydało by się test z nowym oprogramowaniem na portalu
  • avatar
   b1tzz
   3
   Chyba trzeba będzie w końcu zainwestować w jakąś 128-kę...
   • avatar
    eryk1310
    1
    chcicałbym miec taki ze 128 GB :D
    musze zadowolic sie HDD :D
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Ja wole HyperXa nie slyszałem żeby się komuś wywalił a na moim Gigabajcie rewelacyjnie pracuje.
     • avatar
      kokosnh
      1
      zmienili po prostu kontroler, bo na SF mieli ciągle problemy których się nie udało rozwiązać...
      zmiana kontrolera była konieczna, ciekawe jak w porównaniu z m4 i 830 wypada ?
      • avatar
       Szymon331
       0
       Eh, mnie przedwczoraj padł Vertex 2. Totalnie się posypał. Ciekawe ile potrwa realizacja gwarancji. Tego się chyba nie naprawia, pewnie dostanę nowy...

       Ciekawe jak z awaryjnością Verex 4...?
       • avatar
        mutissj
        -3
        a Vertex 3 już not support?
        • avatar
         Szymon331
         -4
         W sumie takie OC SSD ;)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Dobrym rozwiązaniem, jeśli ktoś ma ograniczony budżet, jest zakup małego dysku 32 bądź 64 GB na sam system.

          Katalog %Users i %Program Data wywalamy przy instalacji na inna partycje (np. D) i mamy szybki system, aplikacje i rozwiązany problem z przywracaniem ustawień programów po każdej reinstalce.

          U mnie działa wzorowo.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Hahaha... wreszcie poszli po rozum do głowy i dotarło do nich że kontrolery SF są awaryjne i do najnowszego mega super szybkiego Vertexa dali kontroler którego konkurencja używała już ponad rok temu! Podobno rok temu ten kontroler w porównaniu z ich z Vertexa 3 nie dorastał do pięt ;) a tu proszę nagle do Vertexa 4 okazał się już jednak dobry i szybki ;)
           • avatar
            kokosnh
            0
            wie ktoś czy będzie wersja na 32 nm, jak w przypadku vertex 3 iops max ?
            • avatar
             Maks1410
             0
             Mam już Vortex 2 ponad rok i jestem z niego bardzo zadowolony, nie wrócił bym już do klasycznego HDD.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Czy orientujecie się jak działa szyfrowanie dysku? (producent podaje tylko: Data Encryption 256-bit AES-compliant, ATA Security Mode Features) Podobno każdy dysk ma fabrycznie przydzielone hasło, bez możliwości ustawienia go przez użytkownika. Co więcej dysk nigdy nie pyta nas o hasło, tylko automatycznie wszystko odszyfrowuje. Jaki jest więc sens takiego szyfrowania? Rozwiązanie nabiera sensu, gdy nałożymy na ten dysk ATA Password . Niestety jak wiadomo hasło to można zdjąć nawet w warunkach domowych odpowiednim programem. Hasło byłoby bezpieczne, gdyby dysk przechowywał je w formie zaszyfrowanej. I to jest istota sprawy! Czy wiemy coś na ten temat? O innym ze swoich dysków producent pisze na forum, że ze względów bezpieczeństwa nie ujawnia zasad przechowania hasła (http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?85191-Evaluating-Sandforce-encryption-via-ATA-password). Jeśli jednak byłoby ono naprawdę bezpiecznie przechowywane, to mogliby ujawnić, bo i tak byłby bezpieczne. Jak więc jest naprawdę?