Telefony

Olive: pierwszy pełnometrażowy film nakręcony smartfonem

przeczytasz w 1 min.

Nokia N8 zamiast kamery

Dawno minęły czasy, kiedy telefony były urządzeniami tylko do dzwonienia i wysyłania wiadomości. Teraz smartfony dzięki swoim możliwościom i aplikacjom przydają się niemalże wszystkim od ludzi biznesu, przez graczy, a kończąc na filmowcach

Na początku bieżącego roku reżyser Park Chan-wook zaprezentował trailer pierwszego filmu nakręconego smartfonem. Jego Paranmajang to 30-minutowy materiał stworzony przy użyciu iPhone'a 4.

Nokia N8 film

W najbliższym tygodniu w Los Angeles odbędzie się premiera "Olive" - pierwszego pełnometrażowego filmu, do którego zdjęcia zrobiono przy użyciu telefonu. Jego reżyser, 36-letni Hooman Khalili postanowił stworzyć niezależne kino przy pomocy Nokii N8. Do urządzenia poza statywem dołączono obiektyw 35 mm, dzięki czemu można było wzbogacić całość o głębię ostrości.

Twórca "Olive" do współpracy zdołał namówić 81-letnią Genę Rowlands, która za rolę w filmie "Kobieta pod presją" otrzymała nagrodę Złoty Glob. Aktorka, która - jak twierdzi - czyta 6 scenariuszy tygodniowo i gra w jednym filmie rocznie, zdecydowała się na uczestniczenie w tak nowatorskim przedsięwzięciu właśnie ze względu na jego unikatowość.

Całkowity budżet filmu wyniósł 320 000 funtów. Finanse zapewnił William O'Keeffe, prywatny filantrop z San Francisco, a także Chris Kelly będący do marca 2010 jednym z członków zarządu Facebooka.

Wszyscy ciekawi nakręconego Nokią N8 filmu o 10-letniej dziewczynce mogą obejrzeć pierwszych pięć minut na oficjalnej stronie.


Więcej o ciekawych inicjatywach:

Źródło: The Telegraph

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  po co użyć kamery
  • avatar
   hoodedman
   1
   jako posiadacz N8 mogę jedynie zrobić "fap fap fap"
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    No tak, ale nikt nie mówi ile pod stołem dostał od Nokii.

    Zresztą skoro taki cwaniak i nie potrzebna mu kamera, to niech oświetla plan latarką z telefonu, zrezygnuje z obiektywów, kompendium, dźwięk gra na komórki, a na końcu niech to na tej swojej Nokii zmontuje. Głupota.
    • avatar
     raffal81
     0
     NO tak nie do konca, zeby nie te obiektywy itp to by ty byla ze tak powiem kupa na kiju :)))))))))) kamera to kamera ;]]] telefon to nie kamera ;)
     • avatar
      mgkiler
      0
      Tak smartphon, tyle ze obiektyw profesjonalny, oswietlenie profesjonalne, itp itp.

      Swoja droga to ciekawe jak jest ten iPhone polaczony z obiektywem 35mm. Obiektyw iPhona filmuje tylnia soczewke obiektywu 35mm?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       A wszystko po to aby wypromowac daną markę. Czego to ludzie nie wymyślą ;)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Telefon służy tylko do zarejestrowania obrazu - reszta sprzętu jak w klasycznym filmie.
        Niech żyje marketing!
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         No chodzi o oryginalność :P a już sie tak nie rzucajcie. To jak takie kozaki tu są to na kamerze zmontujcie film :P
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          I co scene zmiana baterii
          • avatar
           bialyikar
           0
           A mi się wydawało, że pierwszy pełnometrażowy film kręcony telefonem nakręcił Polak. Jakiś czas po wyjściu iPhone4 głośno było o pełnometrażowym filmie kręconym najnowszym telefonem Apple, który poruszał temat miłości homoseksualnej.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            marketingowy bełkot, proszę nakręcić ten film z użyciem tylko i wyłącznie smartfona, wtedy tytuł będzie adekwatny do treści.