Oprogramowanie

Oracle żąda 2,6 mld od Google za złamane patenty

przeczytasz w 2 min.

Spór pomiędzy Oracle i Google o naruszenie patentów Java zastosowanych w systemie Android, nie ma końca. Niedawno Oracle zażądało od Google wypłacenia gigantycznego odszkodowania.oracle logo

Jakiś czas temu informowaliśmy o sporze pomiędzy firmą Oracle która złożyła pozew o naruszenie praw patentowych wobec firmy Google, która rzekomo miała się dopuścić nielegalnego wykorzystania kodu Java w swojej maszynie wirtualnej Dalvik. Od czasu złożenia wspomnianego wniosku firmom nie udało się zawrzeć polubownego porozumienia dlatego zgodnie z zapowiedziami z ubiegłego miesiąca firma Oracle zażądała rekompensaty za stosowane w systemie Google Android, opatentowane jeszcze przez firmę SUN rozwiązania.

W związku z tym prawnicy firmy Oracle wystosowali do Google żądanie zapłaty aż 2,6 mld dolarów za nielegalne wykorzystanie kodu Javy. Jak się okazuje żądana kwota ma stanowić blisko 15% dochodów płynących z reklam w systemie Android. Swoje stanowisko Oracle opiera na opiniach specjalistów, którzy oszacowali, iż firma na nielegalnych praktyce Google straciła od 1,4 do 6,1 mld dolarów. W ubiegłym roku do sądu wpłynął wniosek Oracle w sprawie naruszenia patentów przez Google, jednak jak widać firma Oracle nie zamierza bezczynnie czekać na wynik procesu który jeszcze nawet się nie rozpoczął. Rozpoczęcie procesu zostało zaplanowane dopiero za pół roku - a to my narzekamy na opieszałość polskich sądów. Wypłacenie przez Google odszkodowania zakończyło by trwający już od dłuższego czasu spór, jednak wielu ekspertów zauważa, że na polubowne zakończenie sporu się nie zapowiada i firma Google raczej odrzuci, tak jak w ubiegłym miesiącu żądania Oracle.

android może zniknąć z rynku

Zapewne więc cała sprawa znajdzie swój finał w sądzie, jednakże jednego możemy być pewni nawet jeżeli sąd przychyli się do wniosku Oracle czy też koncernu z Mountain View to przegrana strona tak łatwo się nie podda i zapewne będzie próbowała się odwoływać od decyzji sądu - w końcu w grę wchodzą ogromne pieniądze.
 

Więcej o Oracle i Google:

Źródło: Scribd

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tommyt1983
  0
  Gowno dostana a nie pieniadze :D Google wykozystalo Jave jak byla jeszcze wlasnoscia SUN a wtedy byla to licencja otwarta ;) wykupuja patenty i czekaja az firma odniesie sukces i atakuja...Gowno dostana
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Google nie ma własnych patentów tylko je kradnie.
   • avatar
    Preston2009
    0
    Google nie łamie patentów tylko kupuje firmy do których one należą. Co innego Apple i sepy typu Oracle. Teraz wiadomo dlaczego kupili Sun.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Trudno żeby sędzia w miarę rzetelnie zapoznał się z tak złożoną sprawą w np. 1 miesiąc, nie dziwi więc mnie taki termin rozpoczęcia procesu. Ciekawe jest za to to jak duże pieniądze płyną z reklam w systemie na smartphony.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Oracle straciło 2,6 mld dolarów. To znaczy że co? Że gdyby Google nie wykorzystało Javy to by Oracle te pieniądze zarobiła?? heheh śmiech na sali
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Nie jestem biegłym sądowym, ale jeśli ktoś dopuścił się do bezprawnego wykorzystania czyichś dóbr, złamania jakiś umów -- to bezwzględnie powinien ponieść karę. Jeśli to prawda, Gooole powinno zapłacić, przecież biedni nie są - widać jaki szmal trzepią z reklam !
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nawet jak przyjdzie Google płacić, w co osobiście nie wierzę, to i tak szybko nadrobią tą stratę.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Ja szczerze kibicuje Oracle by zamknęło cały ten spór a google projekt "android"
         • avatar
          pomidor
          0
          Odszkodowanie dla firmy posiadającej patenty, powinno być dozwolone gdy udowodni że jej patent użyty przez inną firmę, spowodował mniejszą sprzedaż jej produktów.
          W tym przypadku, jeżeli Google użył Java w Android, zaś Oracle nie promuje swojego produktu na rynek smartfonów, to nie powinno być żadnego odszkodowania. A nawet gdyby Oracle wypuściło taki system operacyjny dla komórek, to nadal musieli by udowodnić że głównym powodem mniejszej sprzedaży jest to że Android używa ich Java, a nie to że jest do kitu i klienci nie chcą tego kupować.
          Myślę że tylko w takich warunkach patenty służyłyby do obrony a nie do ataku.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Firma A: Ma pomysł, wkłada dolary w badania i uzyskuje wynik. Patentuje go. Firma B(np. z Chin): Nie ma pomysłów, zatrudnia gryzipiórka do przeglądania dzienników patentowych i wdraża cudze pomysły - to rozumiem jest kradzież, korzystanie z cudzej pracy.
           Ale licencja raz otwarta nie powinna być zamknięta...