Nauka

Sześcionożny robot biega z prędkością 32 km/h

przeczytasz w 1 min.

Nietypowy eksperyment zakończony sukcesem.

OutRunner robot

Patrząc na nogi tego robota można odnieść wrażenie, że to nie ma prawa zadziałać. Wystarczy jednak chwilę się zastanowić i… - to naprawdę ma sens. Mówimy tu o stworzonym przez Robotics Unlimited robocie OutRunner, którego cechą wyróżniającą jest obecność nie czterech, lecz aż sześciu nóg. Jak więc to się porusza? Otóż projektanci wykorzystali bardzo interesujący i przemyślany sposób – kroki stawiane są tak samo jak robią to dwunożne istoty, ale pod względem mechanicznym mamy tu działanie podobne do kręcenia się koła. 

Wystarczająco sprytny algorytm i mamy robota, który osiąga prędkość 32 kilometrów na godzinę niezależnie od powierzchni, po której się porusza – może to być tak asfalt, jak i trawa. Obawiacie się o stabilność? Tę gwarantować mają trzyosiowy akcelerometr i również trzyosiowy żyroskop. 

OutRunner został wyposażony w akumulator mający gwarantować do godzin zabawy i jest kontrolowany poprzez mobilną aplikację – parowanie urządzeń odbywa się z wykorzystaniem technologii WiFi. Na ekranie smartfona wyświetlane może być także wideo rejestrowane przez robota – cechuje się ono rozdzielczością HD 720p i szybkością 30 klatek na sekundę. 

OutRunner bieg

Jacyś chętni? Jeśli tak, to wystarczy wejść na profil OutRunner w serwisie Kickstarter i wspomóc twórców kwotą 799 dolarów. Dostępna jest również wersja Core, kosztuje tylko 299 dolarów, ale robot osiąga o połowę mniejszą prędkość, a jego akumulator zapewnia tylko godzinę zabawy. W zestawie z tańszym nie ma też zintegrowanej kamery.

Źródło: HackADay, Kickstarter

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  35
  Sa o krok od wynalezienia kola, trzymam kciuki
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   Gdyby zamontowali dwa koła, byłoby znacznie prościej. Te "cudo" może jedynie zachować równowagę w ruchu. W wersji v2 będą koła... MS miało podobną strategię z "Start Menu". Widocznie niektórzy wolą zaczynać od dupy strony.
   • avatar
    vandam
    5
    sposob poruszania sie tego robota kojarzy mi sie z biegnacymi postaciami z kreskowek, gdzie zamiast nog byly widoczne juz tylko takie "okregi". w sumie gdyby ta maszyna troche szybciej zasuwala to po doczepieniu jakiegos tlowia efekt taki sam :p
    • avatar
     Konto usunięte
     5
     Sens to by miało gdyby poruszało po drogach nieutwardzonych, najlepiej z możliwością pokonywania przeszkód i oczywiście przenoszenia czegoś poza samym sobą.
     To co pokazali to jedynie ciekawostka, na podłożu utwardzonym/płaskim to koła sprawdzają się duo lepiej.
     • avatar
      K.L.F
      4
      Fajny gadżet.
      Pytanie: Jak wykorzysta to wojsko? ( znowu!)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Już możemy się szykować na wojnę ze Skynetem?
       • avatar
        cyberant
        0
        Biegać biega, ale ze staniem w miejscu, lub wolnym poruszaniem miałoby kłopot. Niezbyt to uniwersalne... jakieś zastosowanie na pewno się znajdzie, ale rewolucja żadna.
        • avatar
         m4rcin
         0
         "Running up to 10mph" to jest jakieś 16km/h. Poprawcie.
         • avatar
          sceri
          0
          32 km/h
          Mógłby biegać 30 albo 35 ale dla twórców to są zbyt nierówne liczby więc pewnie zaokrąglili do 32.

          Max speed: 100 000 km/h :)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           A ja z chęcią zobaczyłbym film nakręcony przez tego robota. Nie wydaje mi się aby miał być zbyt stabilny.