Pamięć RAM

Pamięci DDR3 o taktowaniu 2,4 GHz

przeczytasz w 1 min.

Firma Buffalo zamierza wprowadzić na rynek najszybsze na świecie moduły pamięci DDR3.

Koncern będący jednym z kluczowych dostawców komponentów komputerowych z Japonii zapowiedział, że opracował pamięci DDR3, które mogą pracować z częstotliwością wynoszącą aż 2,4 GHz. Wprawdzie jak dotąd dysponuje on tylko prototypowymi wersjami, ale wiele wskazuje na to, że pamięci te trafią do sklepów już niebawem. Pytanie tylko, czy entuzjaści podkręcania potrzebują aż tak szybkich kości?

Buffalo zapewnia, że jako pierwsza firma otrzymała specjalne układy, dzięki którym udało się opracować tak szybkie pamięci DDR3. Moduły te pracują ze znacznie wyższym niż domyślne dla DDR3 napięciem – 2.1 V (domyślne to 1,5 V). Są też, jak twierdzi producent, najszybsze na świecie. Przedstawiciel Buffalo nie chciał jednak wyjawić więcej detali, informując jedynie, że będą do moduły o oznaczeniu PC3-19200 (2,4 GHz) i że świetnie sprawdzą się w komputerach zapalonych overclockerów. Niemniej choć pamięci potrafią pracować z takim zegarem, nie oznacza to, że pozostałe podzespoły komputerów na to pozwolą (mowa tutaj zwłaszcza o płytach głównych).

Przyszłość pamięci DDR3 jest jednak klarowana. Ponieważ Intel wprowadza w listopadzie najnowsze procesory z rodziny Nehalem (pierwsze pojawią się jednostki o roboczej nazwie Bloomfield), które mają zintegrowany potrójny kontroler pamięci DDR3, sprzedaż modułów DDR3 na pewno znacznie wzrośnie. Tylko że – oficjalnie – Nehalemy nie mają współpracować z superszybkimi DDR3. Nieoficjalnie mówi się o obsłudze modułów pracujących z zegarem 2,0 GHz – nie wiadomo jednak, czy jest to już górna granica, czy jednak kości Buffalo znajdą zastosowanie. Więcej o obsłudze pamięci przez Nehalemy znajdziecie tutaj

Na razie nie wiadomo też kiedy pamięci Buffalo mogłyby trafić na rynek. Producent nie chciał wyjawić daty premiery.

Warto też przypomnieć, że w sierpniu firma Elpida Memory opracowała pamięci DDR3, które mogły pracować z częstotliwością 2500 MHz i dodatkowo pracowały z napięciem 1,2 V, czyli mniejszym niż domyślne dla DDR3. Moduły te nie trafiły dotychczas do sprzedaży.

Źródło:X-bit labs.com

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!