Bezpieczeństwo

Taki klucz tylko w teorii jest bezpieczny? Specjalista otwiera zamek w kilka sekund

przeczytasz w 2 min.

Na krótkim materiale wideo specjalista w kilka chwil otwiera zamek drzwi. Nie pomogła wkładka na "bezpieczny klucz".

Każdy chce jak najlepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno sfery cyfrowej (np. ustawiania mocnych haseł, czy zabezpieczeń biometrycznych), jak i jak najbardziej analogowej. Najprostszym przykładem mogą być drzwi wejściowe do naszego domu, mieszkania, komórki lokatorskiej, czy biura. Wiele osób decyduje się więc na mocne drzwi z “bezpiecznym kluczem”. Na TikToku pojawił się natomiast filmik pokazujący, że nawet zamek otwierany “dobrym” kluczem można dość łatwo otworzyć. Masz taki klucz? Bo ja mam… Chyba zamontuję zestaw do monitoringu domu.

Płaski klucz do drzwi niekoniecznie tak bezpieczny, jak myślimy?

Jest kilka popularnych rodzajów kluczy do drzwi. Do najbardziej popularnych należą te z ząbkami, uznawane jednak za niezbyt bezpieczne. W teorii dużo lepsze powinny być klucze, które są niemal zupełnie płaskie, a od góry i dołu mają specjalne nacięcia i wyżłobienia. 

Oto moje klucze do mieszkania

Jeden z internautów i użytkowników TikToka, trudniący się na co dzień pracą “Pana Kluczyka”, nagrał krótki filmik. Oglądając go czuję się nieco zaniepokojony - mam w końcu w kieszeni klucz niemal identycznego typu. To klucz do drzwi wejściowych do mieszkania…

Czy ten eksperyment pokazuje, że pokazany na filmie rodzaj klucza do drzwi nie jest bezpieczny? A może istnieją narzędzia pozwalające po prostu otworzyć każdy zamek? Jest jeszcze jedna opcja: być może to po prostu prima-aprilisowy żart ;) Film był publikowany zarówno w marcu 2023, jak i w marcu 2024 roku. Być może Pan Kluczyk po prostu użył więc innego klucza, pasującego do tego samego zamka.

Nowoczesne technologie pomogą zabezpieczyć Twoje mieszkanie

Nie ulega wątpliwości, że nie ma zabezpieczeń nie do złamania. “Magiczny klucz”, wyważenie drzwi, czy ich kradzież prosto z naszej kieszeni to tylko niektóre “pomysły”, jakie mogą przyjść włamywaczowi do głowy. Na szczęście możemy jednak zrobić sporo, aby znacznie utrudnić życie przestępcom.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie przed włamaniem jest wyposażenie swojego domu, mieszkania lub biura w alarm. Na rynku jest niezliczona liczba urządzeń tego typu z różnymi czujnikami. Po wykryciu ruchu w pomieszczeniu możemy m.in. niezwłocznie otrzymać powiadomienie na nasz smartfon. Możliwe jest też automatyczne wezwanie ochrony.

Nowoczesne sposoby na zabezpieczenie domu

Dobrym pomysłem wydaje się też wyposażenie wnętrza lub otoczenia domu w kamery. System posiadający detektory ruchu, czy opcję “widzenia” także w ciemności może skutecznie zniechęcić włamywacza, gwarantując bezpieczeństwo właścicielowi posesji.

Często natomiast najlepszym rozwiązaniem są… dobre relacje z sąsiadami. Można powiedzieć, że mieszkające w pobliżu zaufane osoby pełnią rolę monitoringu, mogąc skutecznie przypilnować naszego dobytku.

Sąsiedzki monitoring domu

Złodzieje czekają, aż dom będzie pusty

W większości przypadków włamań do mieszkań i domów złodzieje wykorzystują moment, gdy wewnątrz nikogo nie ma. Z tego względu nie powinniśmy przesadnie obnosić się pakowaniem na wakacyjny wyjazd - to jasny znak, że przez wiele dni dom pozostanie pusty. Zdarza się, że przestępcy przez dłuższy czas śledzą codzienne nawyki domowników. Mogą wtedy dość łatwo trafić na kilkugodzinny okres, kiedy z dużym prawdopodobieństwem nikt nie zakłóci ich “pracy”.

Zestaw do monitoringu i ochrony domu

Tu znów z pomocą mogą przyjść sąsiedzi, rodzina lub znajomi. Niespodziewane wizyty w celu podlania kwiatków lub nakarmienia kota pod nieobecność domowników z pewnością nie są tym, co jest na rękę złodziejowi.

Co ciekawe, możemy również symulować obecność w domu lub mieszkaniu. Służą do tego odpowiednie sprzęty, wydające dźwięki (np. grającej muzyki, telewizora, odkurzania, itp.), czy pozwalające zapalić światło w pomieszczeniu. Pomóc mogą również urządzenia smart home po odpowiedniej konfiguracji podobnego działania (np. włączania na jakiś czas światła w pomieszczeniu).

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  LordAnpu
  3
  Jeżeli ktoś ma złudzenie o bezpieczeństwie fizycznych zamków to polecam pooglądać filmy LockPickingLawyer, skuteczność elektronicznych zabezpieczeń też jest jaka jest. Praktycznie każde zabezpieczenie ma na celu odstraszyć amatora lub spowolnić kogoś bardziej zaawansowanego. Poleganie na sąsiadach też jest słabe, taki mały przykład: sąsiad często rano sprowadzał kolegów (rozmowa/interesy) i kiedy ja któregoś dnia słyszałem kolejne rozmowy jego kolegów w rzeczywistości byli to złodzieje którzy szczęściem wbili się w jego zwyczaje. Od sąsiadów już lepsza jest kamera z powiadomieniami o wykryciu zdarzeń.

  Co mnie za to rozwala to takie blogowe wypociny o niczym związanym z tematyką tej strony. Tyle się dzieje w świecie technologii o czym można napisać lub zrobić test a tutaj takie coś.
  • avatar
   jozek23
   1
   Normalni złodzieje ( policja) nie używa kluczy , otwierają taranem .
   • avatar
    deflorator
    0
    Fajny ten portal benchmark.pl, taki nie za bardzo IT...
    • avatar
     vacotivus
     0
     Ale co ten filmik w ogóle próbował udowodnić? Przecież oczywiste, że mógł pójść do klucznika i dorobić kopie...
     • avatar
      holdmybeerandwatch
      0
      Pan kluczyk to nowe wcielenie pana ząbka z pnś? A poważnie to ta wkładka to tania imitacja wkładki antywłamaniowej, widać to po kluczu. Ma wgłębienia ale nie ma wcięć. Mam ślusarza w rodzinie i mogę powiedzieć tyle, że nie ma zamków odpornych na włamania. Ale są takie, które na tyle zniechęcą i spowolnią włamywacza, że poszuka innego celu.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login