Aparaty cyfrowe

Cena aparatu-kamery Panasonic GH4 i modułu z interfejsem A/V

przeczytasz w 2 min.

Panasonic ogłosił cenę flagowego aparatu-kamery 4K, a także dodatku, który pozwala transmisję wideo 4K i podłączenie mikrofonów XLR.

Miesiąc temu Panasonic ogłosił wprowadzenie do oferty pierwszego bezlusterkowca Panasonic GH4, który wyposażono w tryb filmowania 4K. Wizualnie aparat nie różni się znacząco od poprzednika Panasonica GH3. Jednak chyba po raz pierwszy premiera aparatu jest zdominowana przez prezentację jego możliwości filmowania, a nie foto. Podczas oficjalnej prezentacji prototypu aparatu rozmowy toczyły się przede wszystkim wokół jego funkcji wideo, a prezentacja wydruków przykładowych zdjęć zeszła na drugi plan. Wraz z aparatem dostępny będzie moduł DMW-YAGHE - interfejs o dość dyskusyjnej stylistyce. Interesująca jest także jego cena, która wyniesie znacznie więcej niż za sam aparat. I tak, Panasonic GH4 wyceniono na 1699 dolarów, a w zestawie z DMW-YAGHE na 3299 dolarów. Gdy zechcemy dokupić DMW-YAGHE oddzielnie, zapłacimy aż 1999 dolarów. Europejskie ceny w funtach to 1299 funtów za korpus aparatu, 1799 funtów za zestaw z obiektywem 14-140 mm i 2499 funtów za zestaw z DMW-YAGHE.


Panasonic GH4 z podłączonym modułem DMW-YAGHE. Wygląda jak dodatkowy grip, ale wewnątrz nie znajdziemy dodatkowego akumulatora. Tego zestawu na pewno nie będzie się używało w sposób widoczny na zdjęciu. DMW-YAGHE nie jest bowiem pionowym uchwytem, a pełni rolę interfejsu.

Wszyscy zastanawiają się, dlaczego Panasonic nie zastosował wyższego klatkarzu w przypadku trybu 4K. Jak się dowiedzieliśmy od pana Michiharu Uematsu z Panasonica, ograniczeniem są możliwości sensora. Przy obecnej konfiguracji nie uda się z niego wyciągnąć więcej niż 24 kl/s. Zapewne poprawi się to w GH5, choć to raczej konkluzja osób zgromadzonych na prezentacji aparatu, a nie prelegenta.

Czy akcesorium DMW-YAGHE jest drogie? Opinie są podzielone. Zobaczmy jak wygląda z bliska i co potrafi.

 • Cztery wyjścia SDI dla wideo Full HD (4:2:2, 10 bitów) z audio 2-kanałowym, które można używać równolegle dla przesyłania obrazu 4K (z zastosowaniem kodów czasowych)
 • Pojedynczy port HDMI (2-kanałowe audio PCM)
 • Obsługiwane rozdzielczości wideo 4K: 4096x2160 24p, 3840 x 2160 29,97p, 25p, 24p, 23,97p
 • Złącza XLR, dwa kanały dla podłączenia mikrofonów pojemnościowych (zasilanie Phantom 48V), poziom dźwięku dla każdego z mikrofonów może być regulowany oddzielnie
 • Wejście zasilania 12V
 • Kilka niezależnych gwintów dla mocowania różnych głowic statywowych
 • Waga 750 gramów, wymiary 160 x 64 x 91 mm

Komu zatem przyda się tak drogi dodatek? Przede wszystkim osobom, które chcą wykorzystać Panasonica GH4 jako profesjonalne urządzenie do rejestracji i natychmiastowej transmisji oraz obróbki sygnału 4K, a także zechcą skorzystać z możliwości dołączenia mikrofonów pojemnościowych oraz dodatkowego zasilania przemysłowego.

Źródło: Panasonic, fot: Karol Żebruń

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  krynka
  4
  Ja bym wolał żeby aparat nagrywał w 1080p ale np 500 klatek na sekundę.
  • avatar
   wildthink
   2
   "dlaczego Panasonic nie zastosował wyższego klatkarzu w przypadku trybu 4K"
   Panowie redaktorzy - tego się nie da czytać. Może wyjaśnicie mi pojęcie "klatkarzu", najlepiej z odnośnikiem do słownika j. polskiego.
   • avatar
    mgkiler
    1
    A ja bym wolał aby nagrywał w 1080p, ale aby uzywał do tego całej matrycy, a nie jedynie wybierał 2mln pikseli (a dokładnie senseli - jedna barwa R, G, lub B a nie RGB- piksel).

    Obraz wtedy byłby dużo ostrzejszy w tej samej rozdzielczości.

    • avatar
     carbo888
     0
     nie ma sensu za 2k $ kupimy używany sprzęt o większych możliwościach (mikrofon i mikser z torbą + akumulator, rejestrator i boom pole)
     • avatar
      pg123
      0
      "Klatkarzu" - co to za bełkot panie "pisarzu"?