Nauka

Pierwsza operacja przeszczepu głowy już wkrótce

przeczytasz w 2 min.

Głowa 30-letniego Rosjanina zostanie przeszczepiona do innego, zdrowego ludzkiego ciała.

Frankenstein
foto: Insomnia Cured Here / Flickr

Valery Spiridonov, śmiertelnie chory 30-letni Rosjanin, który cierpi na rzadki, najgorszy typ rdzeniowego zaniku mięśni, zwany też chorobą Werdinga-Hoffmanna, zgłosił się na ochotnika do przejścia niezwykle trudnej operacji. Przejdzie procedurę HEAVEN (od: HEad Anastomosis VENture), co oznacza, że będzie pierwszy pacjentem, którego głowa zostanie przeszczepiona do innego, zdrowego ludzkiego ciała.

Operację wykona zespół kierowany przez dra Sergio Canavero, włoskiego neurochirurga i dyrektora Turin Advanced Neuromodulation Group. Wierzy on, że HEAVEN może zakończyć się sukcesem – przez środowisko nazywany jest natomiast coraz częściej „Frankensteinem”. 

Dr Canavero otrzymał wiele listów i e-maili z prośbami o zastosowanie u nich procedury HEAVEN. Większość z osób była transseksualistami. Włoch postanowił jednak wykonać operację u pacjenta dotkniętego zanikiem mięśni. 

Procedura jest niezwykle ryzykowna, czego nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć. Dotychczas podobne operacje przeprowadzane były wyłącznie na małpach – w 1970 roku wszystko przebiegało poprawnie, ale zwierzę umarło po 8 dniach; rok później w innym eksperymencie żadna z sześciu małp nie przetrwała dłużej niż 24 godziny. Dr Canavero wierzy jednak we współczesną medycynę i uważa, że wszystkie przeciwności da się już pokonać.

Operacja HEAVEN może trwać nawet 36 godzin i będzie kosztować około 11 milionów dolarów. Oprócz samego dra Canavero przy stole operacyjnym stać będzie również około 150 pielęgniarek i lekarzy. Według Włocha wystarczą dwa lata, aby zespół osiągnął idealną synchronizację, która będzie kluczowa w powodzeniu operacji.

Głowy obydwóch dawców (kogoś ze zdrowym ciałem oraz Spiridonova) zostaną odcięte od ich kręgosłupów dokładnie w tym samym czasie. Obie części ciała zostaną następnie połączone kleistą substancją. Pacjent, ze swoim nowym ciałem, pozostanie w śpiączce przez cztery tygodnie od momentu zakończenia operacji, aby głowa i ciało mogły się zespolić.

Według dra Canavero po wybudzeniu ze śpiączki Spiridonov będzie mógł poruszać wszystkimi kończynami, a jego zmysły będą działać. Już po dwunastu miesiącach pacjent ma opanować swoje nowe ciało i umieć chodzić.

Część pieniędzy potrzebnych do wykonania operacji została już podobno uzbierana. Dr Canavero nie zdradził jednak jakie jest źródło finansowania.

Źródło: Tech Times, The Telegraph

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  krychu67
  15
  Powinno się raczej mówić przeszczep ciała a nie głowy. Tak mi sie wydaje.
  • avatar
   Konto usunięte
   14
   Jestem ciekaw kim jest dawca owego zdrowego ciała.
   • avatar
    BariGT
    12
    Z jednej strony brzmi to absolutnie jak szaleństwo. Z kolei jeśli pomyśleć, że 1000 lat temu ciekawscy "lekarze" próbujący zajrzeć do ciała nieboszczyka lądowali na stosie to wydaje się, że to jedyna możliwa droga - naprzód.
    • avatar
     KRYCHA123
     7
     Jeśli ten Rosjanin wybudzi się z śpiączki po przeszczepie głowy do innego ciała to najpewniej z przerażenia dostanie zawału serca.
     • avatar
      Konto usunięte
      4
      Jeśli by się taki coś udało i miało duży % przeżycia w większej statystyce, to bogaci ludzie, żyli by znacznie dłużej.
      60-cio latek milioner z chorym sercem, nie bawił by się w transplantacje serca, tylko ciała zdrowego 20 latka. Miałby nie tylko zdrowe serce, ale i inne narządy niewyeksploatowane.
      Na początku ludzi by łapano(porywano), później hodowano wyselekcjonowanych w super warunkach z żarciem bio.
      • avatar
       Silver
       2
       Życzę powodzenia :)

       Co ciekawe w pewnej mierze będzie to inna osoba przez wzgląd na pamięć mięśni - np. nawyki, talenty czy też ulubione jedzenie.
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        O kur..
        • avatar
         Author
         1
         Podobno w Polsce rośnie szybko ilość osób zaginionych ciekawe dlaczego.

         Pewnie za 10 lat stare lampucery będą wymieniały ciała na nastolatki tylko skąd tyle nastolatek wziąć
         • avatar
          aquadigger
          1
          Lekarzem nie jestem, ale wątpię w powodzenie tego przeszczepu. Mamy jeszcze problemy z prostszymi przeszczepami, a rdzeń kręgowy to co najmniej level wyżej ;)
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           No i dobrze medycyna ma iść naprzód. Religa też miał problemy z zacofanym środowiskiem lekarzy, a teraz transplantacja serca to codzienność, która ratuje tysiące istnień.
           • avatar
            Verisu
            1
            A przerwanego rdzenia kręgowego nie mogą połączyć...
            • avatar
             blajo
             1
             Jak wszystko bedzie ok to bedzie sie bawic czyims wackiem :) ciekawe jakie to uczucie musi byc po przebudzeniu jak nago spojrzy w lustro ;)
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Dokąd to zaszło... :(
              • avatar
               zawiasfx
               -1
               ale dzis jest 14.04, nie 01.04
               • avatar
                AndreoKomp
                -2
                Słyszałem o tym pierwszy raz w radiu i moja pierwsza myśl, a zarazem pytanie było... kogo duszę będzie posiadał ten człowiek. Większa część tego człowieka to ciało, więc wydawałoby się, że dawca ciała, ale to przecież w głowie znajdują się wspomnienia, charakter, osobowość itp. Jestem bardzo ciekaw co Kościół chrześcijański sądzi na ten temat. Jak odnosi się Watykan do tak stworzonego człowieka. To już nie jest zwykłe przeszczepienie organu, fragmentu ciała.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 -5
                 /Zdecydowanym kupować tanio polecam stronke:
                 www.make.my/aukcje
                 Mega okazje, licytacje za grosze.
                 Ja kupiłem sobie nowy TV 46cali za 180 zł :)
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  -9
                  Ciało (fizyczne) można w ten sposób "poskładać".
                  Ale Dusza, Umysł, Uczucia i Emocje również są zakorzenione w swoich stałych miejscach w ciele i bardzo mocno powiązane z układem nerwowym.
                  Od jednostki będzie zależeć czy zechce i czy będzie miała siłę "zamieszkać" nowe ciało i wpuścić weń całą siebie -
                  Całą swą Duszę, Umysł oraz wszystkie uczucia i emocje.
                  Dalej, czy będzie miała siłę zneutralizować komórkowy zapis poprzedniego mieszkańca.
                  Proces taki jest hmm... wysoce energochłonny i po prostu zdecydowanie za trudny dla znacznej większości istot wcielonych bo wymaga po prostu wyższego niż "średni" poziomu rozwoju energetycznego.

                  Ilość energii mentalnej jaka została by zużyta w tym procesie jest setki lub tysiące razy większa niż ta potrzebna do świadomego śnienia (LC) czy świadomych podróży po za ciało (OOBE) a już na tym większość ludzi na Ziemi się wykłada.