Procesory

Pierwsze zdjęcia Clarkdale 32nm w sieci

przeczytasz w 1 min.

Jak donosi XtremeSystem Forum, jeden z jego użytkownikówwszedł w posiadanie zdjęć nowego procesora Intela wykonanego w  technologii 32nm.

Oparty na mikro-architekturze Nehalema procesor z rodziny Clarkdale pracuje z prędkością 2.4 Ghz i pamięcią z 4MB L3 cache. Jedyna informacja jaką udało się uzyskać w tej sprawie od przedstawicieli firmy Intel to fakt, że ten CPU przeznaczony jest na rynek mainstreamowych komputerów.

Źródło: XtremeSystem Forum

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Harry Lloyd
  0
  Sorry, ale jeszcze nie ma dwurdzeniowców w 45 nm, to skąd by się wzięły w 32 nm?

  Pod koniec roku mają się pojawić quady w 32 nm, a dwurdzeniowe Nehalemy w 45 nm mają być dopiero na początku przyszłego roku (pierwotnie lato 2009, wtedy miała wyjść cała gama proców na LGA 1156).

  No chyba że Intel postanowił całkowicie pominąć dwurdzeniowe Nehalemy i na początku 2010 wypuścić calą rodzinę opartą na 32 nm Westmere, począwszy od 8-rdzeniowców do 2-rdzeniowców z GPU. Ale jakoś nie wydaje mi się.
  • avatar
   Harry Lloyd
   0
   Tak na marginesie to te opóźnienia u Intela zawdzięczamy oczywiście AMD. Core 2 Duo i Core 2 Quad nie mają żadnej konkurencji wydajnościowej, więc Intel zupełnie nie śpieszy się z mainstreamową odmianą Nehalema, która według strategii tick-tock już powinna być na rynku, a pojawi się z prawdopodobnie rocznym opóźnieniem.
   • avatar
    Harry Lloyd
    0
    Core i7 potrafią pokazać mocną przewagę nad Core 2 Quad, zapewne to samo by było z Core i5 względem Core 2 Duo, tylko że Intel nie ma potrzeby wypuszczania tych procesorów. Dobrze im się produkuje Penryny, a zmiana na Core i5 pociągnęła by za sobą koszty, których im się nie opłaca ponosić bo AMD i tak nie ma czym odpowiedzieć.

    Tak poza tym to doczytałem już że dwurdzeniowe Nehalemy zostały oficjalnie anulowane, i dostaniemy w ich miejsce proce 32 nm.

    Szkoda tylko że czterodzeniowe Core i5 na początku będą w 45 nm, bo ceny Gulftowna (6 rdzeni, 32 nm) pewnie długo będą zaporowe, a poza tym i tak tyle rdzeni się nie przyda w domowych zastosowaniach. Oby quady 32 nm pojawiły się nie wiele później niż reszta.
    • avatar
     Harry Lloyd
     0
     Ja mówiłem o 45 nm Nehalemach na LGA 1156, które pierwotnie miały pojawić się w połowie 2009. Dwurdzeniowce zostały anulowane, pojawią sią tylko quady.

     A jaką Intel ma konkurencję? Konkurencja dla Intela skończyła się w lipcu 2006. Oczywiście mówię o konkurencji WYDAJNOŚCIOWEJ, co napisałem wcześniej. Od już prawie trzech lat AMD nie jest w stanie choćby zrównać się wydajnością z Intelem, dlatego Intel może sobie robić co chce, czego skutki widzimy. Nehalem zupełnie nieopłacalny, C2Q bardzo drogie, a nowe proce są opóźniane.
     • avatar
      Harry Lloyd
      0
      Phenom II X4 robią konkurencję dla Core 2 Quad, oczywiście zegar w zegar procesory Intela wygrywają, i o tym mówimy jeśli chodzi o wydajność. AMD może walczyć wyłącznie cenami, co robią.

      Core i7 są poza zasięgiem.