Nauka

Pierwszy człowiek z dwiema robotycznymi rękami sterowanymi myślami

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
30 komentarzy Dyskutuj z nami

To fascynujące, widzieć jak technologie, które do niedawna zarezerwowane były dla filmów i książek, nagle stają się rzeczywistością.

Robotyczna ręka

To fascynujące, widzieć jak technologie, które do niedawna zarezerwowane były dla filmów i książek, nagle stają się rzeczywistością. Szczególnie wtedy, gdy przynoszą bardzo pozytywne skutki dla ludzi. Osobą, która zdecydowanie doceni wysiłki naukowców, bez wątpienia jest Leslie Baugh. 40 lat temu w wyniku wypadku stracił on obie ręce – teraz znowu może normalnie funkcjonować.

Naukowcy z laboratorium Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zaprojektowali i przetestowali system, który dzięki komunikacji z mózgiem potrafi przekazać odpowiednie informacje (i instrukcje) do dwóch robotycznych rąk. Dzięki temu użytkownik (w tym przypadku Leslie) może kontrolować ramiona i dłonie tak, jakby to były jego własne. 

Robotyczne ręce zostały „przypięte” do ciała Lesliego, po czym przeprowadzona została seria testów. Mężczyzna, tylko za pomocą myśli, kontrolował ręce i wykonywał proste zadania wymagające ogólnej koordynacji ruchowej. Wszystko przebiegło bardzo pomyślnie. Jedyna różnica jest taka, że użytkownik nie jest w stanie kontrolować dwóch ramion jednocześnie.

Technologia nadal jest rozwijana i jak pokazuje poniższe wideo – naukowcy są na naprawdę dobrej drodze do sukcesu. To, co kiedyś było nie do pomyślenia, teraz jest rzeczywistością.

Źródło: Neowin

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bialyikar
  Same ramiona są pewnie kontrolowane głównie po przez impulsy elektryczne, które w jakiś sposób są wykrywane i przekazywane w miejscu mocowania i do samych kończyn, ale oczywiście same impulsy (informacja odnośnie ich wysłania) są wysyłane przez mózg / myśli człowieka. Przynajmniej to podpowiada mi moja dotychczasowa wiedza na temat podobnych, już działających technologii. Więc określenie "sterowanie myślami" jest jak najbardziej prawdziwe.
  12
 • avatar
  d i l
  Terminator wersja pre alpha. Poważnie mówiąc - nie wierzę, że naukowców nie stać na więcej. Jak za wszystkim i tu stoją pieniądze i pewnie postęp w tej dziedzinie będzie trwał latami. Nie widzę w tym nic "fascynującego" - do mobilności T-600 jeszcze daleka droga ;)
  4
 • avatar
  Danketch
  Nawiązując do tytułu - nie chce myśleć co się stanie jak koleś zacznie mieć sprośne myśli :P mechanizm rączek może go wykończyć
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Nie czaję jak to możliwe ,że niby steruje myślami .Rozumiem jak by temu człowiekowi wszczepili jakiś chip do mózgu...this is magic;)
 • avatar
  Konto usunięte
  Jakimi myślami? Jak facet nie ma nawet jedej elektrody do głowy podczepionej. Ręce były programowanie pod niego przez wiele lat a dokładnie pod ruch mięśni klatki piersiowej bo tam wszystkie czujniki się znajduja. Ręce pasują tylko i wyłącznie do niego. Tak wiec działa to w ten sposób ze ten PAN z obrazka pomyśli sobie ze chce cos wziąć i w specyficzny sposób napinaja mu się mięśnie klatki i z stamtąd idzie sygnał a nie bezpośrednio z mózgu.
 • avatar
  Konto usunięte
  I co teraz powiecie. Nauka-1 Religia-0
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  A jak urzytkownik wpadnie w zlosc? Sam sobie obije twarz?
  -2
 • avatar
  Sniko
  Sterowanymi myślami? Seriously? Co za brednie... może to nie jest najważniejsze w artykule, ale bez przesady...
  -7
 • avatar
  Konto usunięte
  "nie jest w stanie kontrolować dwóch ramion jednocześnie." Oby dożył dni, gdy ten problem zostanie zażegnany.
 • avatar
  Konto usunięte
  No i bardzo dobrze , szczerze mówiąc bardziej cieszy mnie wiadomość o postępie medycyny niż o nowym smarkfonie z wbudowaną możliwością teleportacji..
 • avatar
  passat
  Ooo lapek z ROGu :)