Telewizory

„Wincyj ka!”. Zobacz pierwszy 110-calowy telewizor 16K

przeczytasz w 1 min.

Telewizory 4K to dla wielu Polaków wciąż kwestia przyszłości. Z kolei telewizory 8K, które niedawno pojawiły się na rynku, nie sprzedają się prawie w ogóle. Firma BOE nie zraziła się tym i opracowała… 110-calowy telewizor 16K.

Oto pierwszy 110-calowy telewizor 16K

Chińska firma BOE zaprezentowała pierwszy na świecie telewizor 16K o przekątnej 110 cali. Na olbrzymim ekranie wyświetlany jest obraz, którego dokładna rozdzielczość wynosi 15 360 x 8640 pikseli. Łącznie daje to ponad 132 miliony pikseli, a jest to czterokrotnie więcej punktów niż w przypadku 8K i aż 16 razy więcej niż w 4K.

Co może zaskakiwać, poza tą bardzo wysoką rozdzielczością pierwszy 110-calowy telewizor 16K nie imponuje specyfikacją. Telewizor wyposażony jest w panel IPS o częstotliwości odświeżania 60 Hz i jasności 400 nitów, a współczynnik kontrastu wynosi 1200:1. Te parametry wskazywałyby raczej na niską, ewentualnie niższą średnią półkę cenową. 

TV 16K 110 cali

Tylko co na tym oglądać…?

Można jednak przypuszczać, że cena tego kolosa będzie bardzo wysoka. Obecnie dostępne konstrukcje 8K o mniejszych rozmiarach potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niemniej największą przeszkodą w popularyzacji takich urządzeń nie jest ich cena, lecz brak treści o tak wysokiej rozdzielczości.

Dlatego też na telewizor 16K należy póki co patrzeć wyłącznie jak na ciekawostkę. Będzie musiało minąć jeszcze wiele lat, zanim taki sprzęt faktycznie zagości w naszych domach. Mimo to dobrze widzieć, że rozwój technologiczny postępuje. 

Zobacz też naszą wideorecenzję 120-calowego telewizora Hisense Laser TV:

Źródło: FlatpanelsHD, foto: Heise

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  1
  Heh. I teraz znajdź źródło i materiał do oglądania. Bez sensu, a do tego chiński badziew.
  • avatar
   paankracyki
   0
   Do czasu kiedy dojdziemy do 128k nikt nie będzie w stanie tego nawet docenić, bo nasze oczy od nieustannego patrzenia w ekrany ewoluują w ledwo użyteczny organ zdolny jako tako zauważać światło. Uwaga teraz przepowiednia: skoro jest już 16K następne będzie... 32K. Taką miałem wizję... we śnie.
   • avatar
    PerfectDAY
    0
    Na tą chwilę ten telewizor nadaje się co najwyżej do przeglądania zdjęć. Nawet do grania jest nie bardzo bo wiele gier nie obsługuje tak wysokiej rozdzielczości.
    • avatar
     LubieBigos
     0
     Gdzie som moje komentarze wy pierdolone komunistyczno-faszystowko-bolszewickie kurwy benchmarkowskie!!! Zajebane cwele!!! Wy kutasy huje jebane!!!! Cenuzracze faszystowskie!! !!! Ś
     • avatar
      Soullavie
      0
      Cena tego telewizora to 5mln $ + jego montaż 867 tys. $.
      • avatar
       Marucins
       0
       jasności 400 nitów :DDD