Internet

Piractwo - 22 mln dol. grzywny dla MP3Skull, 3 lata więzienia za wyciek Zjawy

przeczytasz w 2 min.

Mowa o końcu piractwa w ogóle jest co najmniej nieuzasadniona. Zdecydowanie jednak piraci nie mają się ostatnio najlepiej.

piractwo

Mowa o końcu piractwa w ogóle jest co najmniej nieuzasadniona. Zdecydowanie jednak piraci nie mają się ostatnio najlepiej. Najpierw pojawiły się zabezpieczenia Denuvo, które niemal uniemożliwiły crackowanie gier na PC. Teraz sądy upomniały się też o tych, którzy nielegalnie udostępniają muzykę i filmy – dwie wiadomości pojawiły się w odstępie zaledwie kilku dni.

Grupa wytwórni zrzeszona pod sztandarem RIAA (między innymi Sony Music, Warner Bros. i Universal Music Group) wytoczyła proces serwisowi zawierającymi nielegalne kopie utworów muzycznych – MP3Skull. Sąd na Florydzie przyznał rację oskarżycielom i orzekł, że portal ma teraz wypłacić RIAA grzywnę w wysokości ponad 22 milionów dolarów. 

Serwis notuje miliony wejść i cieszy się pozytywną opinią wśród użytkowników. Według sądu prowadzi nielegalną działalność z premedytacją, dlatego też zasądził maksymalny wymiar kary – 150 000 dolarów grzywny za każdy spośród 148 utworów będących przedmiotem oskarżenia.

MP3Skull

Problem – jak to zwykle bywa – polega jednak na tym, że tożsamość właścicieli serwisu jest nieznana. Nie wzięli oni udziału w rozprawie i nie odpowiedzieli na wezwania sądu. I choć domena została zablokowana, niestrudzenie przeskakują oni z jednej domeny do drugiej (tak jak swego czasu The Pirate Bay).

Zaledwie kilka dni później agencja FBI poinformowała, że aresztowała Kalifornijczyka odpowiedzialnego za wyciek dwóch nominowanych do wielu nagród filmów: Fistaszki oraz Zjawa (za który Leonardo DiCaprio dostał wreszcie wymarzonego Oscara). 

Zjawa

William Kyle Morarity udostępnił nielegalną kopię filmu Zjawa w drugiej połowie grudnia, po czym pobrało ją ponad milion osób. Według analiz dla wytwórni Fox oznacza to stratę finansową na poziomie 1,12 mln dolarów (przy założeniu, że 40 proc. ludzi, którzy pobrali ten film kupiłoby bilet do kina). 

Nie jest jasne jak udało się namierzyć sprawcę, ale już w przyszłym miesiącu odbędzie się jego proces. Morarity przyznał się do winy (naruszenia praw autorskich) – grozi mu teraz do trzech lat pozbawienia wolności.

Źródło: TorrentFreak, Myce, Neowin. Grafika: YouTube (haxorcat)

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Author
  22
  "150 000 dolarów grzywny za każdy spośród 148 utworów będących przedmiotem oskarżenia"

  Jeśli tyle sobie liczą za jeden utwór no to ja bym powiadomił urząd skarbowy żeby sprawdził ich zeznania podatkowe za 10 lat wstecz jako podejrzenie popełnienia przestępstwa skarbowego.
  Niech sprawdzą deklarowaną wielkość sprzedaży utworów do deklarowanych dochodów z nich biorąc pod uwagę, że jeden utwór ma wartość 150 000 dolców zobaczymy czy się kasa w skarbówce zgadza i kto kogo okrada.
  • avatar
   Konto usunięte
   21
   A wystarczy wejść na YT tam są wszystkie piosenki.
   • avatar
    Dudi4Fr
    16
    Ostro sobie liczą nie ma co:
    "150 000 dolarów grzywny za każdy spośród 148 utworów będących przedmiotem oskarżenia."
    • avatar
     KENJI512
     16
     Przy założeniu, że 40% ludzi kupiłoby bilet do kina na ten film zamiast go pobierać :D

     Ciekawe założenia tam sobie robią :D
     • avatar
      kokosnh
      15
      Teraz pytanie, gdzie znajdują się serwery MP3Skull, skoro sąd amerykański sobie tak orzeka.
      • avatar
       Vassago
       12
       Wasz tytuł sugeruje, że koleś dostał już wyrok trzech lat więzienia a na koniec artykułu czytamy, że dopiero za miesiąc odbędzie się proces :/ Obyście nie dogonili wp pl jeśli chodzi o jakość tytułów.
       • avatar
        Marucins
        2
        "William Kyle Morarity udostępnił nielegalną kopię filmu Zjawa w drugiej połowie grudnia, po czym pobrało ją ponad milion osób. Według analiz dla wytwórni Fox oznacza to stratę finansową na poziomie 1,12 mln dolarów (przy założeniu, że 40 proc. ludzi, którzy pobrali ten film kupiłoby bilet do kina)."

        Kolejny bełkot... Przy ZAŁOŻENIU ŻE.
        A czemu nie co 10 osobnik wybrałby się do kina? Albo co 100?!
        • avatar
         suntzu
         1
         Tu akurat musze pochwalić, że złapali (jeśli faktycznie jest winny) tego, który udostępnił zjawę. To właśnie ich powinno się karać, a nie technologię czy sam pomysł, baa nawet ludzi, którzy z niej korzystają (jak w Polsce).
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Zjawa? Nie wytrzymalem do konca, takie absurdalne flaki z olejem. Naplulbym sobie w brode gdybym zaplacil za takie gowno. Jesli jakis film czyms mnie zachwyci to kupuje oryginal, chwala piratom!