SSD

Plextor na targach CeBIT 2015: dyski M6e BK, M7e i oprogramowanie PlexTurbo

przeczytasz w 1 min.

Plextor chwali się swoimi najwydajniejszymi dyskami SSD pod gniazdo M.2.

Plextor - stoisko na CeBIT 2015

Firma Plextor jest obecna na tegorocznych targach CeBIT, gdzie prezentuje swoje najnowsze dyski SSD pod M.2 oraz oprogramowanie PlexTurbo do zwiększania ich wydajności i żywotności.

Nowością są modele M7e, które bazują na serwerowym kontrolerze Marvell 88SS9293 i kościach pamięci Toshiba A19 nm MLC NAND, a do komunikacji z komputerem wykorzystują interfejs M.2 – w odróżnieniu od serii M6e, korzysta on już z magistrali PCI-Express 2.0 x4.

Oczywiście nie obyło się bez demonstracji potencjału dysku – testowy egzemplarz uzyskuje transfery sięgające 1278 MB/s przy odczycie i 1008 MB/s przy sekwencyjnym zapisie danych. Osiągi robią wrażenie, bo są ponad 2-krotnie lepsze względem najwydajniejszych nośników SSD pod SATA 6 Gb/s.

Plextor M7e - wydajność dysku SSD Crystal Disk Mark

Premiery dysków Plextor M7e powinniśmy się spodziewać w czerwcu - wszystko wskazuje, że odbędzie się ona na targach Computex 2015. Można też podejrzewać, że w zestawie będzie dodawany adapter pod złącze PCI-Express, który pozwoli na instalację dysku na starszych płytach głównych bez gniazda M.2.

Plextor M7e - dysk SSD

Prezentacji towarzyszy pokaz oprogramowania PlexTurbo, które ma za zadanie przyspieszyć dyski Plextora - technologia ta wykorzystuje wolne zasoby pamięci RAM do buforowania danych. Rozwiązanie to optymalizuje pracę dysków SSD, jednocześnie przedłużając ich żywotność poprzez ograniczenie zbędnych cykli zapisu. Oprogramowanie jest już dostępne za darmo dla modeli: M6S (PlexTurbo 1.0) oraz M6e/M6e BK i M6 Pro (PlexTurbo 2.0). Zależnie od wersji, wykorzystuje w charakterze bufora od 1 GB do 4 GB pamięci RAM.

Plextor M6e Black Edition - wydajność w trybie PlexTurbo 2.0

Na stanowisku Plextora (hala 15 - stoisko D21) można jeszcze podziwiać niedawno wydane nośniki z serii M6e Black Edition – niebawem na naszych łamach pojawi się test takiego modelu :)

Źródło: Plextor

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Ciekawe czy ten Rapid coś tam w ogóle przekłada się na wyższą wydajność? Samsungowy Rapid Mode jedynie przymula 850pro, a poprawa wydajności wszelkich RAM cache jest równa sile naszej autosugestii.
  • avatar
   dolph
   -1
   Sony takie dyski ładowało 1-2 lata temu do Vaio Pro13. Transfery około 1000/1000.
   • avatar
    Dudi4Fr
    0
    Wyniki robią wrażenie "testowy egzemplarz uzyskuje transfery sięgające 1278 MB/s przy odczycie i 1008 MB/s"

    Ale jak będzie wyglądać sprawa ceny i żywotności tych SSD?
    • avatar
     neXt___
     0
     Dobre rozwiązanie, pozwala ciut zmniejszyć aktywność urządzenia, więc SSD wytrzyma trochę dłużej. Nie żeby napędy półprzewodnikowe miały słabą wytrzymałość, po prostu jeśli mamy darmową możliwość zmniejszenia zużycia urządzenia, to warto z niej skorzystać. Korzystam od pewnego czasu, różnic w wydajności nie dostrzegam, ale liczba zapisów i odczytów zmniejszyła się.