Systemy operacyjne

Pliki: KDE 4.7 - rewelacyjne środowisko graficzne dla Linuksa

przeczytasz w 2 min.

Po długiej pracy całej społeczności skupionej wokół projektu KDE, doczekaliśmy się wreszcie oficjalnej, stabilnej wersji środowiska graficznego KDE w wersji 4.7. KDE a w zasadzie KDE Software Compilation 4.7 - bo taką oficjalną nazwę nosi pełen pakiet, wnosi wiele nowości i usprawnień.

KDE jest linuksowym środowiskiem graficznym, korzystają z niego najpopularniejsze dystrybucje systemu Linux. Ponadto istnieje nieoficjalny port - tworzony również przez zespół KDE który umożliwia instalację całego środowiska KDE oraz aplikacji z nim powiązanych w systemie Windows.

Wśród tych ważniejszych można z całą pewnością wymienić wprowadzanie nowej powłoki przeznaczonej dla urządzeń typu netbook, wprowadzenie wielu nowych funkcji dla społeczności KDE czy też dodanie nowych możliwości semantycznego pulpitu.


Pobierz: KDE 4.7
Rozmiar pliku: 360 MB

  więcej plików
   »20 najnowszych plików
 » sterowniki i narzędzia do kart graficznych
 » narzędzia CPU
 » benchmarki, testy
 » wszystko dla Windows
 » gry, poprawki, dodatki
 » multimedia

 »
zobacz wszystkie lub wyszukaj plik
 » zaproponuj dodanie pliku lub programu

 

 Nowe wydanie to przede wszystkim aktualizacja KDE Plasma Workspaces, KDE Applications oraz KDE Platform. Dla Kwin dodano logo kdewsparcie dla OpenGL ES, zaimplementowano nowy system cieniowania przystosowany do starszego sprzętu dla którego OpenGL jest słabo wspierane. Dodano również wiele poprawek zwiększających wydajność całego menadżera okien KDE.

Dla Network Manager ulepszono obsługę Network Manager w wersji 0.9, dodano możliwość tetgeringu Bluetooth, obsługę sieci 3G, VPN, wsparcie dla funkcji MAC spoofing oraz NM. Ponadto zmodyfikowano wygląd wielu elementów środowiska, dzięki czemu poprawiono ogólną jego ergonomię.

W menadżerze plików Dolphin wprowadzono nowy elegancki interfejs, dodano możliwość przeszukiwania plików oraz metadanych. W aplikacji Marble dodano nawigację głosową, kreator map oraz nowe wtyczki. Dokonano również aktualizacji wszystkich aplikacji wchodzących w skład środowiska KDE.

 Łącznie do środowiska wprowadzono aż 12 tysięcy zmian, które skutkują przyśpieszonym działaniem, większą stabilnością oraz zwiększeniem ogólnej wydajności.
 

wygląd środowiska graficznego kde w wersji 4.7

Więcej plików:

Źródło: KDE, OSnews

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zinger
  1
  proszę o zbanowanie użytkownika KARASKIEW na 30 dni! aczkolwiek wiem ze on po prostu powiedział za szybko i nie mial nic żłego na myśli ale ochłonie trochę!
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Przesiadkę z KDE 4.3.x na 4.4 zrobiłem jakieś 2 tygodnia temu. Jestem bardzo zadowolony. http://img28.imageshack.us/img28/3905/kde442633a.png
   Środowisko bardzo szybko ewoluuje, programiści nie zwlekają z zanoszeniem poprawek i dodawaniem nowych opcji.
   Np.: w dystrybucji OpenSuse KDE jest obecnie ustawione jako domyślne środowisko graficzne podczas instalacji gdyż 75% userów instalowało to środowisko mimo wcześniejszego ustawienia domyślnego dla GNOMa (ok. 20%).
   Co do starych komputerów, to chyba bardziej liczy się ilość ramu niż to czy procesor ma 500 czy 800 Mhz. Trzeba zrobić eksperyment i sprawdzić, czy jest komfort pracy czy ślimoza. Dla mnie to P3-1GHz i 512 Ram to minimum, żeby się nie pociąć ale każdy ma inny próg wytrzymałości... Pozdrawiam
   • avatar
    Bosman
    1
    Ja nie chcę nic mówić, ale to dziwne, że wiedział, że chodzi o Linuksa, a nie doczytał, że to środowisko graficzne. Może się mylę, ale to mi wygląda na prowokację i podejrzewam, że kolega karaskiew też to tak odebrał.
    • avatar
     Gasek
     0
     Co to za odmiana linuksa? Jakie ma wymagania? pójdzie na starym kompie z pentium III 450mhz ?
     • avatar
      jeomax.co.uk
      0
      Gasek: to nie system, tylko srodowisko graficzne (jedno z kilku dostepnych) dla niego, a wlasciwie nowa jego wersja.

      Na P3 sugerowalbym raczej Gnome - jest lekki i nie zamula tak systemu. Poszukaj dystrubucji Mandriva 2010.0 Free, czy Ubuntu (KUbuntu dla KDE - tego, co mniej wiecej widzisz na screenach).
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Na moim starym laptopie gdzie nawet Windows Xp nie chciał chodzić, zainstalowałem Ubuntu z środowiskiem Xfce i nie żałuję.
       Wracając do KDE to podobno najbardziej zaawansowane środowisko ma wiele bajerów itd.
       • avatar
        hideo
        0
        z tym "rewelacyjne" to przesada ale jest dobre :)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Na kubuntu11.04 kde 4,7 bardzo miło działa.Na chakra również.Ogólnie mam bardzo pozytywne odczucia.Polecam kazdemu kto już sie znudził windowsem czy róznymi "gnomami","unitami" w linuxach.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Calkiem duzo zmian.
          • avatar
           jacy4
           0
           Ja tam czekam aż wreszcie ReactOS będzie działać bez problemów. To jest dosłownie kopia Windowsa ale darmowa i odpala te same programy co zwykły windows. (oczywiście to alpha więc połowa nie działa :P)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Chętnie wypróbuję.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Ja bym tylko poprosił o jakiś fajny tutorial jak zaktulizować KDE z 4.6 do wersji 4.7 na OpenSUSE 11.4, bo z dostępnych na stronie KDE i OpenSUSE info nic nie udało mi się wskórać. :-(