Systemy operacyjne

Pliki: Linux Mageia Alpha 1

przeczytasz w 2 min.

Po prawie pięciu miesiącach od rozłamu we francuskiej Mandrivie, "zbuntowana" społeczność wraz z wieloma byłymi już twórcami Mandrivy, udostępnili właśnie pierwsze publiczne wydanie testowe forku Mandrivy czyli systemu Mageia.

  więcej plików
   »20 najnowszych plików
 »sterowniki i narzędzia do kart graficznych
 »narzędzia CPU
 »benchmarki, testy
 »wszystko dla Windows
 »gry, poprawki, dodatki
 »multimedia

 »
zobacz wszystkie lub wyszukaj plik
 »zaproponuj dodanie pliku lub programu

System Linux Mageia otrzymał nazwę kodową Cantine i należy pamiętać, iż jest to dopiero pierwsza publiczna wersja testowa. System ten ciągle znajduje się w wersji Alpha 1 i jego testy oraz prace nad nim potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Nowo powstała dystrybucja jak przystało na Linuksowy fork jest wciąż bazowana na macierzystej dystrybucji czyli Mandrivie. Główną ideą tego projektu jest stworzenie dystrybucji, której rozwój jest uzależniony od prac społeczności, to ona ma mieć wpływ na końcowy kształt wydania. System ma być również niezależny od wpływów innych przedsiębiorstw, które to omal nie doprowadziły do bankructwa francuskiej Mandrivy. Twórcy wyszli z założenia, że system ma zawierać w sobie wszystko to za co użytkownicy kochają Mandrivę, a w dodatku posiadać niezbędne ulepszenia których domagali się użytkownicy. System ma pełnymi garściami czerpać z ze wszystkiego co najlepsze w Mandrivie ulepszając to co było niezbyt użyteczne.

W tym wydaniu twórcy postanowili skupić się na poprawie stabilności systemu i jak widać udało im się to niemalże doskonale. Mimo, iż jest to wciąż wczesna wersja Alpha to system działa niezwykle stabilnie i szybko. Programiści zbudowali już własne repozytoria w których już teraz dostępne jest ponad 4800 paczek z oprogramowaniem. System został wyposażony również w nowy system budowy pakietów - Build System.

Poznaliśmy również plan wydawniczy kolejnych wersji systemu:

 • Alpha 1 - 14 luty
 • Alpha 2 - 15 marca
 • Beta 1 - 5 kwietnia
 • Beta 2 - 26 kwietnia
 • Release Candidate - 17 maja
 • Final - 1 czerwca

System dostępny jest do pobrania w wersjach x86 oraz AMD64. Na wydanie LiveCD musimy poczekać do 15 marca kiedy to światło ujrzy kolejna wersja Alpha. System można również zaktualizować z najnowszego stabilnego wydania Mandrivy.


Pobierz:

Rozmiar pliku: 2 GB

Źródło: Mageia, Mandriva.org, Thecamels, Ubucentrum

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Irrlicht
  0
  Dobrze że przy ostatnim partycjonowaniu dysku zrobiłem sobie kilkanaście partycji w tym kilka po 8GB. W czerwcu będzie o jedną wolną mniej :)

  Ekipa wystartowała z bardzo dobrego punktu i jak się przyłożą, to faktycznie może im się udać prześcignąć pierwowzór.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Panie Damianie, LiveCD a nie LiceCD :)