• benchmark.pl
 • Windows 10
 • Windows 10 ostrzeże przed Google Chrome i zapewni cię, że masz już najlepszą przeglądarkę
Ciekawostki

Windows 10 ostrzeże przed Google Chrome i zapewni cię, że masz już najlepszą przeglądarkę

przeczytasz w 1 min.

Użytkowniku systemu Windows 10, gigant z Redmond stawia sprawę tak jasno, jak to tylko możliwe – pyta: „po co ci Google Chrome skoro masz już Microsoft Edge?”.

Kupujesz sobie komputer, wgrywasz Windows 10 i chcesz pobrać Google Chrome? Po co? Przecież masz już najlepszą przeglądarkę internetową! A przynajmniej o tym stara się teraz przekonywać Microsoft.

Pojawiła się już nowa kompilacja testowa systemu Windows 10 – jedna z ostatnich przed udostępnieniem dużej, październikowej aktualizacji. Wprowadzoną w niej nowinką, o której jest najgłośniej, wcale nie jest jakaś ciekawa funkcja czy narzędzie, lecz …powiadomienie.

Powiadomienie to pojawia się na ekranie komputera, gdy chcemy zainstalować program Google Chrome czy też Mozilla Firefox. Dowiadujemy się wówczas, że „mamy już Microsoft Edge – bezpieczniejszą i szybszą przeglądarkę na Windows 10” i otrzymujemy dwie opcje: zalecaną („uruchom Microsoft Edge”) i drugą („zainstaluj mimo wszystko”).

Windows 10 Edge info

Microsoft Edge rzeczywiście jest niezłą przeglądarką, której największym minusem jest tak naprawdę to, że jej poprzednikiem był Internet Explorer. Być może więc gigant z Redmond ma nawet rację, ale pomimo tego tak agresywne promowanie programu na pewno nie będzie przyjęte z otwartymi ramionami przez użytkowników.

Zresztą nie jest to pierwszy taki przypadek. Od dłuższego czasu w Windows 10 wyskakują czasem okienka informujące użytkowników Chrome’a o tym, że lepiej skorzystać z Edge’a, a fakt, że jest to program wbudowany w system każe widzieć w tych akacjach działania monopolistyczne (szczególnie po ostatnich karach dla Google).

I choć wiele wskazuje na to, że powiadomienie nie stanie się ostatecznie częścią wspomnianej październikowej aktualizacji, sam fakt testowania tego typu wyskakujących okienek może budzić niekoniecznie pozytywne emocje.

Aby jednak zakończyć tego newsa nieco weselej, przypomnijmy sobie sytuację sprzed roku, kiedy to podczas jednej z prezentacji pracownik Microsoftu zdecydował się na zainstalowanie Chrome'a, bo Edge odmówił posłuszeństwa… 

Źródło: The Verge. Foto: Microsoft

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  12
  po instalacji Windows 10
  potrzebuje Microsoft Edge, żeby zainstalować Google Chrome
  • avatar
   sn00p
   6
   Na rynku przeglądarek Edge ma poniżej 5%. Chrome waha się pomiędzy 60-65%. Jasno z tego wynika że MS nie powinien nawet próbować z tym walczyć :) Ps: Polecam wam tą stronkę. https://netmarketshare.com/browser-market-share.aspx Codziennie jest aktualizowana i pokazuje bieżący stan na rynku przeglądarek internetowych.
   • avatar
    Skaza
    4

    Microsoft nie dostał po łapach za podobne zagrania?

    Czy nie jest to działanie monopolistyczne?

    • avatar
     C24k3n
     4
     Gdyby nie Gmail i inne darmowe usługi Google to chyba Chrome nie było by tak popularne. Aż tak bardzo za tą przeglądarką nie przepadam. Ale mam konto Gmail, używam innych usług Google oraz smartphona z Androidem więc to chyba oczywiste, ze Chrome. ;)
     • avatar
      BariGT
      2
      Zastanawia mnie jak mozna byc producentem przegladarki od 20++ lat czyli w czasach kiedy o FF czy CH nikt nawet nie slyszal i w tym czasie calkowicie zniknac z rynku przegladarek? Jednoczesnie bedac najwieksza firma na swiecie robiaca soft. Ktos to wyjasni?
      • avatar
       sabaru
       1
       Co te aktualizacje w zasadzie dają W10. Mam od dwóch lat W8.1 z wyłączonymi aktualizacjami i pracuje mi się na nim tak samo jak zaraz po instalacji i nie widzę potrzeby instalowania najnowszych łatek do tego systemu.
       • avatar
        xxx.514
        1
        Dziwne, że unijne pismaki jeszcze się tym nie zainteresowały - przecież to wyraźnie działania monopolistyczne i faworyzowanie własnych rozwiązań, a jeśli dobrze pamiętam, to Google właśnie za coś takiego dostało srogą karę. Jest może gdzieś ranking porównawczy przeglądarek? Przydałby się w takiej sytuacji.
        • avatar
         michael85
         1
         Po pierwsze dlaczego na zdjęciu jest beż?! Po drugie ciekawy jestem kiedy producenci płyt głównych będą ostrzegać przed instalacją Win 10.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Nie rozumiem tej histerii na portalach wokół tego tematu.

          Co za problem wybrać install anyway?

          Poprawność polityczna jest jak zaraza sprawia że ludzie reagują na popularne triggery a przestają myśleć, skoro takie coś stanowi dla nich przeszkodę w instalacji chrome czy ff.

          Rzeczywiście straszne przestępstwo, firma chce reklamować swoje produkty. A czy blokuje dostęp komukolwiek do instalacji innych?
          • avatar
           HardCorak
           0
           jeśli chcą chociaż powalczyć z chrome to niech dadzą łatwy wybór wyszukiwarki bo ten bing to jeden z większych powodów by wywalić tą przeglądarkę.
           • avatar
            sircom
            0
            MS robi ten sam błąd od lat, dlatego tak traci udział w rynku. Mianowicie nie udostępnia najnowszej przeglądarki dla starszych wersji systemu. Klienci korzystający ze starszych wersji systemu wgrywali FF , Chrome lub Operę i się do nich przyzwyczajali chcąc korzystać z takich nowości jak zakładki czy obsługa nowego html-a. Edge jest dobry, ale co z tego skoro użytkownicy win7 o tym nie wiedzą a większość użytkowników win10 z przyzwyczajenia od razu instaluje rozwiązanie konkurencji.
            • avatar
             mariolafruwa
             0
             W sumie to masz racje. Nie przemyślana polityka w tym temacie.