Komputery

Cała sieć Bitcoin pobiera tyle energii co małe państwo

przeczytasz w 2 min.

Rozbudowa sieci oznacza zwiększenie mocy obliczeniowej, ale też zwiększenie zapotrzebowania na energię.

Kryptowaluty cieszą się coraz większą popularnością, co napędza rozbudowę sieci, wzrost mocy obliczeniowej i wzrost zapotrzebowania na energię. Wprawdzie mówimy o rozproszonej infrastrukturze, ale pobór mocy można tutaj już porównać do niedużego państwa.

Jednym z głównych wymogów działania kryptowalut jest sieć komputerowa, która tworzy rozproszoną infrastrukturę między użytkownikami. Wszystko dlatego, że to właśnie między użytkownikami przesyłana jest księga transakcyjna (blockchain), a komputery klienckie biorą udział w przeliczaniu ogromnej ilości danych i zatwierdzaniu transakcji, za co w wynagrodzeniu dostaną część nowopostałych kryptowalut. Nic dziwnego, że tematem interesuje się coraz więcej osób, bo przy rozbudowie sieci można sporo zarobić.

Serwis Digiconomist opublikował raport, który w ciekawy sposób obrazuje zapotrzebowanie na energię sieci Bitcoin i Ethereum (dwóch najpopularniejszych kryptowalut na świecie).

Pobór mocy Ethereum

Cała sieć Ethereum pobiera około 4,69 TWh, a więc 0,02% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wynik ten można również porównać do Mołdawii, której populacja liczy około 3,5 milionów ludzi.

Pobór mocy Bitcoin

Jeszcze większe zapotrzebowanie ma sieć Bitcoin – ta pobiera 14,54 TWh, a więc już 0,07% światowego poboru mocy. Podobnym wynikiem charakteryzuje się np. Turkmenistan z 5,1 milionami obywateli.

Pobór mocy Ethereum + Bitcoin

Po zsumowaniu obydwie sieci pobierają około 19,23 TWh, co można już porównać do zapotrzebowania na energię całej Syrii – kraju, którego populacje w 2014 roku szacowano na 22 miliony ludzi.

Pobór mocy Bitcoin, Ethereum i VISA

Jak wypadają sieci kryptowalut w porównaniu z siecią płatniczą VISA (0,54 THh)? Nie ma co porównywać – te charakteryzują się odpowiednio 8,7- i 26,9-krotnie wyższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Pobór mocy Bitcoin vs Ethereum

Co ciekawe, sieć Etherium jest bardziej energooszczędna, bo obecnie zatwierdzenie pojedynczego bloku transakcji w przeliczeniu wymaga dostarczenia 49 kWh energii (a więc mniej więcej tyle samo co zużywa 1,64 gospodarstwa domowego w ciągu dnia). Dla porównania, blok transakcji w sieci Bitcoin obecnie wymaga 163 kWh, co można już porównać do 5,49 gospodarstw domowych.

Źródło: Digiconomist, Wikipedia

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  elektronickimordulec
  10
  To i tak kropla tego co mamy poniżej :

  Badania nad produkcją wołowiny w Japonii, opublikowane w roku 2007 wykazały, że produkcja jednego cielęcia na mięso wiąże się z emisją 4,5 tony GHG (liczonych przy użyciu równoważnika CO2) i wymaga przeszło 16 gigadżuli energii z paliw kopalnych. Według obliczeń podanych przez magazyn „New Scientist”, oznacza to, że produkcja 1 kg japońskiej wołowiny (nie licząc infrastruktury fermowej i transportu) jest równoważna ilości CO2 emitowanej przez przeciętny samochód europejski na odcinku 250 km i zużyciu energii w ilości, która by wystarczyła na świecenie żarówką niskowatową przez 20 dni.

  Z oszacowań z roku 2007 opartych na australijskim Krajowym Inwentarzu Gazów Cieplarnianych wynika, że przeciętne spożycie wołowiny w diecie Australijczyków jest równoważne 1,45 tonom gazów cieplarnianych na osobę na rok. Jest to więcej niż różnica w rocznych emisjach pomiędzy jazdą standardowym samochodem a energooszczędnym samochodem o napędzie hybrydowym.

  Zagrożenia zdrowotne związane z dietą obi tującą w hamburgery i inne rodzaje fast food są już dobrze znane. Ponadto, specjaliści służby zdrowia uważają, że mieszkańcom krajów wysoko rozwiniętych wiele korzyści zdrowotnych przyniosłoby przejście na sposób odżywiania o znacznie mniejszym udziale mięsa i produktów mleczarskich, a wyższym udziale żywności pochodzenia roślinnego. Jeszcze jedna znacząca korzyść wynikająca ze zmniejszenia spożycia mięsa to fakt, że jest to jeden z najszybszych, najłatwiejszych i najmniej kosztownych kroków, jakie może poczynić każdy mieszkaniec kraju wysoko rozwiniętego, aby zmniejszyć swój ślad węglowy.

  • avatar
   jarrino
   6
   " Zwierzęta są po to aby je jeść! ", a ludzie po to,żeby myśleć zanim coś powiedzą...
   • avatar
    derekpl
    5
    Do czego to dąży. Kiedyś ludzie pracowali dla poprawy swojego bytu i rozwoju. Teraz zaczynamy pracować aby utrzymywać farmy serwerów wytwarzających wirtualna walutę. Co dalej?
    • avatar
     Geralt
     3
     To jest co juz pisalem wczesniej. Te cale kryptowaluty to piramida, a z punktu widzenia calej ziemi glupota i zlo. Dzieki temu ziemia zuzywa dodatkowo swoje zasoby i to do tego bez zadnego sensu i celu.Chcialem zauwazyc, ze wczesniej czy pozniej i tak ludzie napotkaja powazne problemy zwiazane z kurczeniem sie surowcow.

     Na razie dzieki kryptowaluta mamy calkowicte rozregulowanie cen kart graficznych, zwiekszone zapotrzebowanie na prad itp. Ktos moze mowic, ze to nie jest duzo w stosunku do innych potrzeb i ma racje. Ludzie eksploatuja swoja planete bez opamietania i nie mysla o tym co bedzie za iles lat (np. czy w przyszlosci bedzie mozna komfortowo na niej zyc). Niemniej niewiele rzeczy jest bardziej bezsenownych niz kopanie walut:P
     • avatar
      Wiskas
      2
      Liczyłem że w komentach poczytam coś ciekawego o kryptowalucie ale przeliczylem się
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       @ elektronickimordulec
       + 10
       • avatar
        Gatts-25
        -2
        "Zwierzęta są do kochania" świetny przykład, a wiesz znałem takiego jednego co dosłownie to przetłumaczył na rzeczywistość i potem dlatego miał u Siebie na roli miał jedną fajną kozę:).
        Ja tam wolę ser biały od mięsa oraz dużo zieleniny w rosole.
        Każdy mój rosół jest tak gęsty od makaronu i zieleniny z dodatkiem marchewki.
        • avatar
         dividebyzero
         0
         Czy komuś tu nie umknął przecinek? 49kWh = 1,64 GD; ergo 1GD =~ 29,88kWh / dzień. To daje prawie 900kWh na miesiąc. 10,76MWh na rok. Fizycznie niewykonalne, chyba że ktoś przez ~14 godzin dziennie grzeje wodę na herbatę czajnikiem o mocy 2kW albo ma w piwnicy plantację marihuany...
         • avatar
          bosss
          0
          niesamowite to zdjęcie