• benchmark.pl
 • Nintendo
 • Akcje Nintendo w dół - inwestorzy zorientowali się, że Pokemon GO stworzył kto inny
Gry mobilne

Akcje Nintendo w dół - inwestorzy zorientowali się, że Pokemon GO stworzył kto inny

przeczytasz w 1 min.

Po wielkim wzroście wartości przyszedł krach. Choć i tak, przynajmniej na razie, Nintendo ma powody do zadowolenia.

Premiera Pokemon GO była momentem wybuchu szału nie tylko wśród graczy na całym świecie, ale też wśród inwestorów. Wystarczyły dwa tygodnie by wartość rynkowa firmy Nintendo wzrosła niemal dwukrotnie – z około 20 do prawie 40 miliardów dolarów (co pozwoliło nawet przeskoczyć Sony). Inwestorzy chyba jednak zdali sobie w końcu sprawę z tego, że to nie „wielkie N” odpowiada za tę grę (a przynajmniej nie bezpośrednio) – momentalnie akcje poszły w dół.

Grę Pokemon GO stworzyło studio Niantic, wcześniej będące częścią firmy Google. Nintendo tymczasem ma jedynie 32 proc. udziałów w The Pokemon Company, która udzieliła licencji na popularne stworki. Sukces gry w rzeczywistości więc nie jest sukcesem japońskiego giganta, ani też generowane przez nią zyski nie trafią w całości do niego. Ba, Nintendo może liczyć jedynie na kilkanaście procent.

Choć nigdy nie było to tajemnicą, wygląda na to, że inwestorzy potrzebowali chwili, by to zrozumieć. Musiały bowiem minąć dwa tygodnie, by wzrost wartości rynkowej Nintendo ustał. Co więcej, akcje poszły nagle mocno w dół – o około 17 proc. – i dziś „wielkie N” warte jest już mniej niż 30 miliardów dolarów. Mimo to Japończycy mają powody do zadowolenia – wartość i tak jest dużo wyższa niż miało to miejsce przed premierą Pokemon GO.

Źródło: The Verge, Bloomberg

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kerebron
  17
  Widać z tego, jak zorientowani są maklerzy, w tym co robią. Profesjonalizm peunom gembom. v_v'
  • avatar
   2
   xD