Ciekawostki

Czy Polacy radzą sobie w cyfrowym świecie? Ponad połowa nie

przeczytasz w 1 min.

Aż 54 proc. Polaków nie posiada nawet podstawowych umiejętności cyfrowych – to oznacza, że większość z nas (choć niekoniecznie tych, którzy właśnie teraz to czytają) nie potrafi korzystać z komputera ani Internetu.

Jest lepiej niż rok wcześniej, ale Polacy nadal nie najlepiej radzą sobie z nowymi technologiami. Zaledwie 46 proc. z nas posiada choćby podstawowe umiejętności cyfrowe, co w europejskim Indeksie Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego stawia nas na piątym miejscu od końca, jedynie przed Włochami, Bułgarami, Grekami i Rumunami. 

Szczególnie starszej części naszego społeczeństwa trudności sprawia między innymi: korzystanie z poczty elektronicznej czy bankowości internetowej, oglądanie filmów i robienie zakupów w sieci oraz utrzymywanie kontaktu z innymi osobami w sieciach społecznościowych lub za pomocą komunikatorów. Jedyny punkt, w którym przeciętny Polak radzi sobie lepiej od przeciętnego Europejczyka, to czytanie wiadomości w Internecie.

Po co taki ranking w ogóle powstaje? Aby zwrócić uwagę na problem, jakim jest tak zwane wykluczenie cyfrowe. Dotyka ono głównie osób powyżej 45. roku życia, które wychowały się w świecie bez komputerów i Internetu. Ich aktywizacja tymczasem może mieć pozytywny wpływ na całe społeczeństwo.

Oprócz umiejętności cyfrowych społeczeństwa (20. miejsce w UE) i wykorzystania Internetu (25. miejsce) na potrzeby rankingu DESI śledzone są również inne obszary cyfrowe: rozwój infrastruktury teleinformatycznej (21. miejsce), cyfryzacja przedsiębiorstw (27. miejsce) i dostęp do cyfrowych usług publicznych (24. miejsce). Zainteresowanych odsyłamy do pełnego raportu.

Źródło: UE, Aasa. Foto: stevepb/Pixabay (CC0)

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Q'bot
  8
  Dziś rano byłem wykluczony cyfrowo nie mogąc się zalogować do poczty o2 ;P

  Nie wiadomo jak powstawały te statystyki, ale jakby nie patrzeć 70% społeczeństwa ma smartphone'y czyli statystyczny Polak potrafi obsługiwać Linux'a ^^
  • avatar
   taki jeden
   0
   Ale wstyd. Nawet cyfryzacja przedsiębiorstw leży. Łatwo takimi niziołkami rządzić. Jak to widzą cwaniaczki z zachodu to pewnie zacierają ręce, dlatego ten kraj to taki mordor europy.
   • avatar
    Kenjiro
    -4
    Jak starsze osoby mają nie być wykluczone, skoro choćby ze względów ruchowych (np. Parkinson lub podobne) powodują, że korzystanie ze smartfonów (nie mówiąc o tabletach) jest niemożliwe, a i komputer ze swoją myszą nie jest łatwym kompanem, zaś innych rozwiązań dla nich nie ma.

    Poza tym nie ma co kruszyć kopii, gdy rozpatrywane są takie punkty, jak:
    - 3a2 Muzyka, filmy i gry - % osób, które korzystały z internetu w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
    - 3a3 Wideo na żądanie - % osób, które korzystały z internetu w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
    - 3b1 Połączenia wideo - % osób, które korzystały z internetu w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
    które dla dużej liczby osób są zbędne...