Telefony

Połowa rynku Androida pracuje na Microsoft

przeczytasz w 2 min.

Steve Ballmer może być krytykowany przez ekspertów rynku IT, współpracowników czy akcjonariuszy, ale nie można mu odmówić talentu do zarabiania na rzeczach, z którymi Microsoft raczej nie jest kojarzony. A  tak jest w przypadku platformy Android, z której Microsoft czerpie jak na razie spore zyski, przekraczające to co zarabia na Windows Phone.

Według analiz, mobilna platforma Microsoftu może zdobyć już w przyszłym roku nawet 12% udziałów w rynku. Teraz jednak oczy wszystkich ekspertów  rynkowych nie skupiają się tylko na nowej Nokii Lumia, a informacji o  kolejnej umowie licencyjnej dzięki której Microsoft zarobi kolejne tantiemy od sprzedaży produktów z platformą Android.

Poniższy diagram pokazuje zależności na rynku IT. Czerwone strzałki łączą firmy, które prowadzą między sobą spór o własność intelektualną, natomiast zielone - firmy, które zawarły umowy licencyjne. Jak widać Microsoft jest największym koncernem, który czerpie korzyści z umów z innymi firmami. Ostatnio zawarta umowa z tajwańskim Compalem, który produkuje sprzęt mobilny (tablety, smartfony) dla takich marek jak Lenovo, Acer, pozwoliła rozciągnąć Microsoftowi macki na 55% rynku Androidowego.

android patenty

Strategia zarabiania na licencjach według Microsoftu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Tacy producenci jak Apple, według autorów diagramu (pracowników Microsoftu Brada Smitha i Horacio Gutierreza) grzęzną w  niekończących się sporach, czym blokują zdrowy rozwój rynku mobilnego. Czy jednak Microsoft ma rację? W końcu diagram przygotowali pracownicy związani z firmą, a więc w żaden sposób nie mogący zagwarantować obiektywności.

Najwięcej zarzutów mogą budzić patenty, które wymuszają opłaty licencyjne. Nie są to w większości przełomowe wynalazki, a na pewno nie można ich określić mianem know-how. Jednak i  Apple ma w swoim arsenale „ciekawe” patenty, np. dopiero co przyznany patent na gest urządzenia polegający na przesunięciu suwaka po ekranie dotykowym, wykorzystywany podczas odblokowywania.

patent

Przyznawanie patentów na takie rozwiązania wydaje się być absurdalnym, w końcu gesty dotykowe są najbardziej naturalną metodą interakcji użytkownika z  urządzeniem wyposażonym w ekran dotykowy.

Źródło: Endgadget, 9to5Mac

Art. zamieszczony za zgodą serwisu Techbyte.pl

techbyte

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Igoruss
  7
  Apple pobiło konkurencje pod jeszcze jednym względem - teraz jest największym trollem patentowym
  • avatar
   mgkiler
   4
   Zastanawiam sie czy mozna opatentowac oddychanie
   • avatar
    Rafal_0
    0
    Ja miałem tego smartfona z PLAY, szczeże muwiąc tam był FROYO czyli nieźle jak na budrzetowy telefon, ale podzespoły były za wolne i podstawowe funkce działały bardzo wolno, czasem się zacinały, o jakiejś grze to można zapomnieć.
    • avatar
     jaroslawb1
     0
     Jest to pyrrusowe zwycięstwo MS.Jak tak dalej pójdzie,to zostanie im tylko trollowanie na patentach.Producentom sprzętu i tak się opłaca zapłacić tych kilka dolarów od sztuki.WM7 nie wróżę niczego dobrego.Tylko laicy kupią ich telefony.Mnie Windows kojarzy się wyłącznie z trojanami i wszelkiej maści robactwem,oraz niebieskim ekranem śmiercie i chorymi komunikatami.Ciekawe co zrobią użytkownicy WM7,gdy w czasie ważnej rozmowy ekran zblednie i wyskoczy komunikat"System Windows musi przerwać tę rozmowę".Architektura Windowsów sprzyja takiej sytuacji.Od 6 lat używam Linuksa i czuję się wolny,bezpieczny i nie szpiegowany przez MS.Policja nie jest mi w stanie zdalnie zainstalować żadnego robala,żeby mnie inwigilować.Wszystkiego czego używam mi wystarcza.Mam programy do obróbki Wideo i to na prawdę dobre i te,które są dostępne za free do grafiki też są OK.Nie jestem ani filmowcem,ani grafikiem jak 99 % wszystkich użytkowników komputerów.Większość w dużo mniejszym stopniu wykorzystuje komputer niż ja ale oni muszą mieć Windowsa,bo na Linuksie AutoCad ani Photoshop nie pójdzie...Podobnie WM7 nie ma szans z Androidem i iOS.Przespali właściwy moment.Jak miałbym ze strachem otwierać jakiś obrazek czy link na tablecie z WM7,to umarłbym na zawał.O Operacjach bankowych nie wspomnę.