Technologie i Firma

Polska fabryka mikrosatelitów

przeczytasz w 1 min.

Firma Creotech Instruments pracuje nad uniwersalną platformą dla mikrosatelitów o nazwie HyperSat. To naprawdę może być „coś”.

Mikrosatelity to statki o wadze na poziomie kilkudziesięciu kilogramów, które orbitując wokół Ziemi, mogą służyć na przykład do monitorowania warunków atmosferycznych. Polska firma Creotech Instruments pracuje nad uniwersalną platformą, która w przyszłości będzie mogła wynosić w przestrzeń i obsługiwać takie urządzenia.

HyperSat – tak nazywać będzie się platforma służąca do wynoszenia na orbitę mikrosatelitów telekomunikacyjnych oraz tych, których ładunkami są instrumenty optyczne lub radarowe. Istnieje już jej prototyp, a najpóźniej za trzy lata gotowy ma być działający produkt, który będzie mógł być produkowany seryjnie (tj. do 10 egzemplarzy rocznie).

Po co Creotech Instruments się za to zabiera? Aby przyspieszyć przeprowadzanie tego typu misji. Obecnie integracja instrumentu z platformą i wystrzelenie potrafi zajmować nawet kilkadziesiąt miesięcy. Dzięki HyperSat zaś czas ten skrócić ma się do zaledwie dziewięciu miesięcy. Ma też być taniej.

Konstrukcja platformy HyperSat będzie modułowa. W wersji najmniejszej wymiary wynosić będą 30 x 30 x 10 cm, a w największej – 30 x 30 x 60 cm. Prototyp można zobaczyć na filmiku poniżej, a spotkał się on podobno z takim zainteresowaniem, że Creotech Instruments nawiązuje już pierwsze ważne kontakty:

Źródło: PAP, Business Insider. Foto: materiały prasowe

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Filippo386
    3
    wincyj śmiecióf w kozmozie!

    (bez obrazy dla tego wynalazku)