Internet

Praca w IT również dla humanisty

przeczytasz w 3 min.

Jaki rodzaj pracy wybrać?

Dwie niepozorne litery, a znaczą tak wiele, skrót IT, czyli Information Technology dla wielu ludzi działa jak magnes. Szczególnie pobudza wyobraźnię, kiedy obok wspomnianego skrótu stoi rzeczownik „praca” i już przed oczami ukazują się wysokie zarobki oraz stabilne zatrudnienie w najlepszych firmach na świecie.

W dzisiejszych czasach obszar technologii informatycznych wydaje się być najbardziej rozwojowy i przyszłościowy, to żadne odkrycie, ale spójrzmy jak jeszcze kilka, kilkanaście lat temu wyglądały otaczające nas rzeczy. Wystarczy sięgnąć pamięcią do wyglądu systemów operacyjnych, telefonów czy odbiorników TV. Wszyscy dobrze wiemy, że te otaczające nas nowoczesne technologię wymyślił, zaprojektował i stworzył rynek IT. Idąc zatem wyznaczonym kierunkiem rozwoju, śmiało można stwierdzić, że pracy w tym obszarze nie zabraknie przynajmniej na kilkadziesiąt kolejnych lat.

praca dla humanisty grafika 1

Wydawać się może, że praca w branży IT skierowana jest głownie do programistów, informatyków czy grafików komputerowych. Nic bardziej mylnego, bez takich osób firmy nie miałyby szans, aby stworzyć jakiś rewolucyjny produkt lub aplikację, jednak samo stworzenie produktu to nie wszystko, trzeba ten produkt dobrze opisać, aby dobrze go sprzedać. W tym obszarze swoje pięć minut ma nikt inny jak świetnie władający słowem pisanym – humanista. Nie od dziś wiemy, że pomiędzy tym jak się mówi, a tym jak się pisze, istnieje ogromna różnica.

Problem w tym, że najbardziej wymyślne sformułowania, które podają informatycy, należy przekształcić tak, aby były zrozumiałe dla każdego, a dodatkowo zachowały sens i logikę. To właśnie jest moment, w którym może wykazać się humanista, a więc osoba po studiach polonistycznych, dziennikarskich, a czasem filologii np. angielskiej. Koniecznie musi to być osoba kreatywna, a także wytrwała i energiczna, ponieważ czasem ten sam tekst należy napisać na kilkanaście różnych sposobów, a więc weny do pracy nie może zabraknąć.

praca dla humanisty grafika 1

Jednak jak cała branża IT, osoba, która zajmuje się opisywaniem produktów czy technologii ma swoją odrębną nazwę, która została zaczerpnięta z języka angielskiego - Copywriter. W wolnym tłumaczeniu copywriter to autor tekstów, sloganów reklamowych, które wykorzystywane są w reklamach prasowych, radiowych, telewizyjnych i wszelkich innych materiałach promocyjnych, takich jak ulotki, broszury, katalogi, strony internetowe, itp. 

Jest to aktualnie bardzo ciekawy, a także pożądany na rynku zawód, a szczególnie w obszarze e-commerce, a więc w miejscu, gdzie usługi, a także produkty sprzedawane są poprzez dobrze sformułowany opis czy slogan. Wystarczy zwrócić uwagę na to, ile jak wiele sklepów internetowych powstaje w ciągu roku, a każdy z nich posiada ponad setkę produktów, które trzeba ciekawie opisać.

praca dla humanisty grafika 3

Czasem sami producenci korzystają z usług copywriterów, a także wszelkiej maści agencje reklamowe czy PR. Jak widać, pracy nie brakuje, jednak trzeba pamiętać, że zwykle jest to praca jednorazowa lub na część etatu, dlatego też w tym fachu istnieje bardzo ciekawa forma zatrudnienia, a więc praca zdalna

Praca zdalna cieszy się na rynku, coraz większym powodzeniem i nie tylko za sprawą copywriterów, którzy piszą określony tekst dla konkretnej firmy, a później współpracują przy innym projekcie, ale również grafików i programistów. Takie warunki zatrudnienia, są bardzo elastyczne i dają możliwość efektywnego gospodarowania własnym czasem pracy. Zwykle praca zdalna to praca przy określonym projekcie, a więc otrzymujemy wynagrodzenie za efekt, a nie za przepracowaną ilość godzin.

praca dla humanisty grafika 2

To ile czasu poświęcimy na stworzenie dobrego opisu czy sloganu reklamowych zależy tylko i wyłącznie od naszej kreatywności i umiejętności, dlatego największy odsetek osób zajmujących się copywritingiem wybiera pracę zdalną. Nie zapominajmy również, że jest to wygodna forma współpracy nie tylko dla zleceniobiorcy, ale również zleceniodawcy, ponieważ zwykle osoby pracujące zdalnie, wykorzystują do tego własne zaplecze techniczne, a więc komputer i dostęp do Internetu, telefonu, co w przypadku mniejszych firm może okazać się dużą oszczędnością w porównaniu do stworzenia stacjonarnego stanowiska pracy.
 

Więcej o pracy w IT:

Źródło: Artykuł przygotowany przez portal infopraca.pl

Komentarze

85
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Irrlicht
  10
  Sęk w tym, że humaniści to dość rzadki gatunek. Jestem pewien że spotkałem co najmniej jednego, choć najprawdopodobniej było ich kilku. Co innego tumaniści - tu jest łatwiej się zakwalifikować, wystarczy publicznie zadeklarować niewyuczalnosć w jakiejś ścisłej nauce - np. matematyce ;-)
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   A ja jak głupi poszedłem do technikum na technika teleinformatyka :D
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Jeszcze w życiu nie widziałem oferty pracy dla humanisty w IT. Chyba nieźle ściemniają w tym artykule. Takimi rzeczami zajmują się barany po marketingu, a nie humaniści.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Jak będzie tak dalej to na prawdę się spotkamy wszyscy za granicą :)
     • avatar
      Warmonger
      1
      W pracy robię mniej więcej to, co opisano w artykule (za prawdziwe pieniądze :D), ale jestem po elektronice.
      Nie jest sztuką nauczyć inżyniera pisać i czytać, a nawet się wysławiać, sztuka jest nauczyć politologa czy innego filologa zasad działania technologii hi-tech.
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       Bardzo ciekawy artykuł... może i informatykom wydaje sie że to dzieki nim wszystko sie trzyma kupy ... no bo systemy są autorstwa umysłów scislych tudziez informatykow... ale ile jest blogow i artykułów nie pisanych w C# które wydają sie warte przeczytania.A humanisci wcale malo nie zarabiaja moze nawet wiecej jak umysly scisłe ... chyba nie jeden informatyk chcialby zarobic tyle co autorka Harrego Pottera czy chocby aktor grajacy glowna role ... tak aktorzy to tez humanisci.
       Chyba nikt nie napisze ze celebryci zdawali mature z matematyki heheheh a sa klasa sama dla siebie.
       Wiec nie mozna sie smiac z humanistow ze sa do niczego.
       • avatar
        Konto usunięte
        -4
        cos ty pojdziesz na historie czy polonistyke ,napiszesz jakies historie w stylu Normana Davisa czy Grossa czy J.K.Rawling i juz zarobisz 10 razy tyle co dobry informatyk przez caly rok.
        Wystarczy sciemniac i dobierać niedorzeczne fakty.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         siema, moja praca to sprzedaż programowanie szkolenie i serwis z kas fiskalnych, sprzedaż prezentacja wycena serwis wdrożenie szkolenie z systemów obsługujących sklepy restauracje hotele, czasami naprawiam komputery,
         zarabiam na rękę 1700 zł co miesiąc, czy ktoś mi może powiedzieć czy jestem wykorzystywany czy powinienem szukać innej firmy czy powinienem siedzieć cicho na tyłku, bo innej lepszej pracy nie znajdne, dodam że to moja pierwsza praca, i pracuje w tej firmie + 6 miesięcy stażu około 2,5 roku
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Jeśli naprawde chcesz wiazac przyszlosc z programowaniem(chociaz pewnie na razie sam jeszcze nie wiesz) to staraj sie pisac jak najwiecej. Zacznij od prostych kalkulatorow. Poszukaj pomocy u nauczyciela(moze bedzie cos umial), starszych kolegow no i Googlaj oczywiscie.
          • avatar
           projectdarkstar
           0
           Z doświadczenia wiem, że dawanie dużych możliwości osobom... nieprzystosowanym technicznie to świetna droga do katastrofy.