Ciekawostki

Masz iPhone'a i jeździsz na nartach? Uważaj, bo możesz dostać mandat!

przeczytasz w 2 min.

Jedną z nowych funkcji iPhone’ów serii 14 i tegorocznych modeli zegarków Apple Watch jest wykrywanie wypadków. Firma bardzo chwaliła się tą funkcją, ale póki co powoduje ona więcej szkód niż pożytku.

Wykrywanie wypadków w iOS 16 - problemy

W październiku na łamach serwisu The Wall Street Journal pojawiły się doniesienia o tym, że funkcja wykrywania wypadków uruchamia się podczas jazdy kolejką górską. W wyniku nagłego hamowania i przyspieszania wagonika, smartfon wysyła nieuzasadnione powiadomienie do służb ratunkowych i kontaktów alarmowych o tym, że jego właściciel brał udział w wypadku. Podano wtedy, że do tamtej pory odnotowano sześć takich przypadków.

Gdyby tego mało, to w mijającym tygodniu pojawiły się inne niepokojące doniesienia. Tym razem chodzi o jazdę na nartach. Nieuzasadnione powiadomienia wysyłane są także w przypadku, gdy osoby jeżdżące na nartach mają ze sobą któreś z nowych urządzeń Apple wspierających tę funkcję.

iPhone wykrywanie wypadków

Znaczny wzrost liczby takich połączeń z numerem 911 odnotowali dyspozytorzy hrabstwa Summit w stanie Utah, a pochodzą one właśnie od właścicieli nowych iPhone'ów i zegarków Apple Watch, którzy często nie są nawet świadomi tego, że ich urządzenie skontaktowało się ze służbami ratunkowymi.

Co ciekawe, przedstawiciele tych służb twierdzą, że nie mają nic przeciwko takim telefonom, ponieważ jeśli nawet jeden z nich okaże się prawdziwy, to może uratować komuś życie i mimo problemów nie zaleca się wyłączania tej funkcji.

Aktualizacja iOS do wersji 16.1.2

Warto przypomnieć, że kilka dni temu Apple udostępniło aktualizację systemu iOS do wersji 16.1.2, która zawiera między innymi optymalizacje związane z funkcją wykrywania wypadków. Warto więc zainstalować najnowszą wersję tego systemu, a przed tym wykonać kopie zapasową danych.

aktualizacja iOS 16

A za co ten mandat?

Zgodnie z artykułem 66. Kodeksu wykroczeń:

„kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł”.

Co prawda w Polsce nie odnotowano jeszcze podobnych przypadków, ale lepiej nie sprawdzać tego na własnej skórze. Wspomniana wyżej aktualizacja systemu powinna pomóc.

Źródło: KSL

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ythell
  9
  1. Kto umyślnie…
  2. Kieszeń poda Ci adres pod który maja podjechać ?
  Serio kupili was i zrobiliście się jak pudelek ….
  • avatar
   Zuberator
   6
   Albo Grzegorz Świątek nie potrafi czytać lub rozumować albo tytuł to clickbait. W przepisie, cytowanym zresztą, wyraźnie jest napisane „kto umyślnie (…)”, co wyklucza jakikolwiek mandat, sugerowany w tytule, aby ludzie klikali…

   Pomijam już fakt, że „autor” w jednym artykule zamieścił dwie przeczące sobie wzajemnie tezy, czyli groźbę mandatu w jednym akapicie, a w następnym, że operatorzy nie mają nic przeciwko temu, ponieważ lepiej mieć kilka fałszywych alarmów i jeden ratujący życie, niż żaden.

   Z tego, co widzę, wszystkie serwisy teraz idą w clickbaity i artykuły najniższego poziomu, aby reklamy się zgadzały - Szkoda
   • avatar
    zack24
    3
    A już myślałem, że kupujesz smartfona z funkcją kapusia :) Ależ gdzie tam, to nie może być przecież w firmie z jabłkiem w logo :)
    • avatar
     pytlarro
     1
     wyjatkowo podly klikbaitowy tytuł i artykuł nie majacy zadnego uzasadnienia
     • avatar
      Kasuja Wpisy Automatem
      1
      weźcie już z tym ajlpem. to jest osiąganie coraz gorszych stanów umysłu.
      • avatar
       glenord
       -1
       powinniscie applowi placic kase za tematy ktore wam podsuwa
       • avatar
        PtysiaMysia
        -9
        Hejka. Chciałbym wam przedstawić fajową stronę CoinMarketCap w której możecie śledzić kursy waszych ukochanych kryptowalut.
        Zarejestrujcie się z mojego reflinka aby otrzymać różne fajne nagrody w tym diamenty które można wymienić na różne produkty, uzyskać dostęp do magicznych skrzyń z niespodziankami czy otrzymać zniżki na różne produkty w tym hardarowe portfele kryptowalutowe.
        Pierwszym dziesięciu szczęśliwcom co zaresjestruja się z mojego reflinka wyślę moje fotki w seksownej bieliźnie :) oczywiście z zasłonięta twarzą bo nie chce być rozponana przez znajomych.

        https://coinmarketcap.com/invite?ref=CZGDPFAJ
        • avatar
         LewSalonowy
         0
         Ciekawe ile poprawek na to będzie.