Procesory

Wysokie temperatury Ryzen 7000 – czy to duży problem? Test na różnych chłodzeniach

przeczytasz w 2 min.

Procesory AMD Ryzen 7000 zasłynęły ze świetnej wydajności… i wysokich temperatur. W sieci pojawił się ciekawy test, który pokazuje, jakie chłodzenie jest potrzebne do nowych układów.

Na początku warto wyjaśnić jedną rzecz. Nowe procesory AMD wykorzystują mechanizm automatycznego podbijania limitów mocy do granicznej wartości temperatury 90-95*C. Efekt jest taki, że zawsze zobaczymy na nich wysokie temperatury, a różnice między chłodzeniami mogą wpływać na zegary i wydajność procesora.

Jak to wygląda w praktyce? Niedawno mieliśmy okazję przetestować dwa nowe modele. 6-rdzeniowy Ryzen 5 7600X osiągał temperatury w okolicach 90 stopni na chłodzeniu powietrznym SilentiumPC Fortis 5, natomiast w przypadku 12-rdzeniowego modelu Ryzen 9 7900X osiągaliśmy około 90 stopni na wydajnym chłodzeniu wodnym Arctic Liquid Freezer II 420.

Ryzen 7000 – testy na różnych chłodzeniach

Jeden z użytkowników portalu Reddit opublikował ciekawe dane, na których porównano temperatury i wydajność procesorów Ryzen 7000 na różnych chłodzeniach – począwszy od podstawowych, powietrznych coolerów, a skończywszy na wydajnych chłodzeniach AiO.

AMD Ryzen 7000 - przetestowane chłodzenia

AMD Ryzen 7000 - przetestowane chłodzenia

Wykresy przedstawiają taktowanie procesorów i wydajność w benchmarku Cinebench R23 po 10 minutach testów.

AMD Ryzen 5 7600X - temperatury procesora

W przypadku najsłabszego modelu Ryzen 5 7600X (TDP 105 W) wszystkie chłodzenia oferują bardzo zbliżoną wydajność – różnica między najlepszym a najgorszym modelem to około 2,5%. Jakie warto wybrać chłodzenie? Żeby nie odczuć spadku wydajności, dobrze zaopatrzyć się co najmniej w średniej klasy chłodzenie powietrzne.

AMD Ryzen 7 7700X - wydajność chłodzenia

Podobnie to wygląda w przypadku modelu Ryzen 7 7700X (TDP 105 W). Różnica między najlepszym a najgorszym chłodzeniem przekłada się na 3,5% spadku wydajności. Najlepiej wybrać dobry, dwuwieżowy cooler powietrzny lub zestaw AiO 240.

AMD Ryzen 9 7900X - wydajność chłodzenia

Większe wymagania ma Ryzen 9 7900X (TDP 170W). W przypadku 12-rdzeniowego modelu spadek wydajności może wynosić już około 6,5%. Nie obejdzie się zatem bez chłodzenia AiO w rozmiarze 360.

AMD Ryzen 9 7950X - wydajność chłodzeń

Topowy model Ryzen 9 7950X (TDP 170 W) ma jeszcze większe wymagania dotyczące chłodzenia - zastosowanie zbyt słabego coolera może wpływać na spadek wydajności aż o 8,5%. Najlepiej więc wybrać zestaw AiO 420.

Użytkownik zwrócił uwagę także na aspekt montażu chłodzeń. Co prawda nowa platforma AMD AM5 zachowuje kompatybilność z coolerami pod AMD AM4, ale tylko w przypadku konstrukcji montowanych na plastikowych wspornikach przy podstawce lub przykręcanych do fabrycznej płytki backplate z płyty głównej. Jeśli dane chłodzenie wymaga zastosowania niestandardowej płytki backplate, w takiej sytuacji już mogą pojawić się problemy z montażem.

Przy okazji warto wspomnieć, że niedawno w sieci pojawił się też ciekawy eksperyment, w którym sprawdzono, jaki wpływ na temperatury procesora ma odpromiennik ciepła. Okazało się, że montaż chłodzenia bezpośrednio na jądrach krzemowych (po zdjęciu odpromiennika) przekłada się na znaczny spadek temperatur.

Źródło: Reddit @ matthewv1998

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BombaX
  3
  To nie dla mnie... oczekuję ciszy i chłodu a nie ogrzewacza powietrza na 3 biegu
  • avatar
   matikiller
   3
   Za przeproszeniem, ale strasznie śmieciowy ten test. Ani nie ma podanych nazw chłodzeń, ani osianych temperatur.
   Poza tym jak wykazali inni ludzie, wystarczy zmniejszyć TDP programowo, żeby temperatury zmniejszyć z 95*C do 65*C bez utraty wydajności.
   • avatar
    michal_mat
    2
    eee od razu AIO - wynik czegoś takiego jak D15 jest generalnie identyczny do 7950X włącznie. A w nim nie ma co się psuć (poza wentylatorem)
    • avatar
     Diuran
     2
     No i co większość się zesrała, jakie to temperatury wysokie a tu jednak można spokojnie grać przy niższych temp. oraz przy dobrych ustawieniach jeszcze niższych tracąc jedynie 6% z wydajności. Te 95 stopni to jest gdy renderujesz/symulacje itd a dla graczy to są temp od 75 do 88 stopni wiec gra gitara.
     • avatar
      Lesiu212
      1
      Do testu moglibyście jeszcze dodać wyniki w zależności od użytej pasty. Np zwykła - jakiś MX-2, ciekły metal, termopad zmieniający stan skupienia PTM7950. Myślę że użycie PTM7950 z wentylem dało by więcej niż użycie AiO ze zwykła pastą.
      • avatar
       Witalis
       0
       Jak widać nawet 7950X na powietrznym 2 wieżowym chłodzeniu daje radę a zgodnie z tym co wszyscy opisują wstawienie UV lub/i ograniczenie mocy nie wpływa na wydajność a powoduje zrzucenie temperatur z nawet o 30C... Nie taki diabeł straszny jak go rysują :-)

       Zresztą u mnie od lat jest Grandis2 i chłodził on i Phenoma II X6, R5-3600X, R9-3900X ( max 73C ) a obecnie R9 5900X do 65C max w Cinebench R23 i dał by radę i pewnie w dalekiej przyszłości da R9 7900X :-)
       • avatar
        Nuratar
        -1
        Używanie 7xxx przy w pełni otwartej przepustnicy zależy od tego do czego kto tego potrzebuje.
        Procesory same dostosowują pobór prądu do zastosowanego chłodzenia i starają się przy maksymalnych ustawieniach zbalansować się same do pracy w ok 90-95 st. C.
        AMD wyraźnie stwiedziło, że jest to normalne i zaplanowane i do pracy w tych temperaturach 24/7 te procki są fabryczynie przygotowane - chcesz ich uzywać bez ogranicznika, to możesz to robić, będą pchały w siebie tyle watów, ile potrzeba, aby się nie ugotowały.

        Nie potrzebujesz tego, albo masz słabą chłodnicę, albo nie lubisz wydawać dużo na prąd - odpalasz Eco mode, tracisz (w przypadku 7950, o ile mnie pamięć nie myli) jakieś 10% wydajności, a zapotrzebowanie na prąd spada znacznie już przy 110 (105?) W, a mają jeszcze niższe eco mody (PC World ma na ten temat cały film).
        • avatar
         szymcio30
         -2
         Nowe Ryzeny mają tryb eco więc przy nieznacznej utracie wydajności można zyskać sporo na temperaturach. Tak czy siak te procki w ustawieniach standardowych są gorące.
         • avatar
          bullseye
          -4
          Ale wiecie ze AIO jest tak samo wydajne jak chlodzenie powietrzne z radiatorem wielkosc chlodnicy ? :)
          Ba, woda w ukladzie ma duza pojemnosc cieplna, wiec dluzej sie nagrzewa ale i dluzej sie chlodzi - przy dlugich testach (a nie krotkich benchmarkach) roznica mieszy AIO a klasycznym towerem moze nie istniec.
          • avatar
           Blejd
           -8
           Proponuje dołączać gaśnicę do zestawu z 7990x/7950x lub ewentualnie podłączać do lodówki lub zamontować klimę w pokoju ............ :D
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            pytanie po co tak wszystko żyłować? skoro taki duży kaloryfer jest potrzebny, tzn. że sam CPU z czegoś to ciepło robi. tak, zgadliście, robi je z prądu. mi z tej nowej serii wystarczyłby z grubym zapasem najsłabszy z modeli, więc póki co nie kupię. nie musi być 'naj'. ale gdyby z Ryzen7k zrobili jeszcze jakiś słabszy model i oczywiście tanszy, to bym się nim bardzo zainteresował.

            inna sprawa to zjazd zegarka i undervolting, aby uzyskać niższe zużycie prądu przy wdajności zbliżonej do poprzedniej serii.
            • avatar
             Teodor
             0
             W biurze, po ostatnich dziesięciokrotnych podwyżkach za energię elektryczną i rat kredytów, żeśmy wyłączyli wszystkie komputery i poszliśmy na zieloną trawkę.