Procesory

ASRock: stare płyty nie będą obsługiwać procesorów Intel Coffee Lake

przeczytasz w 1 min.

Potencjalni klienci liczyli, że nowe procesory będzie można zamontować na starych płytach. Najnowsze informacje sugerują jednak co innego.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na zbliżającą się premierę procesorów Intel Coffee Lake. Co prawda nowe układy będą korzystać z podstawki LGA 1151, ale nie będą z nimi współpracować obecne płyty główne z serii 100 i 200… a przynajmniej tak twierdzi firma ASRock.

Skąd informacje o kompatybilności? Jeden z fanów marki zapytał na Twitterze czy płyta Z270 SuperCarrier będzie obsługiwać nadchodzące procesory Intel Coffee Lake. Niestety, producent zaprzeczył jakoby płyty z serii 200 obsługiwały nowe procesory Intela (można zatem podejrzewać, że tak samo będzie w przypadku starszych modeli z serii 100).

Co prawda Intel jeszcze nie odniósł się do kompatybilności nowych procesorów ze starymi płytami, ale wiadomość jednego z głównych partnerów można przyjąć za wiarygodne źródło. Jeżeli informacje te rzeczywiście się potwierdzą, nowe układy straciłyby na atrakcyjności, bo potencjalni klienci musieliby tutaj dokupić nową płytę z serii 300 (chociaż w planach producenta są wydajniejsze, 6-rdzeniowe modele). Niewątpliwie pod tym kątem lepiej wypadłaby konkurencja, która potwierdziła wieloletnie wsparcie dla platformy AM4.

Źródło: Twitter – ASRock Info

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  nazaropeth
  11
  I po raz kolejny niebiescy pokazują środkowy palec klientom. Niech mi ktoś wyjaśni, w jaki sposób "czipset" może być niekompatybilny z procesorem, gdy jego rolą jest zapewnienie jedynie obsługi kontrolerów pamięci masowej? Obecnie procesor ma zintegrowaną tak dużą ilość kontrolerów, że układ logiki mógłby być zbędny!
  Gdy AMD wprowadziło architekturę K8 na rynek przenieśli kontroler RAM do procesora. Był rok 2003, a czipsety wyprodukowane wtedy mogły być stosowane nawet dla AM3+ (choć kto chciałby AM3+ z AGP bez dzielników PCI/AGP jak w KT800 bez PRO). W 2007 roku AMD wprowadziło na rynek układy serii 700, w tym 780G i 740G ze zintegrowaną grafiką HD3XXX. Asrock zrobił płyty główne dla S754 i S939 oparte na tym układzie. A czemu? Bo nikt nie powiedział, że nie można.
  Intel mógłby pozwolić na update biosu dla starszych płyt. A nie, dla obecnej generacji płyt głównych. Takie działanie powoduje, że klient chcący mieć nowszy sprzęt zacznie zastanawiać się nad AM4, skoro i tak musi mieć nową płytę.
  Mam rację czym mam rację?
  • avatar
   Raider0001
   7
   mogli nie dawać powodu do rozglądania się za konkurencją, ale nie to jest Intel, zignorowali jak zawsze
   • avatar
    anzeh
    5
    "Stare płyty" które mają rok albo mniej? Nie. Po prostu nie. 7700K to mój ostatni procesor tej firmy.
    • avatar
     Sielock
     3
     SHInTel dobrze, że AMD zaczyna się podnosić, kolejna wymiana sprzętu chyba to oni dostaną szanse.
     • avatar
      mutissj
      2
      Mogli by zrobić jedynie obsługę na rozbudowanych chipsetach Z170 / H170, Z270 / H270

      a reszta w segmentach budżetowych (H110) i średnich (B150, B250) by zwyczajnie nie dostała :p

      • avatar
       mjwhite
       1
       a to ciekawe, skoro sample CFów były testowane na płytach pod kaby....
       • avatar
        kitamo
        -4
        Pytanie brzmi czy wynika to z niemożliwości ze względu na procesor czy z powodów praktycznych dla producenta płyty.
        Myslę ze takie info otrzymamy szybciej od Intela niż producentów płyt głównych.
        • avatar
         ElFi_
         0
         Pytanie podstawowe to takie komu bardziej zależy na konieczności wymiany płyt? Intelowi czy raczej producentom płyt?