Procesory

Lut zamiast gluta - 8-rdzeniowe Coffee Lake w końcu z lutowanym odpromiennikiem ciepła?

przeczytasz w 1 min.

Połączenie lutowane pozwoli poprawić odprowadzanie ciepła, co powinno przełożyć się na niższe temperatury i możliwość uzyskania wyższego taktowania.

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że Intel przygotowuje się do premiery nowych procesorów Coffee Lake – 8-rdzeniowego Core i7-9700K i 8-rdzeniowego/16-wątkowego Core i9-9900K. Obydwa modele nie tylko zaoferują lepszą wydajność, ale też mają cechować się lepszymi możliwościami odprowadzania ciepła.

Do tej pory producent stosował połączenie odpromiennika ciepła na bazie pasty termoprzewodzącej, ale w nowych modelach w końcu ma się to zmienić. Według nieoficjalnych informacji serwisu Golem.de, 8-rdzeniowe jednostki będą korzystać z połączenia lutowanego na bazie metalu.

Zmiana połączenia odpromiennika ciepła ma wpłynąć na lepsze możliwości odprowadzania ciepła, a przez to też niższe temperatury procesora i możliwość uzyskania wyższego taktowania. Zmiany powinni docenić również entuzjaści, którzy będą chcieliby samodzielnie podkręcić jednostkę, bo potencjał na przetaktowanie nie będzie blokowany przez nieefektywne odprowadzanie ciepła.

Intel Coffee Lake
W dotychczasowych modelach z generacji Coffee Lake producent stosował połączenie odpromiennika ciepła na bazie pasty termoprzewodzącej (foto: der8auer)

Czy informacje niemieckich dziennikary się potwierdzą? Tego pewnie dowiemy się w ciągu najbliższych tygodni, gdy nowe procesory oficjalnie zadebiutują na rynku.

Źródło: Golem, foto: der8auer

Komentarze

57
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Alcedo1
  14
  A pamiętam wpisy Kitamo wychwalające glut intela, że niby technicznie nie jest możliwe wykonanie lutowanego połączenia ihs. Jeśli te zapowiedzi okażą się prawdą, że gość bajki opowiadał
  • avatar
   r_e_s_e_t
   9
   Co się dzieje z tym intelem, że tak pogrzeczniał? Jutro pewnie będzie news, że intel przeprowadził staruszkę przez ulicę.
   • avatar
    force
    3
    Po ile nowe płyty? :D
    • avatar
     Kiciulek
     1
     1 kwietnia dziś? Nie wierzę w to co tu czytam... :O
     • avatar
      decrypterie
      1
      Widzę że w końcu się intel do pracy wziął, szkoda że tylko dzięki AMD wszystko ruszyło, inaczej byśmy dalej mieli i7 9700k z 4 jajkami 8 wątkami.
      • avatar
       kitamo
       -20
       lut i tak jest gorszy niż LM po delidzie.
       Z drugiej strony roznice poczują tylko Ci dla których 10 stopni mniej robi roznice, samo OC nie zyska tu za bardzo na tak wyżyłowanych CPU.
       • avatar
        Czarny_PLone
        0
        Nic tylko czekać na testy wydajności w grach , temperatur i możliwości OC dwóch CPU: i7-8700K 6/12 @ i7-9700K 8/8 i nie tylko w grach:)
        Wyjdzie prawda co w obecnych aplikacjach daje większego kopa dodatkowych 16 wątków czy dodatkowe 2 rdzenie fizyczne z mniejszą ilością wątków w tym przypadku 8
        • avatar
         xxx.514
         0
         No, nareszcie coś o i9 - szkoda tylko, że tak długo to odkładali, ale lepiej późno niż wcale. Czekam na testy!