Smartfony

TCL przedstawił koncepcje potrójnie składanych i wysuwanych smartfonów. Ale czy mają szansę powstać?

przeczytasz w 2 min.

Możliwe, że w przyszłości nasze smartfony będą rozsuwane, a elastyczne ekrany pozwolą nawet na potrójne złożenie. Takie właśnie pomysły telefonów przyszłości przedstawił TCL.

TCL znamy przede wszystkim z jego dobrej jakości telewizorów. Ta chińska firma elektroniczna sporo eksperymentuje z różnymi formami i być może stworzy swoją własną serię nowoczesnych smartfonów, których koncepcje właśnie zaprezentowano.

TCL

Telefon składany potrójnie

Ten pomysł może spodobać się fanom składanych smartfonów, jednak na pewno nie będzie to rozwiązanie dla każdego.

Prototyp urządzenia pokazuje spory potencjał. Można korzystać ze standardowego 6,65-calowego smartfona, albo przekształcić go w tablet o rozmiarze 10 cali. Zastosowano dwa rodzaje zawiasów: DragonHinge i ButterflyHinge, które mają zapewnić większą wytrzymałość wyświetlacza.

Dzięki potrójnie składanemu ekranowi producent faktycznie zaoferowałby zamianę telefonu w tablet, a nie tylko w trochę większy telefon, jak miało to miejsce do tej pory. To sprawia, że urządzenie byłoby wielofunkcyjne, chociaż wymagałoby zapewne szeregu aplikacji dostosowanych do działania na trzech wyświetlaczach.

Jednak całość może być dość ciężka, no i oczywiście grubość telefonu byłaby znacznie większa niż w przypadku zwyczajnego smartfona.

TCL

Smartfon z wysuwanym ekranem od TCL

Ten model się nie składa, jednak pomysł również jest interesujący. W zaprezentowanym prototypie, elastyczny wyświetlacz wysuwa się przy pomocy wewnętrznych silników i w ten sposób po chwili można cieszyć się większym ekranem o rozmiarze 7,8-cala. Chowając się we wnęce, wyświetlacz zakrzywia się i roluje w tylnej części telefonu, zostawiając do użytku ekran 6,75-calowy. Nie ma tu żadnych pomarszczonych zagięć, więc ekran wygląda dużo lepiej niż w przypadku znanych nam już składanych smartfonów. Znika również problem łamliwych zawiasów.

Natomiast jest szansa na dużą awaryjność takiego ekranu. Dodatkowo nie wyobrażam sobie, co będzie działo się wewnątrz wnęki ukrywającej wyświetlacz, kiedy zwinie się tam ubabrany przez użytkownika.

Na razie nie są znane ani daty premier ani ceny. Można spokojnie założyć, że te urządzenia zdecydowanie nie należałyby do najtańszych oraz sprawiałyby tyle samo (albo i więcej) problemów co modele obecnie dostępne na rynku.

Na razie przedstawiono jedynie pomysły, a prawdziwe urządzenia tak naprawdę jeszcze nie powstały. Składany model nie był działającym telefonem, miał jedynie podstawowego Androida pokazującego jego działanie. Zwijany egzemplarz natomiast miał ekran z... papieru.

Istnieje również szansa, że te koncepcje nigdy nie pojawią się w sprzedaży. Jednak fala popularności składanych smartfonów może sprawić, że rozwijane modele zaczną być produkowane prędzej czy później.

Osoby zainteresowane kolejnymi wersjami smartfonów z elastycznymi ekranami mają więc na co czekać.

Źródło: TCL, TheVerge, SlashGear

Warto zobaczyć również:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  2
  Czekam na projekt znany z Westworld ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   -3
   Za to apple zrobił trollowski patent, ekran składany na 3 tylko że w tę samą stronę:
   https://www.telepolis.pl/wiadomosci/sprzet/apple-ma-patent-na-skladany-telefon-lub-tablet-ekran-moze-byc-skladany-w-dwoch-miejscach

   niestety prawo patentowe w USA pozwala na takie gnioty. a potem się dziwimy że technologie się rozwijają w Azji. a niby jak mają się rozwijać w USA czy nawet UE skoro cokolwiek zrobisz, to masz na karku bandę prawników domagających się tryliarda euro/dolców odszkodowania?

   Aaaa no tak, sami to prezentujecie w swoim serwisie, i w kolejnym clickbajcie nawet o tym nie wspominacie:
   http://www.benchmark.pl/aktualnosci/jak-bedzie-wygladal-skladany-iphone-byc-moze-tak.html

   to jest żenada nie redakcja, przykro że czytelnicy lepiej znają wasz portal niż wy sami.
   • avatar
    Dudi4Fr
    0
    Nie powiem ten koncept składaka na "3" bardzo mi się podoba, zwłaszcza że można korzystać z tylko ze środkowej konfiguracji. Ale nawet nie chce myśleć o wytrzymałości i trwałości tego "telefonu"...

    PS
    Mogliście dodać video od The Verge :
    https://www.youtube.com/watch?v=OiYpqxSaiNQ
    • avatar
     Bywalec2
     0
     Moim zdaniem, składane trzy razem wzięte smartfony nie mają sensu. Natomiast zwijane cienkie ekrany z końcowym elementem elektronicznym na której osadzą procesor, aparat, USB itp. ma sens.
     • avatar
      Silver
      0
      Moim zdaniem dobrze - niech znacznie stanieje ta technologia, wtedy tablet w takiej formie będzie całkiem fajnym gadżetem. Oby tylko nie stał się standardem jak 99% pokrycie przedniego panelu i parę innych cech spotykanych niestety we wszystkich telefonach przez co wybór jest co najmniej ograniczony lub wręcz żaden.