Konsole do gier

PS3: koszt produkcji o 70 proc. mniejszy

przeczytasz w 1 min.

Oto perełka z konferencji inwestorów zwołanej przez Sony, którą przegapiło mnóstwo serwisów informacyjnych. Nie była to impreza szczególnie interesująca dla typowych użytkowników, więc słabe zainteresowanie mediów nie powinno dziwić.

Mimo to serwis TotalVideoGames wybrał się na konferencję i dzięki temu do sieci trafiła cenna informacja. Okazuje się, że koszt produkcji konsol Sony PlayStation 3 jest obecnie mniejszy aż o 70 proc. w porównaniu do pierwotnej ceny w chwili premiery.

Nobuyuki Oneda, wiceprezes Sony, był naciskany przez inwestorów i w końcu wyjawił, że wyprodukowanie PS3 nie jest już tak kosztowne. Co więcej, konsole przestały przynosić straty!

Tymczasem zaledwie kilka tygodni temu szef Sony, Howard Stringer, twierdził że firma nie może póki co obniżyć cen PS3, bo wówczas konsole natychmiast zaczęłyby przynosić straty. Wniosek? Jeden z panów mija się z prawdą.

Niższe ceny na jesień

Sony nie udostępnia szczegółowych informacji na temat kosztów produkcji PS3, ale kilka firm podejmowało się swojego czasu wyliczenia niezbędnych wydatków do wyprodukowania tych konsol. W momencie premiery koszt produkcji PS3 wynosił podobno 800 dol. od sztuki, by w styczniu 2008 spaść do poziomu 400 dol.

Z kolei firma analityczna iSuppli przygotowała wiarygodną "wyliczankę" w grudniu ubiegłego roku, twierdząc że wyprodukowanie jednej konsoli PS3 kosztuje Sony 448,73 dol.


Interesujące zastosowanie PS3 (Fot. blog.makezine.com)

Jak informuje Technologizer, "załóżmy że koszt produkcji PS3 wynosi 800 dol. Odejmijmy od tego 70 proc. i wyjdzie nam 240 dol. za egzemplarz. Wówczas okazuje się, że sprzedawane obecnie PS3 (w cenie ok. 400 dol.) przynoszą znaczące zyski i nawet po obniżce cenowej w wysokości 100 dol. konsole Sony nadal byłyby na plus".

Skoro koszt produkcji PS3 wyraźnie zmalał, a twórcy gier coraz częściej starają się wymusić na Sony obniżki cenowe (niższe ceny to więcej sprzedanych konsoli i w rezultacie także gier), firma być może niedługo zaoferuje PS3 w niższych cenach.

Nieoficjalnie mówi się, że obniżka jest planowana na tegoroczną jesień. Czy rzeczywiście tak będzie?

Źródło: Inf. własna

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Hehe, to niech w końcu obniżą
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ehh Sony i obniżki.. uwierze jak zobaczę.
   • avatar
    Brandar
    0
    tym lepiej dla mnie ;]
    • avatar
     sevae
     0
     "konsole przestały przynosić straty"
     ->
     "firma nie może póki co obniżyć cen PS3, bo wówczas konsole natychmiast ZACZĘŁYBY przynosić straty."
     ->
     "Jeden z panów mija się z prawdą."

     A ja się pytam gdzie się mija z prawdą? Dla mnie oba zdania są logiczne i jedno wynika z drugiego. Podkreśliłem "ZACZĘŁYBY". Właśnie przestały przynosić straty i mają ceny obniżyć żeby znowu zaczęły przynosić straty?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      to może w koncu będzie kogos stac zeby to kupic :p
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       kupuja ale ci których stac - moze sam konsola najdrozsza nie jest ale zeby gry kupic :/
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        to ja powiem to tak! - a moze sie boja takich klientow co dal gosciu X niewiem - ponad 2000zl a teraz slyszy 700zl! - Kogo krew zaleje?? ILU KUPI NASTEPNA KONSOLE ODRAZU W DNIU SPRZEDAZY??!! POMYSLCIE!!