Smartfony

Energooszczędne wyświetlacze Qualcomm Mirasol 5,1" o rozdzielczości 2560x1440 pikseli

przeczytasz w 1 min.

Duża rozdzielczość, energooszczędność i szybki czas reakcji to tylko niektóre z zalet technologii Mirasol.

Qualcomm Mirasol 5,1

Firma Qualcomm pracuje od jakiegoś czasu nad wyświetlaczami Mirasol – wykorzystują one zjawisko rezonansu optycznego. Główne zalety tej technologii to małe zużycie energii, niskie koszty i nieskomplikowana produkcja oraz możliwość pracy w wielu warunkach atmosferycznych – zarówno przy dużym nasłonecznieniu, jak i w bardzo niskich temperaturach. Mogą one zrewolucjonizować wręcz rynek smartfonów.

Podczas konferencji SID Display Week, firma Qualcomm zaprezentowała swoje najnowsze dokonania w tej dziedzinie. Głównym punktem pokazu był 5,1-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2560x1440 pikseli – oznacza to gęstość na poziomie aż 577 ppi. Dla porównania można podać, że aktualne smartfony z 5-calowymi ekranami o rozdzielczości Full HD, cechują się zagęszczenie w okolicach „zaledwie” 450 ppi.

Uzyskanie tak dużej rozdzielczości na tak małym ekranie to jednak nie jedyna zaleta technologii Mirasol. Jak bowiem podaje producent, wyświetlacze te są 6 razy bardziej energooszczędne niż LCD. Smartfony mogłyby więc pracować dłużej na jednym naładowaniu akumulatora. Co więcej, ich czas reakcji jest wystarczający nawet do filmów i gier, a obsługa dotykowych paneli dopełnia całości.

Brzmi świetnie i jak zapewnia firma Qualcomm – już działa. Na potwierdzenie tego zaprezentował prototyp smartfona z takim panelem (wideo znajduje się pod koniec newsa). Technologia nie zawita jednak zbyt szybko w smartfonach. Producent zamierza bowiem jeszcze bardziej dopracować i rozwinąć wyświetlacze Mirasol.

Poza 5,1-calowym ekranem, firma Qualcomm zaprezentowała także 1,5-calowy panel dedykowany przede wszystkim zegarkom typu smartwatch. Co więcej, urządzenia z tym drugim mają – według zapowiedzi – pojawić się na rynku już wkrótce. Filmik z obydwoma ekranami obejrzeć możecie poniżej.

Źródło: Engadget

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  benzene
  3
  Do komfortowej obsługi z pewnością przydałby się dobra achromatyczna lupa. W takiej rozdzielczości spokojnie wejdą obok siebie dwa dokumenty A4. Jeżeli jeszcze będzie to np umowa z operatorem telefonii cyfrowej to czcionka 6 lub 8 jest standardem.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Spoko jeszcze monitory o takiej rozdzielczości to marzenie a ci już chcą pchać do telefonów i tabletów... niech sobie to w buty wsadzą :D
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    przecież są monitory o takich rozdzielczościach np w iMac
    • avatar
     Kieresz
     0
     "gęstość na poziomie aż 577 ppi." sopko...szkoda ze oko nie widzi zbytnio roznicy powyzej 400.....
     • avatar
      Mulciber
      -2
      Przy takich wypranych kolorach to do telefonów a nie smartphonów