Karty graficzne

Radeon R9 380X i 390X oraz GeForce GTX Titan 2 - wyniki wydajności

przeczytasz w 2 min.

W sieci pojawiły się nieoficjalne wyniki wydajności kart graficznych AMD Radeon R9 380X i 390X oraz Nvidia GeForce GTX Titan 2.

Asetek - chłodzenie dla karty graficznej AMD Radeon R9 390X
AMD Radeon R9 390X ma wykorzystywać hybrydowe chłodzenie

W sieci pojawiły się nieoficjalne wyniki wydajności kart graficznych AMD Radeon R9 380X i R9 390X oraz Nvidia GeForce GTX Titan 2, które zaliczają się do najpotężniejszych z nadchodzących konstrukcji i na pewno wprowadzą małe zamieszanie na rynku.

Nowe karty zostały wymienione na wykresach za pomocą nazw kodowych procesorów graficznych. Wszystkie modele to jeszcze próbki inżynieryjne, które działały na testowych sterownikach graficznych, a więc ich finalna wydajność może się jeszcze zmienić. Do przedstawionych informacji należy podchodzić z dystansem – tym bardziej, że są nieoficjalne i nie mamy pewności, że są wiarygodne.

Radeon R9 380X ma bazować na rdzeniu Fiji XT, a Radeon R9 390X na rdzeniu Bermuda XT (obydwa zostaną wykonane w 20-nanometrowym procesie technologicznym przez GlobalFoundries).

Nvidia planuje dwie karty z rdzeniem Maxwell GM200 – jeden z nich ma mieć pełną liczę procesorów strumieniowych (nie wiadomo ile dokładnie) i najprawdopodobniej znajdzie się on w karcie GeForce GTX Titan 2, natomiast drugi będzie okrojony do poziomu 21 bloków SMM (2688 rdzeni CUDA). Pomimo 28-nanometrowej litografii, 2. generacja architektury Maxwell i tak charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością energetyczną

AMD Radeon R9 380X Fiji XT i Nvidia GeForce GTX GM200 wydajność kart graficznych

Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące, bowiem dwa słabsze modele i tak mają oferować lepsze osiągi od obecnych liderów wydajności. Radeon R9 380X „Fiji XT” jest o około 30% wydajniejszy od Radeona R9 290X, a przy tym charakteryzuje się znacznie niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Słabszy GeForce z rdzeniem Maxwell GM200 jest nieco wydajniejszy, ale też pobiera nieco więcej mocy.

AMD Radeon R9 380X Fiji XT, R9 390X Bermuda XT i Nvidia GeForce GTX Titan 2 wydajność kart graficznych

W rozdzielczości Ultra HD sytuacja wygląda równie interesująco, gdyż Radeon R9 390X „Bermuda XT” oferuje nieco lepszą wydajność od konkurencyjnego modelu GeForce GTX Titan 2 z pełnym rdzeniem Maxwell GM200. Niżej uplasował się GeForce z „okrojonym” rdzeniem Maxwell GM200, a zaraz za nim Radeon R9 380X „Fiji XT”. Co istotne, wszystkie nowe karty bazują na jednym procesorze graficznym i oferują wyższą wydajność od obecnych modeli jednoprocesorowych, ale z drugiej strony nawet topowy Radeon R9 390X oferuje nieco gorszą wydajność od obecnego lidera wydajności Radeon R9 295X2 (z dwoma rdzeniami Hawaii XT).

Źródło: WCCFTech

Komentarze

57
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  chudyzam
  21
  " ale z drugiej strony nawet topowy Radeon R9 390X oferuje nieco gorszą wydajność od obecnego lidera wydajności Radeon R9 295X2 (z dwoma rdzeniami Hawaii XT)."

  NIGDY w historii topowa jednoprocesorówka z nowej serii nie przebiła wydajnością dwuprocesorówki z serii poprzedniej, więc nie wiem o co to halo...

  A nowe radki zapowiadają się bardzo ciekawie - czekamy na oficjalne testy :)
  • avatar
   KaYteck
   11
   Wygląda ładnie, ale trzeba poczekać do premiery tych kart.
   • avatar
    Konto usunięte
    11
    Halo, tu Ziemia...
    Kłótnie fanbojów o wydajność dwóch nieistniejących kart, o których nawet nie wiadomo, czy powstaną :) Równie dobrze, można dyskutować, ile diabłów mieści się na końcu szpilki.

    Po co zresztą być sympatykiem jakiejkolwiek firmy. Oba przedsiębiorstwa, jak każda firma w gospodarce rynkowej, kierują się tylko zyskiem i naprawdę nie dadzą żadnych nagród ludziom, którzy walczą na forum. Trzeba wybrać to, co jest dla nas najlepsze, a nie dlatego, ze wyprodukowała to firma X

    • avatar
     Szymon331
     2
     Konkurencja w segmencie najwydajniejszych kart zawsze mile widziana.

     Co do tych testow to tak malo wiemy na ich temat (chocby platforma tsestowa) ze nie bede tego nawet oceniac.
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Jeśli 380x będzie kosztował w momencie premiery tyle co 280x czyli 1200 zł i jest wydajniejszy od 980 za 2500zł , to będzie mega fajnieeeee :)
      • avatar
       jakub_c12
       1
       Zapowiada się ciekawie, ale AMD powinno się wziąć do galopu i zaprezentować nowe karty.
       • avatar
        Pejo_
        1
        To czekamy na premiery kart.
        • avatar
         irondick
         0
         Najgorsze jest to, że kroją nas z kasy za nowe pełne wersje produktu w porównaniu do kilkunastu lat wstecz. Koszt karty był na poziomie 40% kosztów całego komputera niezłej klasy. Dziś jest to 100% i więcej a nie wydaje mi się żeby więcej krzemu zużywali do produkcji. Zwracam uwagę na fakt jakości wykonania bo różnica jest kosmiczna, oczywiście na korzyść starych kart. Wszystko przez głupie normy ekologicznego lutowia które to w swoisty sposób dostatecznie ogranicza trwałość elektroniki. Tym samym przyczyniając się do zanieczyszczenia środowiska, większego zużycia surowców i energii potrzebnych na wykonanie napraw bądź też nowego produktu. Poza tym wydajność konstrukcji starszego modelu do nowego nie jest w żadnej mierze zadowalająca i nie cieszy już tak jak kiedyś. Marketing a więc funkcja ogłupiania i oszukiwania konsumentów rozwinął się najbardziej i najszybciej.
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          Niepokoi mnie brak testu Full HD... Zaczynam również obawiać się o ceny, ale pobór prądu na pewno spadnie, choć chyba nie przebije serii GTX 9XX.

          Ten test daje więcej pytań, jak odpowiedzi, ale będzie ciekawie.
          • avatar
           piotrmagierowski
           -3
           ja mam IIyame 1920 1080 full HD .....144MHz i śmiga jak ta lala 4k jeszcze nie teraz, jak będzie git to będziemy myśleć :):)
           • avatar
            gloryseeker
            -8
            W końcu jakieś konkretne rozdzielczości w testach zamiast przestarzałego FullHD wciskanego od dekady co mniej zorientowanym klientom. Mamy 2015 r. a nadal dominuje rozdzielczość na poziomie 20 calowych CRT sprzed 20 lat.
            • avatar
             robertgr1
             -10
             Pospieszyli by się z tymi radkami 3xxx bo nie będę dłużej czekał i kupie gtx 970
             • avatar
              Moggster
              0
              Kurcze jeszcze tyle czekania. Cena pewnie bedzie wysoka za 380x, moze spadnie cena 290. W kazdym razie trzeba cos kupic z 4 gb vram :D
              • avatar
               prime27pl
               0
               Jeszcze trochę i nowe karty będą co 4 miesiące .
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                jaja jak berety