Karty graficzne

Radeon RX 6700 XT przetestowany w kopaniu kryptowalut - mamy dobre wieści dla graczy

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
22 komentarze Dyskutuj z nami

Już niedługo na rynku zadebiutuje karta Radeon RX 6700 XT, która ma szansę spotkać się ze sporym zainteresowaniem graczy. Czy zainteresuje górników kryptowalut?

Radeon RX 6700 XT to następca modelu Radeon RX 5700 XT. Karta bazuje na nowszej architekturze i dysponuje większą pojemnością pamięci VRAM (o mniejszej przepustowości). Współczynnik TBP oszacowano na 230 W.

Model AMD Radeon RX 5700 XT AMD Radeon RX 6800 AMD Radeon RX 6700 XT
Układ graficzny Navi 10 XT (RDNA) Navi 21 XL (RDNA 2) Navi 22 XT (RDNA 2)
Procesory strumieniowe 2560 3840 2560
Jednostki teksturujące 160 240 160
Jednostki rasteryzujące 64 96 64
Jednostki Ray Accelerators - 60 40
Taktowanie/Boost 1605/1905 MHz 1815/2105 MHz 2424/2581 MHz
Pamięć wideo 8 GB GDDR6 256-bit 16 GB GDDR6 256-bit 12 GB GDDR6 192-bit
Taktowanie pamięci 14 000 MHz 16 000 MHz 16 000 MHz
Przepustowość pamięci 448 GB/s 512 GB/s 384 GB/s
Pamięć Infinity Cache - 128 MB 96 MB
TBP 225 W 250 W 230 W
Cena $399 $579 $479

Nowy Radeon podobno ma konkurować z modelami GeForce RTX 3060 Ti i GeForce RTX 3070 - producent deklaruje, że pozwoli on na komfortowe granie w rozdzielczości 1440p w nowszych tytułach.

Radeon RX 6700 XT – wydajność w kopaniu kryptowalut

Jaką wydajność zaoferuje w kopaniu kryptowalut? Ciekawe informacje na ten temat ujawnił Cryptomining Blog.

AMD Radeon RX 6700 XT - wydajność w kopaniu Ethereum

Radeon RX 6700 XT ma osiągać około 43 MH/s przy kopaniu Ethereum. Dla porównania, Radeon RX 5700 XT oferuje tutaj około 54 MH/s (czyli o jakieś 25% lepsze osiągi), a GeForce RTX 3060 Ti około 60 MH/s (czyli o jakieś 40% lepsze osiągi).

AMD Radeon RX 6700 XT - wydajność w kopaniu Ravencoin

Radeon RX 6700 XT oferuje podobne możliwości kopania do modelu GeForce RTX 3060. Dobrym odniesieniem może być kopanie kryptowaluty Ravencoin, gdzie obydwa modele osiągają mniej więcej 22 MH/s (GeForce RTX 3060 został ograniczony w kopaniu Ethereum, więc serwis użył innej kryptowaluty do porównania).

Wygląda więc na to, że nowa karta AMD nie będzie zbyt opłacalną propozycją dla kopaczy kryptowalut (szacuje się, że po optymalizacjach mógłby osiągnąć maksymalnie 48 MH/s w kopaniu Ethereum). To dobra informacja dla graczy. Oczywiście pod warunkiem, że spełni ich oczekiwania – tego dowiemy się dopiero po premierze (ta została zaplanowana na najbliższy czwartek - 18 marca).

Źródło: Cryptomining Blog

Zobacz więcej o kryptowalutach:

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bomber2
  Taaaaa.... Janusze już zacierają rączki
  5
 • avatar
  pappcio
  Tyle samo w kopaniu wyciąga RTX 3060 w laptopie pobierając 95W. Nie wiem więc czy jest powód do radości, bo to oznacza, że gdzieś ta karta ma spore ograniczenia przy dużym zapotrzebowaniu na prąd. Zobaczymy jak wypadnie w grach, ale nie widzę tego kolorowo.
  5
 • avatar
  _SnR_
  Ze niby dlaczego mialoby to byc nieoplacalne? Author artykulu widzial Jakie sa ceny obecnych na rynku kart? Mam vege64 sapphire nitro+ ktora od reki uzywana moglbym sprzedac za okolo 550e. Po tweakingu robi 51mhs. Dlaczego niby nowa karta z 2 letnia gwarancja I Cena ponizej 500e (wyjsciowo) mialaby byc nieoplacalna Majac 48mhs?
  4
 • avatar
  PerfectDAY
  Ciekawe czy znajdzie się w końcu ktoś mądry i podsunie pomysł jak przywrócić rynek do stanu w jakim był sprzed tego całego górnictwa. Ograniczanie kart nic nie daje, procederu kopania zakazać się póki co nie da, sklepikarze robią z cenami co chcą, producenci wypuszczają sprzęt wyłącznie na papierze, górnicy wykupują i rozbierają wszystko co tylko oblicza a na domiar złego stary sprzęt drożeje. Takich cudów wianków nie było już od bardzo dawna.
  3
 • avatar
  EgzoPro
  Jakie dziwne czasy nastały że cieszymy się z nowej generacji kart graficznych która jest... gorsza od poprzedniej. Nie pozostaje nic innego jak powiedzieć GRATULACJE AMD, osobiście nie kopie krypto, ale i tak martwi mnie to sztuczne ograniczanie produktu. Osobiście uważam że zwyczajnie należy poczekać aż bańka pęknie, w przeciwnym wypadku skończymy z 10 typami kart graficznych które będą mogły pracować jedynie w wąskiej specjalizacji.
  2
 • avatar
  Yamdit
  Jeśli będzie poniżej 4k to kopacze chętnie kupią.
  1
 • avatar
  Ciekawski_
  Światełko w tunelu? Oczywiście nawet jak kopacze jej nie kupią, to wygłodniali gracze się rzucą. Ale to zawsze lepsza sytuacja.
  1
 • avatar
  brettsinclairdannywilde
  Osobiście nigdy nie kupię karty, która jest sztucznie ograniczona. Nie dlatego że kopanie jest dla mnie ważne - kopanie mnie zupełnie nie interesuje, ale dlatego że chcę otrzymać produkt pełnowartościowy za który zapłaciłem a nie jakiś surogat, ponadto nie mam żadnej gwarancji że sztuczne ograniczenia wydajności nie będą wchodzić w niepożądane interferencje z innym oprogramowaniem wykorzystywany do obliczeń, renderingu czy w grach.
  1
 • avatar
  Adrianwo
  Ograniczyć na wszelkich normalnych kartach wykopywanie wszelkich kryptowalut, ze szczególnym uwzględnieniem referencyjnych bibliotek wydobywczych! Nie tylko Ethereum!!!
 • avatar
  Konto usunięte
  Tutaj też dodam abyś nie bprzegapił Witam, Ja tak jak któryś z kolegów proszę cie Paweł żebyś w końcu wezwał hydraulika i te twoje bzdurne wycieki uszczelnił dla mnie jesteś miernym redaktorem czytam tylko ta aby się pośmiać, Sorry ale ty masz problem z doborem słów to moja opinia, oczywiście możesz się z tym nie zgadzać ale naprawdę spróbuj zmienić styl.
  pozdrawiam. Stanley.
 • avatar
  Xergoos
  43 bez modyfikacji biosu? bez memory strapów? zajebiście będzie latać po OC i po modzie jakieś 58 MH
 • avatar
  michal_229
  Oprócz czystego hashrate patrzył bym też na wydajność na wat. 43MH/s przy 175W to i tak lepiej niź RX580, którego cena ostatnio podskoczyła trzykrotnie na rynku wtórnym (2500zł za używkę z 8GB VRAM), więc nie wiem czy to do końca takie dobre wieści. Światełko w tunelu to plany wcześniejszego przejścia ETH na Proof of Stake.
 • avatar
  Bonaducci
  Porównanie trochę bez sensu. Przy kopaniu liczy się stosunek ceny i koszów utrzymania do wydajności. Przy grach liczy się stosunek ceny do wydajności. Znowu wydajność wynika głównie z efektywności układu - ograniczeniem każdej karty w ostateczności jest możliwość odprowadzania ciepła. Im wyższa efektywność, tym więcej energii jest wykorzystywane do pracy, a mniej jest wydzielane jako straty cieplne. Mówimy więc teraz, że karty AMD są nieefektywne, marnują dużo energii i przez to są średnim kaskiem dla kopaczy. To samo jednak sprawia, że ich wydajność jest średniawa, wymagają dużo prądu i emitują dużo ciepła przy dużo mniejszej wydajności, więc dla graczy też są średniawym kąskiem. To jak mówić, że samochód X jest dobrym zakupem, bo dużo pali i jest dosyć drogi jak na swoje osiągi.