Karty graficzne

Radeon RX 8000 - pierwsze informacje o kartach graficznych RDNA 4

przeczytasz w 1 min.

Karty graficzne AMD Radeon RX 6000 (RDNA 2) okazały się strzałem w dziesiątkę i zyskały sporą popularność wśród graczy. Wiemy jednak, że producent już pracuje nad kolejnymi generacjami – modelami Radeon RX 7000 (RDNA 3) i… Radeon RX 8000 (RDNA 4).

W sieci pojawia się coraz więcej przecieków na temat nowych kart graficznych AMD, ale do tej pory były to głównie informacje o modelach Radeon RX 7000 z generacji RDNA 3. Ostatnio natrafiliśmy na nowe plotki dotyczące kolejnej serii – Radeon RX 8000 (RDNA 4).

Pierwsze informacje o kartach graficznych Radeon RX 8000

Nowe informacje o kartach AMD pojawiły się na Twitterze użytkownika Greymon55 (który już wcześniej serwował nam przecieki o nowym sprzęcie). Jeżeli wierzyć przeciekom, kolejna generacja kart ma bazować na nowszej architekturze RDNA 4 (najprawdopodobniej będą to modele Radeon RX 8000).

Podobnie jak w przypadku modeli Radeon RX 7000 RDNA 3, producent zastosuje tutaj układy graficzne wykorzystujące konstrukcję typu MCM (Multi-chip module). Greymon55 sugeruje, że jednostki będą produkowane w dwóch litografiach – jądro GCD (Graphics Compute Die) zostanie wykonane w 3-nanometrowym, a MCD (Multi-Cache / IO Die) w 5-nanometrowym procesie technologicznym.

Na szczegóły na temat specyfikacji (a tym bardziej wyniki wydajności) jeszcze za wcześnie. Możemy jednak podejrzewać, że zastosowanie nowej architektury i niższego procesu technologicznego przełoży się na poprawę wydajności i efektywności energetycznej.

AMD - plany wydawnicze kart graficznych

Kiedy premiera kart graficznych Radeon RX 8000?

Modele Radeon RX 8000 (RDNA 4) najpewniej są jeszcze we wczesnej fazie projektowania, więc na ich premierę będziemy musieli jeszcze sporo poczekać – najpewniej nastąpi ona dopiero w 2023 roku. Wcześniej, bo już w przyszłym roku, mają zadebiutować modele Radeon RX 7000 (RDNA 3).

Źródło: VideoCardz, Twitter @ Greymon55

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  greghostor
  27
  Mam dla was niesamowitą wiadomość w 2024/25 będą RX9000
  • avatar
   makavel
   5
   Niech najpierw wyjdą 7000 w normalnej cenie ;)
   • avatar
    ElFi_
    2
    Pierwsze informacje o kartach graficznych RDNA 4 są takie, że wykupią je górnicy. Pewność 99% a nie jakieś plotki jak w artykule:)
    • avatar
     zack24
     1
     Dostępność RX6000 jest słaba, to trzeba miłośników marki nabijać w kolejną bańkę.
     • avatar
      Ciekawski_
      1
      Jeśli dotychczasowe plotki się potwierdzą to:
      W 2022 AMD będzie produkować RX6000/RDNA2 w 7nm; RX7000/RDNA2 w 6nm; RX7000/RDNA3 GCD w 5nm, MCD 6nm.
      W 2023 RX7000/RDNA3 GCD w 5nm, MCD 6nm; RX8000/RDNA4 GCD w 3nm, MCD 5nm i prawdopodobnie jeszcze RX7000/RDNA2 w 6nm.
      Zatem od przyszłego roku AMD będzie wykorzystywać 3 procesy TSMC (6nm to ulepszony 7nm, ale prawdopodobnie oba będą w użytku jednocześnie, na rożnych liniach produkcyjnych, przez jakiś czas) jednocześnie do produkcji swoich GPU. To może pozwolić na zaspokojenie popytu.
      • avatar
       kalkulatorek
       1
       RX 8000 będzie w cenie samochodu...Może nie klasy premium, ale na pewno droższa od nowego Fiata ;P
       • avatar
        vandam
        -4
        Ciekawe ile artykułów na benchmarku już powstało w oparciu o te kilka slajdów. Ile z nich coś wniosło? Pytanie retoryczne ;)
        • avatar
         DarioSocjalista
         -8
         Nie cierpię AMD!
         • avatar
          Quenser
          0
          Jeżeli wprowadza hardwerową blokadę na kopanie i przyzwoita cenę to będzie hit. Bo ludzie co nie będą mogli kupić GeForcow rzucą się na Radeony.
          • avatar
           spyman
           0
           Z tego portalu wnioskuję że karty graficzne powstają wyłącznie dla graczy i zdobywają popularność wśród graczy. Ogólnie komputery służą chyba tylko do giercowania...
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            po co to komu? ledwie wydali RX6000 i mają potężne problemy aby zaspokoić chłonny rynek, a tu jakaś ściema o RX 8000. kolejna grafa dla górników? a gdzie karty budżetowe? nie takie z 4GB vRAM, nie z 8GB vRAM bo drogie, ale takie akurat, z 6GB vRAM . i to wszystko niekoniecznie z wyżyłowanymi zegarkami, w rozsądnej cenie. gdzie to jest ?????? za to "nvidia w tarapatach" chwali się świetnymi wynikami finansowymi. gdzie tu sens?