• benchmark.pl
 • Komputery
 • Radeon Technologies Group świętuje pierwsze urodziny - jakimi sukcesami może się pochwalić?
Komputery

Radeon Technologies Group świętuje pierwsze urodziny - jakimi sukcesami może się pochwalić?

przeczytasz w 2 min.

Radeon Technologies Group to wydzielona jednostka, która powstała w celu odbudowy działu kart graficznych w firmie AMD.

Rok temu firma AMD postanowiła zreorganizować swoje struktury i powołała specjalną jednostkę Radeon Technologies Group – to właśnie ona zajęła się rozwojem działu kart graficznych, a przewodnictwo nad zespołem objął Raja Koduri. Co się zmieniło przez rok działania RTG?

Najważniejszym wydarzeniem oczywiście jest premiera nowej generacji kart graficznych Polaris – na rynku konsumenckim pojawiły się modele Radeon RX 400 (w tym Radeon RX 480 – najtańsza karta pozwalająca na komfortową obsługę gogli VR). Niedługo później zaprezentowano też profesjonalne akceleratory Radeon Pro WX oraz rewolucyjny model Radeon Pro SSG (pierwszą kartę graficzną wyposażoną w 1 TB pamięci).

AMD Radeon RX 400 karty graficzne  AMD Radeon WX karty graficzne

To jednak nie koniec rewelacji, bo dział Radeon Technologies Group stale pracuje też nad optymalizacją sterowników graficznych i przez rok działania wydał aż 21 aktualizacji pakietu Radeon Software Crimson Edition. Producent praktycznie przy premierze każdej ważniejszej gry udostępnia stosowne poprawki dla swoich akceleratorów.

Radeon Technologies Group - ekosystem VR

Nie bez znaczenia jest też sama architektura kart graficznych – już od pięciu lat producent rozwija konstrukcję GCN (Graphics Core Next), która wyróżnia się dużą uniwersalnością (poza grami i VR pozwala ona na wydajną obróbkę wideo i modeli 3D oraz wykorzystanie do różnego rodzaju obliczeń rozproszonych). Dobre efekty daje też coraz lepsza znajomość architektury GCN i narzędzi przez deweloperów, a także otwarcie dostępu do szeregu narzędzi programistycznych w ramach inicjatywy GPUOpen czy współpracy z uniwersytetami przy programach wdrażających VR (np. VR First).

Nowa architektura spotkała się z uznaniem w branży, która jako wysoce efektywna w warunkach VR oraz gier wykorzystujących nowej generacji API (DirectX 12 i Vulkan), znajduje zastosowanie w szeregu nowoczesnych urządzeń. Wśród nich są obecne i nadchodzące konsole do gier, kolejne komputery firmy Apple, czy produkty dedykowane VR, jak np. najnowsze komputery HP Omen VR, które są sprzedawane wyłącznie z kartami graficznymi Radeon.

 Q1 2016Q2 2016Q2 2015
 SprzedażUdziałSprzedażUdziałSprzedażUdział
AMD2,717 mln22,8%2,8 mln29,9%1,69 mln18%
Nvidia9,2 mln77,2%6,6 mln70%7,68 mln81,9%
Inni0 mln0%0,0094 mln0,1%0,0093 mln0,1%
Razem11,92 mln100%9,44 mln100%9,38 mln100%

Jon Peddie Research - sprzedaż kart graficznych
Sprzedaż kart graficznych dla komputerów stacjonarnych stopniowo spada, ale AMD w ostatnim czasie i tak odnotowało tutaj zysk

Efekty działania RTG jak najbardziej są zauważalne, bo AMD zaczęło odzyskiwać udziały na rynku kart graficznych – producent zyskał kolejne 7,1% w rynku zewnętrznych kart graficznych (add-in board), co przełożyło się na 29,9% udziałów. Agencja Jon Peddie Research opublikowała też dane, z których wynika, ze firma AMD jest jedyną, która pomimo spadku dostaw kart graficznych dla komputerów stacjonarnych na całym rynku, zanotowała ponad 4% wzrost w tym obszarze. Co ważne są to dane za drugi kwartał, czyli jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży nowej generacji kart graficznych z rodziny Polaris, ale już po rozpoczęciu sprzedaży nowej generacji konkurencyjnych kart graficznych Nvidia Pascal. To już 4 kwartał z rzędu, w którym firma AMD zyskuje udziały w rynku.

Radeon Technologies Group - podsumowanie

Gratulujemy firmie AMD pierwszego roku działalności zespołu Radeon Technologies Group i czekamy na jeszcze więcej sukcesów – tym bardziej, że na początku przyszłego roku czeka nas na pewno jedno duże wydarzenie, a mianowicie premiera kart graficznych z rodziny Vega. Czy AMD dogoni konkurencję pod względem udziałów na rynku? Tego jeszcze nie wiadomo, ale potencjał jest naprawdę spory.

Źródło: AMD, Jon Peddie Research, inf. własna

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  naqerpl
  2
  Dogoni na tyle na ile nvidia pozwoli.
  Przykra prawda jest taka, ze zieloni nalapali sie juz tyle kapuchy, ze spokojnie mogliby odleciec o pare generacji przed AMD. Ale wazne, ze sie chlopy trzymaja :)
  • avatar
   qverious
   1
   Dziwny ten wzrost sprzedaży AMD w Q2 2016 względem Q1 2016. Przecież wtedy już niemal pewne było że w połowie roku zadebiutują nowe karty. Nawet jak ktoś naprawdę chciałby kupić kartę w 28nm procesie to premiera nowych kart mogłaby tylko obniżyć ceny starych i sensowne byłoby poczekanie 2-3 miesięcy. Co widać bardzo dobrze po spadku sprzedaży Nvidii w Q2 2016 względem Q1 2016.
   • avatar
    Franz
    -4
    A ja nie przyczynię się do dobrych statystyk AMD.
    Miałem kupić 480, ale brak dostępności w sklepach (dopiero teraz pojawiają się kolejne modele w magazynach) i wysoka cena spowodowały, że pierwszy raz po 12 latach kupiłem kartę od nVidii, czyli 1060 Gigabyta i jak na razie jestem z tego zakupu bardzo zadowolony.
    • avatar
     kitamo
     -5
     "Dobre efekty daje też coraz lepsza znajomość architektury GCN i narzędzi przez deweloperów, a także otwarcie dostępu do szeregu narzędzi programistycznych w ramach inicjatywy GPUOpen "

     Tyle lat rozwijany GCN i dalej developerzy muszą go odkrywać bo nie są z nim zaznajomieni ?
     Brzmi to tak jak odkrywanie tajemnych mocy Cella.
     • avatar
      Konto usunięte
      -5
      Pomyslmy:

      Totalna kompromitacja rx 480
      Przeciętny rx 470
      Smiech na sali 460

      Gdzie te sukcesy?
      • avatar
       mutissj
       -10
       Uwielbiam wykresy i statystyki AMD
       • avatar
        Zbrojny
        0
        superkomputery, konsole starej i nowobecnej generacji. laptopy od apple (!!!) do tego nowe karty graficzne i jakis tam symboliczny udzial w desktop i mobile. amd nie przędzie słabo, jak na swoja wielkosc ta firma prosperuje zajebiscie. najbardziej to smiesza janusze rynkowi co generacje wieszczące bankructwo AMD.