Ciekawostki

Randomizer - aplikacja losująca za milion złotych

przeczytasz w 1 min.

TSA za bardzo wzięła sobie chyba do serca stwierdzenie, że na bezpieczeństwie obywateli nie powinno się oszczędzać.

Randomizer

Narzędzie losujące jest jednym z pierwszych „dzieł” osób rozpoczynających przygodę z programowaniem – to w końcu prosty programik. Jeśli i wy macie na swoim koncie takie aplikacje, to pewnie nie ucieszy was fakt, że koło nosa przeleciało wam 336 tysięcy dolarów.

336 413,59 dol. – dokładnie tyle TSA, a więc Amerykańska Federalna Administracja Bezpieczeństwa Transportu zapłaciła firmie IBM za stworzenie aplikacji Randomizer kompatybilnej z iPadami (plus: szkolenie pracowników). Co dokładnie robi ta aplikacja? Wskazuje losowo wybrany kierunek: w lewo lub w prawo. I… to wszystko. 

Istnienie takiej aplikacji jest jak najbardziej uzasadnione. Jej zadaniem jest bowiem wskazywanie pasażerom czy mogą od razu przejść dalej czy też muszą udać się na wyrywkową kontrolę osobistą. Do tej pory decydowała o tym administracja lotniska, co rodziło zarzuty o rasizm i dyskryminację. Teraz wszystko będzie odbywać się losowo – podczas lotów do Stanów Zjednoczonych.

Wątpliwość budzić może jednak cena. Z pewnością bowiem tego typu aplikacja nie jest warta 336 tysięcy dolarów, a koszt ten pokryty zostanie – oczywiście – z pieniędzy podatników (USA). Na bezpieczeństwie obywateli nie powinno się oczywiście oszczędzać. Ale żeby aż tak…?

Źródło: Geek, Fusion

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Balrogos
  5
  No wątpie żeby typowy białas mial cos wspolnego z islamem to zaden razism czy dyskryminacja sprawdzac ludzi ktorzy pasuje do profili panow w kamizelkach z C4
  • avatar
   kitamo
   5
   sa prostsze sposoby i to za nie więcej niż 1$
   https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/a1/01/0b/a1010ba8fc4070cf6b478d8a81f07f00.jpg
   • avatar
    Kerebron
    4
    A można to było zrobić za 25 centów... [flips coin] 'Heads or tails, sir/madam?'
    • avatar
     BluePandoraBox
     4
     a my narzekamy na ZUS i jego wydatki na programy które nie działają, ten przynajmniej na pewno działa xD
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      300k USD?!
      W innych źródłach podawano koszt 50K USD, i wspominano o koszcie wdrożernia, obsługi etc. Więc ten milion za aplikacje to chyba przesada.
      • avatar
       Nullmaruzero
       1
       No to wkrótce zobaczymy więcej spadających samolotów. Zamiast polegać na doświadczeniu (czy nawet uzasadnionych uprzedzeniach) wieloletnich pracowników, maszyna będzie decydować. Sam Bin Laden gdyby żył to by mógł zostać przepuszczony bez kontroli a nastoletnia harcerka przeszłaby pełną kontrolę. Gdzie ten świat idzie...
       • avatar
        kokosnh
        0
        Dajcie mi 1 godzinę i 10000 zł to wam taką zrobię ( dwa obrazki i funkcja losująca przez dotyk dla urządzenia mobilnego )

        Szczerze to jestem ciekawy, co wchodzi w skład tej ich sumy.
        • avatar
         ostry098
         0
         Nie chcę wam psuć wywodu ale wszelkie funkcje wbudowane typu Randomize() są funkcjami pseudolosowymi wypluwają wynik w oparciu o zegar procesora i TEORETYCZNIE można napisać program który przewidzi wynik losowania i nie mówię tu o prawo lewo tylko wielocyfrowych liczbach