Procesory

Intel Core i7-6950X - nowy król wydajności naszego rankingu CPU

przeczytasz w 1 min.

Intel Core i7-6950X to obecnie najwydajniejszy procesor z segmentu konsumenckiego i wszystko na to wskazuje, że długo nie zobaczymy lepszego modelu.

Niedawno mieliśmy okazję przetestować procesor Intel Core i7-6900K, który objął stanowisko lidera wydajności naszego rankingu procesorów. Długo jednak nie zasiadał on na tronie króla wydajności, bo właśnie w naszym zestawieniu pojawił się 10-rdzeniowy Intel Core i7-6950X.

Ranking procesorów powstał z myślą o tych użytkownikach serwisu, którzy chcą szybko znaleźć specyfikację danego modelu lub porównać ze sobą dwa dowolne układy – zarówno pod względem wydajności, jak i innych parametrów. Najciekawsze porównania zebraliśmy w dziale Gorące Pojedynki.

Core i7-6950X jest już w naszych rękach i niebawem będziecie mogli zapoznać się z pełnym testem (poniżej filmik na rozgrzewkę). Model ten został wyposażony w 10 rdzeni/20 wątków o taktowaniu standardowym 3,0 GHz (w trybie Turbo Boost 2.0 może ono wzrosnąć do 3,5 GHz, w Turbo Boost Max 3.0 nawet do 4,0 GHz). Oprócz tego dysponuje on 25 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3) i 4-kanałowym kontrolerem pamięci DDR4-2400.

Nie jest zatem tajemnicą, że 10-rdzeniowy Broadwell-E jest obecnie najwydajniejszym procesorem z segmenty konsumenckiego (biorąc pod uwagę zastosowania wielowątkowe). Zerknijcie na porównanie go do modelu Core i7-6900K, Core i7-5960X i przy okazji żeby dochować formalności z AMD FX-9590. Warto jednak mieć na uwadze, że nowy król wydajności ma swoją cenę - ta w polskich sklepach wynosi bagatela 8000 złotych (!).

Kiedy powinniśmy się spodziewać lepszego modelu? Co prawda pod koniec roku mają zadebiutować procesory AMD Summit Ridge na bazie mikroarchitektury Zen, ale na nowego króla wydajności bardziej typowalibyśmy model z kolejnej generacji Intel Skylake-E - jej premiera spodziewana jest dopiero za rok.

Ciągle pracujemy nad kolejną aktualizacją rankingu procesorów – możecie liczyć, że jeżeli dotrą do nas pozostałe modele Core i7 z generacji Broadwell-E, to również znajdą się w naszej bazie. Wszelkie propozycje i ewentualne uwagi możecie zgłaszać w oficjalnym wątku na naszym forum.

Źródło: inf. własna

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DeathArmy
  1
  Chyba pogorszyło mi się ze wzrokiem ale " [...] i przy okazji żeby dochować formalności z AMD FX-9590. " to ja w tym teście nie widziałem. Pomylono go z i7-6700k? ;)
  • avatar
   Nullmaruzero
   0
   20 wątków :D Czyli wedlug gimnazjalnej kompo-matmy tęgich mózgów moich czasów to by wychodziło jakieś 60000GHz :D