• benchmark.pl
 • Android ma już 75% udziałów w rynku, a Windows Phone staje się trzecią siłą

Android ma już 75% udziałów w rynku, a Windows Phone staje się trzecią siłą

przeczytasz w 3 min.

Najnowsze raporty IDC i Gartnera nie pozostawiają złudzenia lider jest tylko jeden. Android ma już 75% rynku.

google android lider rynek 75% udział raport idc gartner ios windows phone blackberry

Niedawno największe firmy analityczne opublikowały swoje kwartalne raporty dotyczące udziału poszczególnych mobilnych systemów operacyjnych w rynku oraz ilości sprzedanych urządzeń przez poszczególnych producentów. Najnowsze rapoty IDC oraz Gartnera dotyczące I kwartału bieżącego roku wskazują, że niekwestionowanym liderem i ciągle powiększającym swoją przewagę nad rywalami jest system Google Android, zaś według jednego z raportów Windows Phone wyprzedził już BlackBerry.

Według raportu IDC w pierwszym kwartale 2013 roku udział systemu Google Android w światowym rynku mobilnych systemów operacyjnych ponownie wzrósł i wynosi on obecnie aż 75%. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku Android dzierżył w swoich rękach 59,1%. W minionym kwartale łącznie sprzedano około 162,1 mln urządzeń z Androidem, w I kwartale 2012 roku było ich zaś 90,3 milionów. Największym udziałowcem obecnej dominacji Androida zdaje się firma Samsung, która po raz kolejny dostarczyła największą ilość urządzeń z tym systemem operacyjnym.

android logo hegemonia system 75% udział rynek

Tradycyjnie już, drugie miejsce w zestawieniu okupuje system Apple iOS, który jest dostarczany jedynie w produktach firmy z logo „nadgryzionego jabłuszka”, a więc podobnie jak BlackBerry ma nieco utrudnione zadanie. W minionym kwartale, mimo iż na rynek trafiło więcej urządzeń z iOS względem roku ubiegłego, to udział systemu w rynku zmniejszył się. Apple dostarczyło około 37,4 mln urządzeń w I kw. 2013 roku co stanowiło 17,3% udział w rynku. W ubiegłym roku te proporcje wyglądały nieco inaczej, 35,1 mln sztuk urządzeń pozwoliło wypracować 23% udziału w rynku.

raport idc i kw 2013 rok udział system rynek android ios windows phone blackberry linux symbian

Według analityków z IDC na trzecie miejsce awansował system Windows Phone, który zastąpił na tym miejscu BlackBerry OS – choć tego poglądu nie podziela inna firma analityczna Gartner. Zdaniem IDC Windows Phone osiągnął w minionym kwartale udział na poziomie 3,2% co stanowi niewielki wzrost względem roku ubiegłego, kiedy to WP dzierżył około 2%. Zdaniem analityków to zasługa 7 mln dostarczonych urządzeń z Windows Phone, z których lwią część stanowiły smartfony Nokia Lumia.

windows phone nokia lumia smartfon wygląd

Tuż poza podium miał znaleźć się system BlackBerry OS, który od pewnego czasu wyraźnie traci udziały w rynku. Szansą na odwrócenie spadkowego trendu ma być nowa platforma systemowa i nowe modele smartfonów, które dopiero pojawiają się na wielu rynkach. W minionym kwartale BB dostarczył 6,3 mln sztuk urządzeń co stanowiło zaledwie 2,9% rynku.

Na dalszych miejscach znalazły się takie systemy jak Linux z dorobkiem 1% i chociaż najpopularniejszy system operacyjny – Android jest także Linuksem, to w zestawieniach jest on uwzględniany oddzielnie. Zestawienie zamyka z coraz większą stratą uśmiercany system Symbian z udziałem 0,6%.

W konkurencyjnym raporcie firmy Gartner system Android zdołał osiągnąć udział na poziomie 74,4% przy 156 mln urządzeń. Drugie miejsce miałoby należeć do iOS z wynikiem 18,2% przy sprzedaży ponad 38,3 mln konstrukcji. W odróżnieniu od raportu IDC na najniższym szczeblu podium znajduje się wciąż BlackBerry z udziałem 3% i 6,2 mln urządzeń. Zdaniem firmy Gartner system Windows Phone zdołał wypracować sobie zaledwie 2,9% udział w rynku przy sprzedaży 5,9 mln urządzeń.

raport garner i kw 2013 rok udział systemy operacyjne rynek

Na koniec warto podkreślić, że według raportu Garnera najwięcej urządzeń dostarczył na rynek Samsung. Wchodząc w szczegóły w I kw. bieżącego roku do dystrybutorów trafiło nieco ponad 100 mln urządzeń Samsunga, do nabywców trafiło zaś ponad 64 mln. Ciekawa sytuacja ma miejsce w przypadku fińskiej Nokii, która do dystrybutorów dostarczyła bardzo dużą liczbę urządzeń wynoszącą aż 63,2 mln, czyli niewiele mniej niż zdołał sprzedać Samsung. Mimo wszystko do użytkowników trafiło ich znacznie mniej, zdaniem Gartnera - Nokia nie zdołała się zakwalifikować nawet do pierwszej piątki, a to oznacza, że klienci niezbyt chętnie sięgają po smartfony Nokia z Windows Phone, mimo iż te niemalże zalały sklepowe półki.

Zdaniem firm analitycznych podobne tendencje będą utrzymywały się na rynku jeszcze przez długi czas. Na chwilę obecną na horyzoncie nie widać nic, co mogłoby zachwiać hegemonię Androida, ani też uszczuplić sprzedaż urządzeń Apple. Ciekawa sytuacja może mieć miejsce w przypadku BlackBerry, gdyż wciąż nie wiadomo jak rynek zareaguje na nowe produkty Kanadyjczyków.

Według ekspertów Windows Phone będzie powoli, aczkolwiek systematycznie zwiększał swoje udziały w rynku, jednak wciąż pozostanie jedynie niszowym systemem. Ciekawie zapowiadają się debiuty nowych systemów operacyjnych takich jak: Tizen, Ubuntu Touch, Mozilla Firefox OS czy też Jolla Sailfish, które mogą nieco namieszać w dolnych rejonach rynku.

Źródło: IDC, Gartner, CNET, Crave.cnet, Androiddoes (foto), Somedroid (foto)

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BARTOL48
  6
  Ciekawe jak sytuacja przedstawiać się będzie w przyszłym roku. Jeśli WP w takim tempie będzie zdobywał rynek to może szybko dogonić iOS, który traci użytkowników.
  • avatar
   kitamo
   2
   no ale tu nie ma sie czemu dziwic, android jest spopularyzowany w wielu urzadzeniach, wiele firm dostarcza swoje produkty z tym systemem. Nie ma w tym nic złego rzecz jasna.
   • avatar
    Dragonik
    1
    Czemu tak narzekacie na androida przecież to system pracujący na wielu urządzeniach, a taki IOS czy WP tylko na jednej marce. Wiadomo że coś jest lepiej zrobić na jeden typ urządzenia a nie na kilkanaście, więc pomyślcie zanim coś powiecie.
    • avatar
     pawluto
     0
     Dostałem nowy telefon z androidem - sony xperia J
     Jeśli się niemylę to nie ma w nim funkcji 'wytnij - wklej'
     Chodzi mi o wycięcie kilku wyrazów z sms i wklejenie tego do nowego sms. Coś co było w windows phone i co jest praktyczne.
     Jak narazie tego nie znalazłem i jeśli czegoś takiego nie ma to znaczy że ten cały android to jedna wielka lipa.
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      Symbian 0,6% ??
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       Im dłużej użytkuję Androida tym bardziej mnie on nie pasuje. Na początku jarałem się tymi wszystkimi funkcjami, ale potem wszystko minęło i jak się okazuje wg mnie średnio się nadaje do codziennego użytkowania. System potrafi zmulić na każdym urządzeniu i nie jest do końca stabilny.
       Nie wiem jak wypada WP, bo nie użytkowałem, ale z recenzji wynika że chodzi szybko i sprawnie.
       • avatar
        kisic111
        -6
        Andriod się najszybciej rozwija i dlatego takie wyniki.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Ostro cisną ;o
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Przyznam szczerze, że po samsungu galaxy s 2 przesiadłem się na iphone 4s i nie wyobrażam sobie powrotu na androida, który jest powolny i mało logicznie "uporządkowany". Ale przyznam, że z chęcią bym spróbował romansu z nokią:p Mi osobiście system windowsa wydaje się świetny i jest przede wszystkim szybki i stabilny. Android jest dla tego popularny bo można do urzadzenia wepchnąć dowolną konfigurację i chwalić się nią na papierze mimo, że i tak po pół roku telefon nadawał by się tylko do formatowania. Jak wychodzi tel na windowsie to zaczynają się lamenty czemu nie ma xxxrdzeni a przecież z tego co mi wiadomo pod windowsa jest tylko kilka konfiguracji możliwych.