Pamięć RAM

Rekord podkręcania pamięci DDR4 RAM - przekroczono barierę 6 GHz

przeczytasz w 1 min.

Nowy rekord został ustanowiony przez tajwańskiego overclockera Lin Toppc, który współpracuje z firmą MSI. Można jednak podejrzewać, że nie jest to kres możliwości pamięci DDR4.

Wiemy, że wśród naszych czytelników są entuzjaści ekstremalnego podkręcania. Wracamy więc z tematem, bo ostatnio osiągnięto nowy kamień milowy w przyspieszaniu pamięci DDR4 RAM – w końcu udało się tutaj przekroczyć magiczną barierę 6 GHz.

Rekord podkręcania pamięci DDR4 RAM

Niebywałego wyczynu dokonał tajwański overclocker o pseudonimie Toppc - zdołał on przyspieszyć pojedynczy moduł G.Skill Trident Z Royal z 4800 do 6016 MHz (oczywiście mówimy o niestabilnym zegarze). Wynik jest o tyle zaskakujący, że wybrana pamięć bazuje na kościach Hynix DJR, które raczej nie słyną z dobrych wyników podkręcania (do tej pory najlepsze wyniki uzyskiwano na kościach Samsunga lub Microna).

Do uzyskania tak wysokiej częstotliwości konieczne było zwiększenia napięcia zasilającego pamięci do 1,7 V oraz schłodzenie modułu ciekłym azotem. Rekord podkręcania został ustanowiony na już właściwie legendarnej płycie głównej MSI MPG Z390I Gaming Edge AC.

G.Skill Trident X Royal - rekord podkręcania pamięci DDR4 RAM: 6016 MHz
Kliknij, aby przejść do walidacji wyniku w serwisie HWBot

Wierzymy, że to nie koniec możliwości podkręcania pamięci DDR4 i za jakiś czas wynik Toppc zostanie pobity. Wszak na rynku już są dostępne moduły mogące pracować ze stabilnym zegarem 4800 MHz, a najwięksi producenci przymierzają się do wydania zestawów 5200 MHz.

Źródło: HWBot

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!