Audio

RIAA chce, aby publiczne radia płaciły tantiemy

przeczytasz w 0 min.

Ostatnie badania wskazują, że sprzedaż muzyki wzrosła na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat i to pomimo argumentów wysuwanych przez Recording Industry Association of America (RIAA), w myśl których dostępność plików MP3 online negatywnie wpływa na sprzedaż. W związku ze swoim stanowiskiem RIAA desperacko próbuje znaleźć nowe źródła dofinansowania swojej organizacji i wygląda na to, że wierzy, że właśnie je znalazła. Jednym z nich mają być publiczne stacje radiowe.

RIAA twierdzi, że radio może puszczać darmową muzykę już zbyt długo, a gdy porówna się to z innymi źródłami dochodu, jest to niesprawiedliwe. Co więcej, nie tylko RIAA uważa, że nowy program tantiem jest jak najbardziej usprawiedliwiony. Mary Wilson, jeden z członków Sądu Najwyższego jest podobnego zdania.

Jeden z szefów RIAA, Mitch Bainwol, wskazuje, że muzyka cierpi na spadek sprzedaży, co z kolei przekłada się na mniejsze wpływy. "Z pewnością jest nam teraz trudniej tolerować braki w dochodach, które tak naprawdę powinny wpływać," mówi Bainwol.

National Association of Broadcasters (NAB) nie zgadza się z RIAA, twierdząc, że publiczne radio przynosi korzyści obu stronom. "Istniejący system w rzeczywistości jest uosobieniem sprawiedliwości: darmowa muzyka w zamian za darmową promocję," kwituje szef NAB, David Rehr. Stacje publicznych rozgłośni radiowych wtórują mu dodając, że wprowadzenie tantiem lub nowego podatku bardzo poważnie uderzy w nadawców.

Jak na nieszczęście dla stacji radiowych, przemysł muzyczny wydaje się bardzo mocno lobbować na rzecz swoich interesów. SoundExchange, grupa, która zbiera i rozdziela tantiemy z muzyki dostępnej przez internet i satelitę stwierdza, że tantiemy stały się obecnie koniecznościa. SoundExchange zmusza już nadawców internetowych do płacenia tantiem za odtwarzaną muzykę.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!