Ciekawostki

Robot i robociątka, czyli kurierzy 2.0 według Continental

przeczytasz w 1 min.

Firma Continental podzieliła się ze światem swoją wizją miejskiego systemu logistycznego nowej generacji. Słowo klucz to autonomia.

Continental najwyraźniej chce pozbawić kurierów pracy (i zrobić to dla naszego dobra). Podczas targów CES 2019 zademonstrował (dość futurystyczną i rewolucyjną) koncepcję dostarczania przesyłek (CUbE) – efektywną finansowo dla firmy przewozowej i wygodną dla klientów. Oto miejski system logistyczny nowej generacji. 

Z różnych stron słyszeliśmy już o planach wprowadzania samokierujących się furgonetek kurierskich, ale z takimi pojazdami wiąże się jeden istotny problem: klient musi do nich podejść, by odebrać swoją paczkę. Continental postanowił coś na to zaradzić i wnętrze swojego wozu wypełnił… kolejnymi autonomicznymi maszynami.

Continental CUbE roboty

Są to mianowicie (wyglądające trochę jak kanciaste psy) roboty ANY-mal, których zadaniem byłoby transportowanie paczek z furgonetki do rąk klienta. Oczywiście musiałyby wykorzystywać zaawansowaną i niezawodną technologię zapewniającą bezpieczeństwo przesyłek i ludzi dookoła ...ale na razie to i tak tylko koncepcja.

Pomysł, jakim podzielił się Continental, rozwiązuje kilka istotnych problemów związanych z dostarczaniem przesyłek. Pozwala zmniejszyć koszty, zwiększyć elastyczność godzin odbioru i poprawić wydajność (dzięki obsłudze kilku paczek równocześnie). Czy według Was jednak jest to coś, do czego powinniśmy dążyć?

Źródło: CNET. Foto/ilustracje: Continental AG

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lister
  1
  To będzie przejściowa generacja. Kolejna i ostateczna będzie działała na zasadzie teleportacji ;)
  A bardziej serio, to może należałoby tak projektować domy, by zakupy do pewnych gabarytów docierały do nas systemem pneumatycznym... Do wykorzystania w dwie strony, którym to tunelem moglibyśmy wysyłać posegregowane śmieci, rujnując tym samym firmy wywożące śmieci :)
  • avatar
   Yamaraj6
   0
   Może fajnie to wygląda ale jest głupie niepraktyczne i przez najbliższej kilkanaście - kilkadziesiąt lat będzie kosmicznie drogie w realizacji. Ogólnie dostarczanie paczek do domów jest niepraktyczne dla ludzi pracujących, szczególnie jak ktoś pracuje w różnych godzinach itd. Dlatego o wiele łatwiejszym, tańszym i praktyczniejszym sposobem realizacji byłby autonomiczne paczkomaty. Taki paczkomat byłby w magazynie automatycznie ładowany, a następnie jechałby na swoje miejsce. Jeżeli takie paczkomaty mogłby się ustawiać na parkingach i w swoich wyznaczonych miejscach żeby były oddalone od siebie o maks 150-250 metrów.

   Takie "psy" pokazane miałby problem np. z otworzeniem drzwi do klatki schodowej którą jest na kod, przenoszeniem większych/niewymiarowych paczek (np. monitor, obraz itp), musiałby być w pełni odporne na warunki pogodowe. Oczywiście te problemy są do rozwiązania, ale jakim kosztem. Myślę że o wiele łatwiej byłoby wdrożyć drony dostarczające przesyłki ekspresowe.