Nauka

Robot origami, który uzdrowi twój żołądek

przeczytasz w 1 min.

Malutki robot zamknięty w kapsułce standardowego rozmiaru. To się nazywa lek aktywnie działający.

Robot zamknięty w kapsułce do połykania, który uwolni się z niej po dotarciu do żołądka, rozwinie się, po czym wyleczy rany w jego wnętrzu lub usunie małe przedmioty, które trafiły do niego, a nie powinny (na przykład bateryjki, które zdarza się połykać małym dzieciom). Tak pokrótce przedstawia się najnowszy pomysł naukowców z MIT.

Sterowanie ma odbywać się za pomocą bezprzewodowego kontrolera. – „To naprawdę ekscytujące. Nasze małe roboty origami mogą mieć znaczenie dla ludzkiego zdrowia” – mówi Daniela Rus z MIT. – „Do działania wewnątrz organizmu potrzebny jest mały, sterowalny i swobodnie poruszający się robot”.

Dzięki stosunkowo sztywnej konstrukcji i „płetwom” robot jest w stanie zręcznie poruszać się w płynach znajdujących się w ludzkim ciele. Równocześnie może być tak pozaginany, by zmieścić się wewnątrz typowej kapsułki. Sprawdźcie poniższy materiał wideo, aby dowiedzieć się więcej na ten temat:

Pozostaje tylko trzymać kciuki za naukowców. Kto wie, być może wkrótce tego typu roboty będą w stanie wykonywać kompleksową diagnostykę stanu naszego organizmu?

Źródło: MIT, SlashGear. Foto: Melanie Gonick/MIT

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Ciekawe czy byś tak gadał jeśli od tego robota zależałoby zycie twojego dziecka twardzielu
  • avatar
   raffal81
   -10
   I tak oto się zaczyna kontrola nad ludźmi, wszczepianie mikrokomputerów, czy to pod skórę czy łykanie jako tabletki i mamy statystyki, co, gdzie i kiedy. Dzisiaj leczymy, jutro szpiegujemy i kontrolujemy :)
   • avatar
    BluePandoraBox
    0
    teraz na dzielni się chwalą ilością rdzeni w fonach i kamerami, za jakiś czas będą wszczepami i sondami :)))
    podręczny zestaw "zobacz się od środka" :P
    • avatar
     keeeper
     0
     Jednorazowka czy wielokrotnego uzytku?