Technologie i Firma

Roboty - ile miejsc pracy zabiorą, a ile pomogą utworzyć?

przeczytasz w 1 min.

Sztuczna inteligencja i roboty są często w stanie szybciej i taniej wykonywać obowiązki, jakie dziś spoczywają na ludzkich pracownikach. Jak wiele osób pozbawią one pracy, a jak wielu ją zapewnią?

Coraz częściej da się słyszeć głosy, że roboty zabiorą nam pracę. Cytujący raport Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) serwis BBC przyznał, że to prawda – maszyny sprawią, że do 2022 roku na świecie zniknie około 75 mln miejsc pracy zajmowanych obecnie przez ludzi. Ale…

Choć nie brzmi to zbyt pozytywnie, ze wspomnianego raportu wynika, że równocześnie robotyzacja pomoże w utworzeniu nowych miejsc pracy i to niemal dwa razy więcej niż zabierze. Konkretnie mówi się o ponad 130 milionach nowych etatów.

Roboty (i sztuczna inteligencja) zabiorą pracę przede wszystkim pracownikom pocztowym, kasjerom i osobom zatrudnionym w fabrykach, a zatem ludziom wykonującym powtarzalne czynności. Zwiększoną szansę na zatrudnienie mają mieć natomiast nauczyciele, programiści i inni specjaliści IT oraz lekarze.

Robot praca

Według ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego sztuczna inteligencja i roboty sprawią też, że praca ludzka będzie lżejsza i bardziej efektywna. Nie tylko bowiem będą zastępować pracowników, ale w wielu przypadkach zaoferują im wsparcie (tym samym ich odciążając). 

Pomimo że wnioski z raportu pozwalają patrzeć w przyszłość raczej optymistycznie, zniknięcia miejsc pracy liczone w dziesiątkach milionów to coś, na co należy przygotować społeczeństwo. Dlatego właśnie WEF wzywa równocześnie rządy do opracowywania programów wsparcia dla osób przekwalifikowujących się.

Źródło: BBC, WEF. Foto/ilustracja: Pixabay (CC0) – jarmoluk (1), mohamed_hassan (2)

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kwarkon
  8
  @.Alx.
  za czasów przemysłowej rewolucji mówili to samo :) zwykły strach przed zmianami

  .Alx. masz nieco naiwne wyobrażenie na to co to są roboty, jak działa automatyzacja oraz tym bardziej jak działa rynek pracy i usług.
  • avatar
   Warmonger
   2
   Dziś wyczytałem w GW, że Chiny nie tylko doganiają Polskę pod względem płac, ale też mają dramatyczną przewagę w robotyzacji. Nie chodzi tylko o kupienie i postawienie robota, ale też o model biznesowy z punktu widzenia przedsiębiorcy i umiejętność obsługi z punktu widzenia pracownika.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Od prawie 200 lat marksistwo powtarza, że automaty zabiorą ludziom pracę, a to nie była nowa koncepcja...

    Takie raporty tworzom nieudacznicy co nic w życiu nie potrafią (nic pożytecznego, bo gdyby potrafili to by się tym zajęli) tylko piszą debilne raporty, prognozy, żeby wymyślić problem, żeby móc potem go rozwiązywać.

    Tyle w temacie, bo nie ma co strzępić ryja na idiotyzmy.
    • avatar
     kkastr
     0
     Ilość miejsc pracy - chyba najmniej istotny parametr w tym całym zagadnieniu. Przecież gdyby wszystkie żony przestały pracować, a wszyscy mężowie zaczęli zarabiać 2x więcej to ilość miejsc pracy by spadła o połowę, ale zamożność by się nie zmieniła. Tzn. trochę by wzrosła, bo żony by mogły się zająć czymś innym niż dziś i społeczeństwo jako całość miałoby więcej wolnego:) Tak czy siak analiza samej tylko liczby miejsc pracy, w oderwaniu od całej struktury społecznej, jest kompletnie bez znaczenia.
     • avatar
      .Alx.
      -3
      Ten "raport" to totalna bzdura !

      Gdyby każdy miał zrobić dla siebie robota, to może faktycznie...

      ...ale roboty są i będą dziełem korporacji, gdzie tysiące specjalistów będą konstruować modele, które wyprodukują w milionach sztuk inne roboty w prawie bezludnych fabrykach.

      Ludzie będą skazani państwowy social i najistotniejsze, nie będą potrzebni...
      • avatar
       Wiedzmin69
       -6
       Czyli moja praca jest bezpieczna kolejne 1000 lat xD

       A tak na serio, oby te roboty nie wyszly bokiem, komputery kwantowe juz potrafia namierzac i przejmowac auta samosterujace. Skynet nadchodzi tylko glupi sie nie boi!
       • avatar
        Kwarkon
        0
        [usuniete] - znowu sie zle wiadomosc wkleila
        • avatar
         Kwarkon
         0
         -