Nauka

Rosja planuje załogową misję na Księżyc w 2029 roku

przeczytasz w 1 min.

A Europejska Agencja Kosmiczna i Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna chcą jej w tym pomóc.

Księżyc Reuters

Agencja NASA wybiega obecnie daleko w przyszłość, planując misje eksploracyjne na Marsa. Tymczasem nasz Księżyc wciąż pozostaje w sporej mierze niezbadany. Tę lukę wypełnić chce rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos, która zapowiedziała, że w 2029 roku przeprowadzi załogową misję z lądowaniem na powierzchni naszego naturalnego satelity. 

Rakieta i kapsuła są już ponoć w trakcie budowy, a ich pierwszy lot testowy odbędzie się za jakieś 5 lat. Co dalej? W 2023 roku statek kosmiczny wyląduje testowo na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a dwa lata później odbędzie się jego bezzałogowy lot na Księżyc.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zapowiedziała jakiś czas temu, że także jest zainteresowana dalszymi badaniami Księżyca i chciałaby współpracować w tej kwestii z Roskosmosem. Już na 2020 rok ESA planuje ponadto misję, podczas której lądownik Łuna 27 wyląduje na powierzchni naszego satelity, po jego niewidocznej stronie. 

Chęć współpracy wyrazili także Chińczycy, którzy wraz z Rosjanami chcą utworzyć na Księżycu stację naukową. 

Księżyc stacja

Źródło: Russia Today. Foto 1: Reuters, 2: Foster and Partners

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adam6056
  2
  Czego oni szukają na Księżycu?! Wtf serio co tam takiego jest...
  Chyba że sobie bazę chcą założyć i powiększyć terytorium :P
  • avatar
   ooooo
   1
   W 2029 roku ludzie już zaczną zapominać, że było takie państwo jak Rosja.
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    Bracia Rosjanie w 2029 polecą na księżyc a Unia Jewropejska się w tym samym cofnie, bo będzie w niej obowiązywać prawo szariatu, a kobiety będą chodzić po ulicy zasłonięte od stóp do głów tak że tylko oczy będą widoczne i to nie za bardzo!!!
    • avatar
     Pawlus
     -4
     Dla nikogo nie jest to dziwne, że jakimś cudem amerykanie "lądowali" na księżycu z tak archaicznym sprzętem, a następny załogowy lot na księżyc, przy całej naszej zaawansowanej technice, jest planowany praktycznie 60 lat później?
     • avatar
      pomidor
      0
      W końcu naprawili swoją rakietę N1, która miała ich zabrać na księżyc ? Ostatnim razem podczas startu zamieniła się w wielkie fajerwerki.